BNB’nin Ardından Ethereum’da Büyük Saldırılar Gerçekleşti

Merkezi olmayan finans dünyası, büyük güvenlik sorunlarıyla uğraşmaya devam ediyor. BNB Zincirinde 600 milyon dolarlık hack girişiminden saatler sonra, Ethereum büyük rug pull (halı çekme) saldırılarıyla karşı karşıya kaldı. İlk saldırıdan sonra saldırgan bir BNBHACKERINU token yarattı ve iki saat sonra ona rug pull saldırısı gerçekleştirdi. 

İlk bilgisayar korsanı, BNB tokenlerinde 100 milyon dolara yakın çalmayı başardı. Saldırı, BSC cross-chain köprüsünde meydana geldi. Binance ve BNB Chain’in CEO’su ve kurucusu Changpeng Zhao, kullanıcıları doğrulayıcıların BSC zincirindeki işlemleri askıya aldığı konusunda bilgilendirdi. 

Ethereum ve Shiba Üzerindeki Rug Pull

Bir Web3 geliştiricisi olan @lorem, hacker’ın BNB’deki ilk saldırıdan sonra sahte tokenlar oluşturduğunu vurguladı. Token dağıtıcısının adresi, BNB Zincirinin ilk korsanının adresiyle eşleşmiyor. Ancak, sözleşmedeki ana konuşlandırma değişkeni, BNB korsanıyla eşleşen adrese sahip. 

Lorem, tüm akıllı sözleşmenin nasıl kötü niyetli bir kod yapısına sahip olduğunun altını çiziyor. İlk olarak, saldırgan, keyfi sayıda token oluşturmasına izin veren bir işleve sahipti. Daha da önemlisi, akıllı sözleşmenin üç işlevi, bilgisayar korsanının herhangi bir sahibinin token’ını herhangi bir izin almadan başka bir hesaba geri aktarmasına izin verdi. 

Bilgisayar korsanı, 100 bin dolar değerinde Ethereum’u ele geçirmeyi başardı. Daha sonra aynı taktikleri HACKERSHIBA adlı yeni bir token’la tekrarladı. 

Rug Pull (Halı Çekme) Saldırılarına Nasıl Hazırlanılır

Zincir üzerinde bir Web3 uzmanı olan ZachXBT, halı çekmenin ilk BNB korsanı tarafından düzenlenmediğini ortaya koyuyor. Öte yandan, büyük bir saldırıdan sonra yaygın olan sahte tokenlardı.

Bir web3 uzmanı olan foobar, halı çekme taktiğinin son derece yaygın bir kötü niyetli yöntem olduğunun altını çizdi. DeFi katılımcılarının bu tür taktikler için sürekli tetikte olmaları gerektiğini belirtti. 

Bugünün hack’leri, DeFi alanında güvenliğin önemini bir kez daha vurguluyor. Güvenlik uzmanları, bir kez daha ademi merkeziyetçiliğe ve güvenliğe öncelik vermeye hazırlanıyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ethereum, Şanghay Yükseltmesi İçin Test Ağı Başlattı

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu