BOE Kıdemli Danışmanı: Kripto Paralar Başarısız Oldu - BTC MAGAZİN

BOE Kıdemli Danışmanı: Kripto Paralar Başarısız Oldu

Gelişmekte olan kripto para birimi sektörü hala düzenleyiciler, politikacılar ve finansörlerin dünya çapındaki onayları için mücadele ediyor. İngiltere Merkez Bankası Valisi Mark Carney’in kıdemli danışmanı Huw van Steenis, İsviçre’nin Davos kentinde bulunan Bloomberg ile yaptığı röportajda kripto para birimlerinin temelde başarısız olduğunu iddia etti.

Van Steenis, Bitcoin gibi dijital para birimlerinin endişeler listesinde üst sıralarda olmadığını belirtti. Dijital varlıkların yavaş olma, değer alamama ve iyi bir değişim birimi olmama gibi kendi eksikliklerinin olduğunu vurguladı.

 “Kripto para birimleri hakkında çok endişeli değilim. Finansal hizmetlerin temel testlerinde başarısız oldular. Harika bir takas birimi değiller, değer tutmuyorlar ve daha yavaşlar. ”

Steenis’in daha önce ABD çok uluslu yatırım bankası Morgan Stanley ve İngiltere’nin çok uluslu varlık yönetimi şirketi Schroders PLC’de çalıştığı için etkileyici bir sicili var.

Steenis, kripto para birimlerini ilk kez eleştirmiyor

Bu, Steenis’in kripto para birimleri hakkındaki ilk eleştirisi değil. Geçen yıl Eylül ayında söylediklerini The Financial Times’da yazıp yayınladığı bir makalede pekiştiriyor .

Bu makalede Bitcoin’in inovasyon testinde başarısız olduğunu ve iddialarını destekleyecek beş sorusu olduğunu savunmuştu.

Gerçek finansal yeniliği kanıtlamak için yaptığı beş soru:

  1.    Ucuz mu ?
  2.    Çok daha iyi hizmet sunuyor mu?
  3.    Daha hızlı mı?
  4.    Erişimi demokratikleştiriyor mu?
  5.    Yan etkileri nelerdir?

VISA gibi geleneksel alternatifler saniyede 24.000’den fazla işlem (TPS) yapabilir. Öte yandan, Bitcoin yalnızca 7 TPS’yi destekleyebilir.

Steenis, Bitcoin’in finansal sistemin karşılaştığı zorluklara pratik bir çözüm sağlamadığını söyleyen birçok Bitcoin eleştirmeninden biridir.

IMF danışmanı ve IMF’nin Türkiye şefi başkanı olan Nouriel Roubini de, değerlerinin uçucu olduğunu ve bir hesap birimi olarak kullanılamadıklarını belirterek kripto para birimlerini eleştirmişti.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu