Bitcoin’in Nasdaq ile Korelasyonu Artıyor; Bu Ne Anlama Geliyor?

CNBC’den Dominic Chu tarafından yayınlanan bir tabloya göre, Bitcoin‘in teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 Endeksini izleyen popüler bir borsa yatırım fonu (ETF) olan Invesco QQQ ile korelasyonu, yaklaşık üç yılın en yüksek seviyesi olan 0.894’e ulaştı. 1 puanın tam bir korelasyon anlamına geleceğini belirtmekte fayda var.

Bitcoin'in Nasdaq ile Korelasyonu Artıyor; Bu Ne Anlama Geliyor? 2

Amiral gemisi kripto para biriminin neredeyse başka bir teknoloji hissesi gibi işlem görmesi, geçen yıl acemi varlığı yeni rekor seviyelere taşıyan “enflasyon hedge” anlatısını baltalıyor. Bitcoin, meşru bir değer deposu gibi muamele görmek yerine, başka bir spekülatif yatırım olarak muamele görüyor. Bu, elbette, dünyanın en büyük kripto para birimini devrim niteliğinde bir varlık olarak sunanları üzen bir durum. Kripto para biriminin devasa düşüşü, teknoloji hisse senetleri ile birlikte geldi. Nasdaq Bileşik Endeksi, değerinin %22.4’ünü kaybettikten sonra 2008’den bu yana en kötü çeyreğini yakın zamanda kaydetti. Bu arada Bitcoin, %58’e varan düşüşten sonra 2011’den bu yana en kötü üç aylık performansını kaydetti. Yukarıda bahsedilen grafik, ABD Merkez Bankası’nın benzeri görülmemiş parasal desteği serbest bırakmasının ardından kurumsal yatırımcıların “enflasyon riskinden korunma” anlatısını satın alması nedeniyle Nasdaq ile yakınsamanın hızla artmaya başladığını gösteriyor. Uğursuz teknik sinyallerin çifte darbesi ve olumsuz makro zemin nedeniyle, Bitcoin fiyatının düşmeye devam etmesi bekleniyor. En son istihdam raporunun yukarı yönlü sürpriz yapmasının ardından, Fed’in bu ay başka bir jumbo faiz artırımı daha duyurması bekleniyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Mozilla, Bitcoin Dışındaki Kriptolarla Bağış Almaya Devam Edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu