BlockchainArmy, Blok Zinciri Teknolojisi İle Endüstrileri Değiştiriyor - BTC MAGAZİN

BlockchainArmy, Blok Zinciri Teknolojisi İle Endüstrileri Değiştiriyor

BlockchainArmy, Blok Zinciri Teknolojisi İle Endüstrileri Değiştiriyor.

İnsanlığın var oluşla ilgili bir problemle karşı karşıya kaldığı her durumda, mucitler sadece bir problemi çözmenin yanında, ekonomik bir gerçeklik de yaratmışlardır. Bazen insanlar bir buluşun büyüklüğünü yüzyıllar sonra fark etmiştir.

Dünyadaki özel kurumlara ve devlet kurumlarına duyulan güven, son on yılda büyük ölçüde aşınmıştır. Aynı zamanda, insanların faaliyetleri son 40 yılda inanılmaz derecede karmaşık bir hale gelmiştir.

Güveni geri kazanmak ve büyümenin önündeki engellerin üstesinden gelmek için, dünya 10 yıl önce mali krize batmışken beklenmedik bütünsel bir çözüm bulmuştur: Blok Zinciri.

Blok zinciri teknolojisi, Bitcoin‘in ilk günlerinden, finanstan sağlığa kadar pek çok sektördeki sorunları çözen güçlü bir teknolojiye dönüşmüştür. Blok zinciri projeleri, konsept kanıtlardan gerçek endüstri çözümlerine, endüstri genelinde problemleri çözerek finanstan sağlık hizmetlerine doğru ilerlemektedir.


AB Dijital Ekonomi Toplum Komiseri Mariya Gabriel Coinarmy  Kurucu
Baskani Erol User

Avrupa Birligi Dijital Ekonomi ve Toplum Komisyonu DG Connect de INATBA kurulusunda tek Turk kurucu uye olan , 2013’ün ilk günlerinden itibaren Blok zincirine dahil olan, endüstrinin tecrübeli ismi, BlockchainArmy Kurucu Baskani Erol User ve  İcra Kurulu Başkanı (CEO) Ali Sina User ile konuştuk. BlockchainArmy, çeşitli endüstriler için blok zinciri çözümleri geliştirmektedir: Asya’da çokuluslu enerji ticareti blok zinciri, ABD’de sağlık blok zinciri, Avrupa, Afrika ve Asya’da KOBİ’ler için sınır ötesi blok zinciri ödemeleri, uluslararası ticaret işleme ve tedarik zinciri yönetimi blok zinciri, kimlik yönetimi ve diğer devlet hizmetleri. User’lerden deneyimlerini bizimle paylaşmasını istedik:

Blok zinciri nedir?

 • Blok zinciri, sürece katılan tüm katılımcıları sürece dahil ederek yaptığı işe güven veren bir yazılım teknolojisidir. Blok zinciri hakkındaki bilgiler ilgili taraflarca görülebilir. Verilerde yapılan yeni işlemler ve değişiklikler ilgili tarafların fikir birliği ile yapılır ve önceki tüm versiyonlar, bloklar halinde depolanır. Üzerinde yapılan her değişikliğin saklanacağı bir Excel elektronik tablosunun yeni bir versiyonunu hayal edin. Çoğunluğun kabulü olmadan sistemi aldatmak neredeyse imkansızdır. Blok zinciri, sistem üzerinde objektif olarak izlenen, işlenen ve yerleştirilen, tarafların herhangi birinin taahhüdünü yerine getirmemesine veya anlaşmazlıklara yer bırakmayan iki taraflı ve çok taraflı sözleşmelerin oluşturulmasını sağlar. Blok zinciri teknolojisi iyi uygulamaları basitçe yürütür ve katılımcıların herhangi birinin kötü davranışına karşı sigorta sağlar.  

Blok zinciri nereden çıktı?

 • 2008 yılında küresel finansal sistem, kendi kararlarıyla bozulmuş bir şekilde dibe vurmuştu. Yenilikçi bir geliştirme ekibi, finans sisteminin kusurlarını blok zinciri teknolojisi ile çözmeye karar verdi. Bu gün hala başarıyla devam eden ilk blok zinciri projesini yarattılar: Bitcoin. Bitcoin, mevcut 3 teknolojinin bir kombinasyonu olarak icat edildi: Katılımcıları işlemleri işlemeye teşvik etmek için madencilikle birleştirilen dijital para, dağıtılmış defter ve kriptografi. Bilimciler, girişimciler ve yenilikçiler, açık kaynaklı teknolojinin potansiyelini hızla görerek bunu geliştirmeye ve tamamen yeni blok zincirleri ve uygulamalar yaratmaya başlamışlardır.

Blok zinciri neden önemlidir?

 • Kurumlara ve şirketlere duyulan güven her zamankinden azdır. Aynı zamanda, toplumumuz onlarca yıldır insan ve bilgisayar sistemini üst üste bindirerek giderek daha karmaşık hale gelmiştir. Blok zinciri hem güven sorunu, hem de toplumu ve sanayiyi basitleştirme zorluğu için bir çözümdür. Günümüzde banka işlemlerinin gerçekleştirilmesi XV. yüzyıldakinden daha yavaştır. Banka işlemleri XV. yy’da Venedik’te ve XVII. Yüzyılda İngiltere’de aynı gün tamamlanırdı. XXI. Yüzyılda, banka işlemleri 2-3 iş günü sonra tamamlanmaktadır. Şeffaf süreçler sayesinde blok zinciri anında güven yaratmaktadır ve işlemleri insanlığın gördüğü en kısa sürede, neredeyse gerçek zamanlı olarak tamamlar. Blok zinciri, endüstrilerin onlarca yıllık yanlış tasarımlardan, yavaş sistemlerden ve büyümeyi engelleyen engellerden kurtarmaktadır. Blok zinciri, insan hatalarını ortadan kaldırır ve sektör katılımcılarına güvenilir bilgi paylaşımı sunar. Ayrıca, blok zinciri; bir endüstrinin bir araya gelmesini, sektörün büyümesine ve kârlılığına izin veren kurallar ve uygulamalar üzerinde anlaşılmasını sağlar. Blok zinciri, her bir endüstri katılımcısı için gereksiz işlemleri ortadan kaldırır ve insanlığın belirli bir işi yalnızca bir kez yapmasına yardımcı olur, böylece inanılmaz verimlilik, ölçek ekonomileri ve ekonomik potansiyel ortaya çıkar. Örneğin, bankalar gelirlerinin yarısından fazlasını çalışanlar, müşteriler ve diğer taraflarca gerçekleştirilecek hırsızlıkları ve hataları önlemek için tasarlanan arka büro işlemlerine harcamaktadır. Bankalar, tüm işlemler paylaşılan ve güvenilir bir blok zincir üzerinde olursa arka ofis işlemlerinin %80’ini ortadan kaldırabileceklerini tahmin ediyorlar. 

Neden blok zincirine insana dayalı bir sistemden daha çok güvenelim?

 • Blok zinciri üzerindeki bilgisayarlar sadece önceden belirlenmiş ve üzerinde anlaşılmış işlemleri ve sözleşmeleri yürütürler. Bilgisayarlar rüşvet almazlar ve değişen koşullarda kafaları karışmaz, bilgisayarlar işleri zamanında ve hassas bir şekilde yerine getirir ve asla unutmazlar. Ve bir blok zincirinde hepsi aynı bilgiyi içeren milyonlarca bilgisayar olduğu zaman, kötü niyetli bir insanın kötü hedefine ulaşması için bilgisayarların çoğunluğunu aynı nanosaniye içindeki bozması gerekir. Bu, mevcut teknolojiyle imkansız. Teknolojinin ilk sürümü olan Bitcoin blok zinciri şimdi 10 YILDAN BERİ faaliyet gösteriyor ve tek bir hack vakası yaşanmamıştır (çok sayıda takas ve kişi hacklenmiştir ama bunlar, cüzdanınızı kaldırımda bırakmaya ve birisinin geri vermesini beklemeye benzemektedir). Bitcoin blok zinciri, işlemler tamamen halka açıkken ve blok zincirini yöneten veya kontrol eden merkezi bir otorite olmadan yalnızca 2018’de 3 trilyon $ ‘lık işlem yapmıştır. Blok zinciri teknolojisi, Bitcoin’in ilk günlerinden bu yana 4 büyük evrim geçirmiştir: önemli ölçüde artan işlem gücü, tamamen özelleştirilebilir elektronik akıllı sözleşmeler, izin verilmesi ve çeşitli endüstrilerden endüstrilere özgü blokaj zincirlerine aktarılan işletme mantığı.

Lütfen katıldığınız bazı ilginç projeleri paylaşınız.

 • İlk olarak, ilginç olan şey, blok zinciri teknolojisinden faydalanabilecek birçok uygulamanın, ortak bileşenlerin yeniden kullanılmasına büyük ölçüde izin veren birçok ortak yönünün bulunmasıdır.
 • Sınır ötesi ödeme sistemleri bugüne kadar blok zinciri teknolojisinin en umut verici, en hızlı uygulamasıdır. Ulusal para birimlerini dijitalleştiren ve bir blok zincirinde gerçek zamanlıya yakın tamamlanmalarını sağlayan tam bir ödeme sistemi geliştiriyoruz. Blok zinciri ödemelerini kullanmanın güçlü bir yan etkisi olduğunu keşfettik: Bir ülkedeki tüm ticaret ortakları, ulusal para birimini tek bir likidite havuzunda alıp satabilmekte ve işlemi derhal tamamlayabilmektedir. Bu, herhangi iki ülke arasında kendi para birimleri ile ticari işlem yapılabilmesini sağlar, ABD doları veya Euro gibi üçüncü para birimlerinde takas yapılması ihtiyacını ortadan kaldırır. Ödemeler, şu andaki bankacılık sisteminde olduğu gibi günler veya haftalar sonra değil, dakikalar içinde yapılır.
 • Birçok ülkeye ulusal para biriminin dijital hale getirilmesi ve blok zincirine bağlanılması konusunda tavsiyede bulunduk. Araştırmamız, ortaya birkaç tema çıkarmıştır. Ulusal bir para birimini dijitalleştirmenin en iyi yolu, bunu fintech şirketlerinin ve bankaların yapmasına izin vermektir. Merkez bankası çözümleri çok fazla bilgisayar korsanını cezbedecek ve merkez bankasının itibarına zarar verme riski taşıyacaktır. İki ülke arasındaki ticareti teşvik etmek için dijital ulusal para birimlerini en iyi çözüm olarak görüyoruz.
 • Blok zincirinde temel bir ödeme sistemine sahip olduktan sonra, ödemelere dayalı her işletme veya sektör, ödeme sistemi üzerine kurulabilir. Bunu, sağlık tesislerinin gerçek zamanlı yönetimi, hasta profilleri, zamanlama, kendi kendine yardım bilgi tabanı, uzaktan doktor muayeneleri ve elbette tüm bu hizmetler için gerçek zamanlı ödemeleri olan bir sağlık sistemi için yaptık. Bu sistem, hastanelerin kaynaklarını 7/24 kullanmalarına ve şu an sahip oldukları 14 saatlik çalışma süresiyle önemli miktarda yeni gelir elde etmelerine izin veriyor. Hastalar günün herhangi bir saatinde parmaklarının ucunda olan çok daha düşük maliyetli ve hızlı hizmetlerden yararlanabiliyorlar.
 • 3 büyük Asya ülkesi, kendilerine enerji ve iletim ticaret sistemi konusunda tavsiyede bulunmamız için bize yaklaştı. Yine bu çözüm, ödeme blok zinciri ve eşleştirme motoru ile tasarlandı. Akıllı sözleşmeler 3 ülkenin ihtiyaçlarını mükemmel bir şekilde karşıladı ve şu anda enerji blok zincirine bağlanma amacıyla enerji altyapılarını değiştirmek için aktif olarak çalışmaktadırlar. Blok zinciri, tüm oyuncuların, tüketicilerin, enerji üreticilerinin, iletim ve ticaret şirketlerinin aynı sistemde olmasına ve enerji ihtiyaçlarını hem gerçek zamanlı hem geleceğe dönük olarak dengelemelerine olanak sağlar. 
 • Birbirine bağlı küresel bir dünyada, üreticiler parça ithal eder, ürünleri birleştirir ve ardından ihraç eder. Karmaşık bir tedarik zincirinin tüm lojistik, gümrük ve vergi yönlerinin ele alınması, en iyi şekilde blok zincir çözümüyle yapılır. Şu anda Türkiye İhracatçılar Birliği için sektörde büyümeyi sağlayacak ve mevcut engelleri ortadan kaldıracak bir çözüm üretimine aktif olarak dahiliz.
 • Blok zinciri, mevcut verilerin önceki tüm versiyonlarını saklar, bu da kimlik yönetimi, kayıt defterleri ve devlet tarafından yönetilen veritabanlarının çoğu için çok uygundur. BlockchainArmy, devlet veritabanlarını ve kayıtlarını düzenlemek ve verilerin güvenliğini büyük ölçüde artırmak için bu alanda çeşitli devletlerle birlikte çalışmaktadır. 

Bir projeyi blok zinciri geliştirmeye uygun yapan nedir?

Blok zinciri teknolojisi kesinlikle tüm zorluklar için her derde deva değildir. Blok zinciri teknolojisi son derece veri ve hesaplama ağırlıklıdır. Kullanımı için, çok sayıda endüstri oyuncusu arasında veri paylaşımı ilk şarttır. Kişiler, kuruluşlar, çeşitli katılımcılar ve veri tüketicileri arasında farklı verilerin iletilmesi de aynı zamanda blok zinciri platformu için bir önkoşuldur. Verilerin zaman içinde nasıl değiştiğini izlemek ve verilerin nasıl değiştirildiğini güvence altına almak diğer teknolojilerle de gerçekleştirilebilir, ancak blok zinciri bunu özellikle yukarıdaki gerekliliklerle birleştirildiğinde en iyi şekilde yapar. Akıllı sözleşmelerin yapılması blok zinciri teknolojisi ile birlikte gelmektedir, ancak tüm projelerin akıllı sözleşmelerle yapılması gerekmez.

2019 için öngörüleriniz nelerdir?

 • Her sektörde blok zinciri projeleri geliştirilmektedir ve 2019, bu projeleri canlı göreceğimiz yıl olacaktır. Ayrıca, yeni rekabet avantajı elde etmek için yeni blok zinciri teknolojisinin İsviçre, BAE, Singapur gibi ülkeleri tarafından kullanıldığını görüyoruz. Rekabetçi kalmak ve büyümedeki yapısal sorunları çözmek için hükümet ve sanayi tarafından blok zinciri teknolojisinin daha hızlı kabul edileceğini göreceğiz.
 • Kripto varlık fiyatlarındaki hızlı düşüşe rağmen, kurumsal yatırımcılar iyi düşünülmüş projelere fon sağlayarak blok zinciri yatırımlarına katılmaktadırlar. Yılın sonuna doğru, çoğu durumda ölçek ekonomileri sadece tek bir blok zinciri teklifiyle sağlanacağından, bu yıldan itibaren rakip projeler arasında işbirliği yapılacağını öngörüyorum.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu