Bitcoin'in XRP ile Korelasyonu 3 Yılın En Düşük Seviyesine Ulaştı - BTC MAGAZİN

Bitcoin’in XRP ile Korelasyonu 3 Yılın En Düşük Seviyesine Ulaştı

CoinMetrics verileri , Bitcoin ile XRP arasındaki 90 günlük korelasyon katsayısının 14 Şubat’ta üç yılın en düşük seviyesi olan 0,294’e ulaştığını gösteriyor. 22 Haziran 2018’de kaydedilen zirve seviyesinden şu anda yüzde 66,2 düşük.

Kaynak: Coinmetrics.io

İki büyük kripto para birimi arasındaki korelasyon, piyasanın önceki boğa koşusunun sonuyla hala uzlaşmaya başladığı Şubat 2018’in başından bu yana ilk kez 0,3’ün altına düştü.

Ancak 2017’de Bitcoin ve XRP, Kasım ayında bir ay boyunca birbirleriyle negatif korelasyon gösterdi.

İlk 10’da azalan korelasyonlar

Tarihsel olarak, kripto para birimleri, Bitcoin’in muazzam pazar payı nedeniyle birbirleriyle kilit adımda işlem yapma eğilimindedir.

Lider kripto para, ister zig ister zag olsun, altcoinler nesnel olarak büyük ölçüde farklı temellere sahip olmalarına rağmen genellikle takip eder. Dahası, önemli ölçüde daha uçucu olma eğilimindedirler.

Ancak son zamanlarda, gelişigüzel hareketler, en büyük kripto para birimleri arasında giderek daha yaygın hale geldi. Skew tarafından sağlanan verilere göre, ilk 10 kripto para arasındaki korelasyon iki yılın en düşük seviyesine indi.

Kaynak: @skewdotcom

Düşük korelasyon iyidir

Temel olarak, Bitcoin ve XRP, son birkaç aydır tamamen farklı nedenlerle hareket ediyor. İlki, enflasyona karşı korunabilecek yeni bir kurumsal yatırım sınıfı olarak geniş çapta tanınmaktan büyük ölçüde yararlanırken, ikincisi SEC’in Ripple’a karşı davasındaki yeni gelişmeler ve bazı şüpheli ticaret faaliyetleri tarafından yönlendirilen bazı anormal hareketler gördü.

Çeşitlendirme, riskleri önemli ölçüde azaltırken getirileri artırmaya izin veren en yaygın kullanılan yatırım stratejilerinden biridir. En büyük kripto para birimiyle karşılıklı bağımlılık, yine de Bitcoin ile eğilim gösterme eğiliminde olduklarından, herhangi bir altcoin toplama çabasını boşa çıkarabilir.

XRP, EOS ve Cardano gibi büyük kripto para birimleri, amiral gemisi kripto parayla azalan korelasyonları nedeniyle kişinin portföyünde faydalı bir hedge görevi görebilir.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu