Blok Zinciri Düğümü Nedir? Node Çalıştırmak Ne Anlama Gelir?

Blok Zinciri Düğümü Nedir? Node Çalıştırmak Ne Anlama Gelir? Blok Zinciri Düğümü (Node) Türleri ve daha fazlasını sizler için derledik.

Blok zinciri tanımlanırken her zaman değiştirilemez ve halka açık bir defter teknolojisi olduğundan bahsedilir. Peki bu halka açık defter kim tarafından paylaşılıyor? Blok zincirinin merkeziyetsiz ekosistemini koruyan, karma algoritma, kriptografi, konsensüs ve dağıtılmış defter gibi yaygın terimlerin yanına eklenmesi gereken ayrılmaz parçalardan biri de node’lar, yani düğümlerdir.

Blok Zinciri Düğümlerinin Amacı

Blok Zinciri Düğümlerinin Amacı

Blok zinciri düğümleri, blok zincirinin çalışmasına izin vermekte olan parçalardır. Ağa güvenlik sağlamak ve verilerin bütünlüğünü sağlamak, aynı defteri küresel olarak dağıtan farklı sistemler arasında paylaştırarak korunmaktadır. Blok zinciri kavramı, veri içeren her bloğun bir sonraki bloğa kriptografik olarak bağlı olması ile işler.

Eğer bir blok zinciri tek bir sistem içinde tutuluyor olsaydı bir bilgisayar korsanı tüm bloklardaki değerleri, hash’leri ve verileri değiştirebilirdi. Buna karşın veri bütünlüğünü sürdürmeyi amaçlayan blok zinciri, aynı veri kopyasını binlerce sistem arasında paylaştırmayı seçer. Her blok zinciri ağı, küresel olarak merkeziyetsiz şekilde dağıtılmıştır ve bu kopyaları tutup gelecekteki işlemleri onaylayan sistemlere düğüm adı verilir.

Herhangi bir sistemin defterinde değişiklik yapıldığında, diğer sistemlerdeki defterler verilerin bütünlüğünde problem olduğunun farkına varır. Düğümlerdeki işlem kayıtlarının değiştirilememesi için küresel olarak dağıtılmış bir ağ gereklidir. Blok zinciri üzerindeki işlem ve veri kayıtları bu şekilde açıkça denetlenebilir ve kabul edilebilir hale gelmiştir.

Merkeziyetsiz ve çok düğüme sahip olmak bir yandan da ağın herhangi bir merkezi saldırıya karşı dayanıklı olmasını sağlar. Bu, binlerce düğümden bir veya birkaç tanesi istismar edilebilse bile diğer düğümlerin gerçek kayıtları tutmaya devam etmesini ve saldırıya uğrayan düğümleri ağdan çıkarması gibi koruma yöntemlerini etkinleştirir.

Blok zinciri düğümü, bir IP adresine sahip olan ve ağa bağlı olan elektronik cihazdır. İletişim uç noktası olarak da adlandırılabilen düğümler, blok zinciri ile etkileşim kurmak isteyen herhangi bir uygulama veya kullanıcıya aracı olur. Bu, düğümleri aynı zamanda bir iletişim yeniden dağıtım noktası yapar.

Tüm düğümler blok zincirine aynı işlevselliği sağlamaz. Çünkü her düğümün işlevi aynı değildir ve hatta blok zincirine bağlı her cihaz illa bir düğüm olarak çalışmaz. Blok zinciri ekosisteminde bazı düğümler işlem kaydını tutmaktan sorumluyken bazıları da farklı rollerde çalışırlar. Farklı rollere sahip olmanın amacı da blok zincirinin sorunsuz şekilde çalışmasına izin vermektir. Çünkü her düğüme her görevi yüklemek, sonucunda ağır ve tıkanabilen bir ağa neden olabilir.

Blok Zinciri Düğümlerinin Temel İşlevleri

Blok Zinciri Düğümlerinin Temel İşlevleri

Çeşitli blok zincirlerine bağlı olarak düğümlerin belirli görevlere dayalı sayısız işlevi olabilir. Ancak düğümlerin temel işlevlerini aşağıdaki dört maddede değerlendirebiliriz:

  • Kriptografik bağlantılı blokların saklanması
  • İşlemleri kabul etme veya reddetme
  • İşlemlerin geçerliliğini sorgulama ve işlemleri yönetme
  • Bir iletişim noktası olarak hareket etme

Blok zinciri üzerinde yapılan herhangi bir işlem, ağın düğümlerine gönderilir. Bu, bir kripto para transferi gibi basit bir işlem de olabilir, karmaşık bir DeFi algoritmasını tetiklemek de olabilir. Ağın fikir birliği algoritmasında yer alan bu düğümler, işlemi alır, kabul eder veya reddeder, verileri kaydeder ve diğer eşlere yollar. Senkronizasyonu sürdürmek için verileri diğer düğümlerle de paylaşmak gereklidir.

Kullanıcıların blok zinciri defterine sınırsız erişime sahip olması için de düğümler gereklidir. Etherscan, BNBscan, Polygonscan gibi bir blok zinciri kaşifinde işlem kimliğine dayalı olarak ayrıntıları incelemek istiyorsanız aslında bir düğümle iletişim kurarsınız. Blok zinciri kaşifleri, düğümlerden aldıkları verileri bir ara yüzle halka açık olarak sunarlar. Blok zincirinde depolanan verilere erişim sağlamaktan da sorumlu olan düğümler, birçok farklı türe ayrılabilir.

Blok Zinciri Düğüm Türleri

Blok Zinciri Düğüm Türleri

Blok zincirleri, gereksinimlerine bağlı olarak birden fazla türde düğüm çalıştırmaya ihtiyaç duyar. Öne çıkan iki düğüm türü ve bunların altında daha fazla düğüm kategorisi bulunur.

1. Tam Düğümler (Full Nodes)

Tam düğümler, blok zinciri içindeki tüm işlem kayıtlarını tutan sunuculardır. Ağın yönetim modelinin de bir parçası olan düğümlerin çoğunluğu bir işlemi kabul etmeden blok zinciri bir iyileştirme veya yükseltme alamaz. Yani tam düğümlerin blok zinciri üzerinde oylama güçleri vardır.

Çok sayıda tam düğümün blok zincirindeki belirli değişiklikleri kabul etmesine rağmen çoğunluğu sağlayamama ihtimalleri de vardır. Bu, %53’e %47 gibi durumlarda karşımıza çıkan ve hard fork ile sonuçlanan ikiye bölünmeyi ortaya çıkarır. Bu durumda %47’lik kısmı kapsayan düğümler eski blok zincirini çalıştırırken %53’lük kısım ise hard fork ile ortaya çıkan ve yeni önerileri kapsayan blok zincirini çalıştırır. Tam düğümlerin alt kategorileri şunlardır:

Masternode’lar

Masternode’lar, sadece blok zinciri defterinin kopyasını tutarak işlemleri onaylamakla ilgilenen düğümlerdir. Bunlar, blok zincirine yeni bloklar ekleme gücüne sahip değildir.

Yetki Düğümleri (Authority Nodes)

İsteyen herkes, sistem gereksinimlerini karşılayıp kendi sistemini blok zinciri verileriyle senkronize ederek ağa katılabilir. Bir düğüm haline gelen sistem, verilere erişimin sürdürülmesi için durmadan çalışmalıdır. Yetki düğümleri, diğer düğümlerin blok zinciri ağına katılmasına izin vermekten sorumlu ve kontrol sahibi olmaları sebebiyle bu ismi almışlardır.

Yetki düğümlerinin yetkileri, diğer düğümlerin belirli bir veri kanalına erişimini tanımlayacak kadar çok sorumlu olabilir.

Pruned Full Nodes

Pruned full nodes, yani budanmış tam düğümler, verileri tutmak için tanımlanmış bellek sınırına sahiptir. Blok zincirine kaç bloğun eklenebileceği konusunda bir sınır olmasa da bir düğümün kaç bloğu depolayabileceği konusunda sınır olabilir. Bu düğümler, önce blok zinciri defterinde bulunan blokları indirir, sonra ise sınıra ulaştığında blok zinciri boyutunu korumak ve yeni bloklara yer açmak için en eski blokları silmeye başlar. Bu blokların blok zincirindeki dizileri ve meta verileri hala mevcut olduğu için bloklar tamamen silinmezler.

Arşivci Tam Düğümler (Archival Full Nodes)

Bunlar, bir blok zincirinde en sık bulunan tam düğümlerdir. Blok zincirinin tamamını veri tabanında tutarlar. Bir arşiv tam düğümü ile budanmış bir tam düğüm arasındaki tek büyük fark, kullanılabilir bellek alanıdır.

Madenci Düğümleri (Miner Nodes)

Proof-of-Work gibi bazı konsensüs algoritmaları için, ağdaki bir işlemi doğrulamak amacıyla karmaşık matematiksel işlevleri çözen düğümler gerekir. Bu tür doğrulama görevleri, önemli hesaplama gücü ve enerji tüketimi gerektirir. Bu nedenle, özellikle madencilik işlemini gerçekleştirmek için oluşturulan düğümlere madenci düğümleri denir.

Bir blok zincirine bir işlem ekleyerek ve doğrulayarak madenci olmak için büyük bir teşvik var. Örneğin, Bitcoin blok zincirine bir işlem ekleyen herhangi bir düğüm, Bitcoin’in şu anda $17.300 fiyatına göre yaklaşık $108.000 değerinde olan 6,25 BTC ile ödüllendirilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Radio Caca (RACA) Nedir? Radio Caca (RACA) Geleceği ve Yorum 2022

Potansiyel olarak kazançlı olan bu fırsat nedeniyle birçok madenci bir işlem eklemek istiyor. Bu nedenle, Bitcoin blok zinciri yazılımı, her madencilik düğümünün çözmesi için bir matematiksel bulmaca sunar. Bulmacayı kim çözerse, işlemi ekleme fırsatı elde eder.

Tabii ki, o kadar basit değil. Ancak bu örnek, madencilik düğümlerinin ne olduğu ve madencilerin blok zincirine işlem eklemek için neden önemli ölçüde zaman ve enerji harcadıkları hakkında bir genel bakış sağlamalıdır. Madencilik ödüllerinin blok zinciri platformunun türüne göre farklılık gösterdiğini unutmamak da önemlidir.

Staking Düğümleri (Staking Nodes)

Konsensüs algoritmasını sürdürmek için ağdaki bir işlemi doğrulamaktan sorumlu olan madenci düğümleri gibi başka düğümler de vardır. En önde gelen algoritmalardan biri olan Proof-of-Stake’te, bu düğümlerin kripto paralarını stake etmesi, işlemi doğrulaması ve ardından süreç için ödüllendirilmesi gerekir.

Stake etmede düğüm, kripto para basma veya ağda geçirilen süre gibi önceden tanımlanmış bazı kurallara göre seçilir. Seçilen düğümün daha sonra bir işlemi doğrulamasına ve bir ödül kazanmasına izin verilir. Bu düğümler, yüksek hesaplama gücü gerektirmez ve staking düğümleri olarak adlandırılır.

2. Hafif Düğümler (Light Nodes)

Hafif bir düğüm, günlük etkinlikleri veya daha hızlı işlemleri karşılamak için yalnızca gerekli verileri depolar ve sağlar. Blokların doğrulanmasında yer almazlar ve sadece blok başlıklarını saklarlar. Bunlara Basitleştirilmiş Ödeme Doğrulama Düğümleri (SPV düğümleri) de denir.

Bunlar, blok zincirinde bilmeniz gereken en belirgin düğüm türleriydi. Ancak, belirtilmesi gereken başka blok zinciri düğüm türleri de vardır:

Yıldırım Düğümleri (Lightning Nodes)

Bir blok zinciri ağındaki tıkanıklık, gecikmeli işlemlere yol açan yaygın bir durumdur. Yıldırım düğümlerinin yaratılmasına yol açan şey buydu. Bu düğümler, bir kullanıcı ile ayrı bir ağ oluşturur ve işlemler ana blok zincirine gönderilir. Bu, işlemlerin anlık olmasını sağlar ve ayrıca ağ üzerindeki yük azaldığı için işlem maliyetini düşürür.

Supernode’lar

Bazı blok zincirlerine özgü olarak bazı özel görevleri yerine getirmek için süper düğümler oluşturulur. Örneğin, bir blok zinciri protokol değişikliğinin uygulanması veya blok zinciri kurallarının sürdürülmesi bir süper düğüm tarafından yapılır.

Bir Finansal İşlem Blok Zinciri Ağında Nasıl Kaydedilir?

Bir Finansal İşlem Blok Zinciri Ağında Nasıl Kaydedilir?

Blok zinciri ağının merkeziyetsiz yapısı nedeniyle, sistem bir finansal işlemi otomatik olarak doğrular. İlk adımda, işlemin kimliği, ağa erişmek için özel ve genel bir anahtar kullanan kullanıcı tarafından doğrulanır. İkinci adımda, işlemi temsil eden bir blok oluşturulur. Ardından, işlemin kaydı ağdaki her blok zinciri düğümüne gönderilir.

İşlem, kullanıcılar arasında kararlaştırıldıktan sonra, düğüm işlemi doğrulayacaktır. Düğümlerin çoğunluğu işlemi onaylarsa, mevcut blok zincirine eklenir. Herhangi bir güncelleme, işlem döngüsünü tamamlayan ağ boyunca da dağıtılır.

Düğümler Bir Blok Zincirinin Güvenliğini Sağlamaya Nasıl Yardımcı Olur?

Düğümler Bir Blok Zincirinin Güvenliğini Sağlamaya Nasıl Yardımcı Olur?

Düğümler, kaydı en son işlemlerle senkronize halde tutarak blok zincirinin güvenliğini sağlamaya yardımcı olur. Çok sayıda düğüm nedeniyle, bir bilgisayar korsanının değişiklik yapması ve tespit edilmeden kalması neredeyse imkansızdır. Veriler güvenlidir, çünkü bir bilgisayar korsanı binlerce farklı düğümde kopyalanan verileri silemez.

Veriler tek bir düğümle sınırlı olmadığı için elektrik kesintileri, bilgisayar korsanları ve sistem çökmeleri bir tehdit oluşturmaz. Bir sorun olması durumunda, diğer düğümlerin kullanılabilirliği, ağın normal şekilde çalışmaya devam etmesini ve kullanıcıların gerekli kaynaklara erişebilmesini sağlar.

Blok zinciri ağı, küresel bir krizde bile kendini sürdürebilir. Aslında, tüm blok zincirini çalışır durumda tutmak için yalnızca bir düğüme ihtiyacınız var. Her bir düğüm çevrimdışı olsa bile, tüm ağı geri yüklemek için yalnızca bir düğüme ihtiyacınız olacaktır. Operasyonel bir bakış açısıyla, düğümler blok zincirinin bel kemiğidir. Bir düğüm olmadan, ağ hayatta kalamaz.

Blok Zinciri Düğümü Nasıl Çalıştırılır?

Blok Zinciri Düğümü Nasıl Çalıştırılır?

Tahmin etmiş olabileceğiniz gibi, farklı platformlarda bir düğüm çalıştırmanın farklı prosedürleri ve sistem gereksinimleri vardır. İşleri kolaylaştırmak için, en popüler blok zinciri ağı olan Bitcoin’de bir düğümün nasıl çalıştırılacağına dair kısa bir genel bakış yapalım. Bu örnek, size düğümün bu tür platformlarda nasıl çalıştığına dair bir fikir verecektir.

Bir Bitcoin düğümünü çalıştırmak için, Windows, Mac OS X veya Linux’un yeni bir sürümünü çalıştıran bir dizüstü veya masaüstü bilgisayara ihtiyacınız olacak. Bilgisayarda en az 2 GB boş disk alanı ve 2 GB RAM bulunmalıdır. Sistem, en az 400 KB hızında bir geniş bant internet bağlantısına erişebilmelidir. Ek olarak, düğümünüzün günde en az altı saat çalışmasına izin vermelisiniz.

Bitcoin Core’u yukarıda belirtilen minimum gereksinimlere sahip yerel makinenizde çalıştırabilirsiniz. Bunu yapmak için Bitcoin Core istemcisini yapılandırmanız gerekir. Blok zinciri ile senkronize edilmesi birkaç gün sürebilir.

Başka bir seçenek de düğümü bulutta çalıştırmaktır. Google Cloud veya AWS ile bir hesap kurduktan sonra, Bitcoin Core’u indirin ve bilgisayarınızda port ayarını yapılandırın. Bir Bitcoin düğümünü çalıştırmanın, bilgisayarınıza bağlayabileceğiniz Bitcoin düğümlerini önceden yapılandırmak gibi başka çeşitli yöntemleri vardır.

Son Düşünceler

Bitcoin ve kripto para dünyası hem karmaşık hem de oldukça yoğun. Bu karmaşık sistem, Bitcoin ve diğer kripto paraların çalışabilmesinin anahtarıdır, bu nedenle bu sistemin nasıl çalıştığı ve neden önemli olduğunu anlamak çok önemlidir. Bir blok zinciri ağındaki düğümlerin oynadığı rol, internet üzerindeki sunucuların oynadığı role benzer.

Örneğin, bir geliştiricinin blok zinciri düğümlerini anlaması gerekir çünkü bir Blockchain uygulaması oluşturmanın maliyeti ve altyapısı büyük ölçüde düğüm gereksinimine bağlıdır. Özetle, her blok zinciri uygulaması, konsensüs algoritmalarına veya kriptografik tekniklere bağlı oldukları kadar blok zinciri düğümlerine de bağlıdır.

Bir düğüm çalıştırırken, özel bilgilerden ödün vermeden işlemler oluşturmak ve yayınlamak kolaydır. Yeni başlayanlar ve düğüm çalıştırma konusunda yeni olan kişiler, tüm sürecin kullanıcı dostu ve daha az zaman alıcı olmasını sağlamak için bir blok zinciri düğümü sağlayıcısı seçebilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu