Bitcoin’in Düşüşünden En Çok Bu Altcoinler Etkilendi

Kripto piyasası bu hafta 500 milyar doların üzerinde değer kaybetti ve bu düşüşle tarihin en kötü haftalarından biri gerçekleşmiş oldu.

Stabilcoinler hariç, en iyi 50 kripto para biriminin tümü haftayı negatif bölgede kapatacak. Terra’nın büyük çöküşü, en büyük kriptoların manzarasını da değiştirdi.

Ancak, UST ve LUNA dışında, bu hafta ağır kayıplara işaret eden birkaç token daha var. Bunlardan bazıları Terra’daki katliamla ilgili olsa da, diğerleri kendi düşüş sinyallerini gördü.

Coinmarketcap verilerine göre PancakeSwap (CAKE), Avalanche (AVAX), Near Protocol (NEAR) ve Cosmos (ATOM) bu hafta en kötü performans gösteren ilk 50 kripto para birimiydi.

PancakeSwap yaklaşık %44 düştü

CAKE, bu hafta UST ve LUNA’dan sonra en büyük kayıpları kaydetti ve son yedi günde yaklaşık %44 düşüşle 4.18$ civarında işlem görüyor. Tüccarlar, CAKE jetonlarının sayısını 750 milyon ile sınırlamayı öneren projeden çok az destek aldı.

Binance zincirinde merkezi olmayan bir borsa olan PancakeSwap, aynı zamanda stake etme ve çiftçilik özelliklerini ortaya koymaya çalıştı. Ancak tüccarlar, zincire uzun vadeli yatırım yapma konusunda hala tereddütlü.

Avalanche (AVAX), Terra’nın likiditeyi artırmak için sahip olduğu 100 milyon dolarlık AVAX tokenlarını terk edeceği korkusuyla bu hafta yaklaşık %46 değer kaybetti. Şimdiye kadar, Terra böyle bir işlem gerçekleştirmedi. AVAX ayrıca Luna Foundation Guard’ın UST destekli rezervlerinin bir parçasını oluşturuyordu.

Cosmos (ATOM), Terra ile de bağları olduğu için bu hafta %40,68 düştü. Blok zincirinin DeFi uygulamaları büyük ölçüde Terra ile entegredir ve bu nedenle UST satış baskısına maruz kalmıştır.

Kazadan önce zaten düşüş trendinde olan ApeCoin (APE), Shiba Inu (SHIB) ve Solana (SOL) dahil olmak üzere diğer tokenler yoğun satış gördü.

Haftayı hangi kripto kazandı?

En iyi 50 kripto ve stablecoin’ler dışında, DeFi token Maker (MKR) haftanın tek kazananı oldu ve yaklaşık %12 artışla 1.492 $’dan el değiştiriyor. DeFi platformu MakerDAO’nun yönetim token’ı olan MKR, tüccarlar platformun Terra tarafından bırakılan DeFi’deki deliği kapatabileceğine bahse girerken büyük bir artış gördü.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ethereum'da Büyük Transfer: 70 Milyon Dolarlık ETH Binance'e Gönderildi

MakerDAO’nun DAI stabilcoini de hafta boyunca büyük bir hacim artışı gördü. UST’den farklı olarak, DAI geleneksel olarak teminatlandırılmıştır.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu