Brezilya Kripto Yasa Tasarısını Onayladı; Bitcoin Ödeme Yöntemi Olacak mı?

Brezilyalı milletvekilleri nihayet kripto piyasası yasasını düzenledi. Onaylandıktan sonra yasa tasarısı, Başkan Jair Bolsonaro’nun son onayını almak için hazırlandı. Yedi yıllık mücadelenin ardından, Temsilciler Meclisi, bu Salı Brezilya kripto para birimi sektörünü kontrol eden Yasa Tasarısını kabul etti.

Bitcoin ödeme yöntemi olarak kullanılacak mı?

Yeni kurallara göre, Bitcoin, Güney Amerika ülkesinde bir ödeme aracı ve bir yatırım varlığı olarak kullanılabilecek bir dijital değer temsili olarak kullanılacak. Özellikle, Bitcoin veya herhangi bir kripto para birimi, ülkede hala yasa dışı kabul ediliyor.

Wu Blockchain’in yakın tarihli bir tweet’inde Brezilya hükümetinin tartışmalı içerik varlık ayrımını kaldırdığını açıkladı. Özellikle, varlık ayrımı, yatırımcıların varlıklarının, bir aracı kurumda gözaltında tutulsa bile, yine de kendilerine ait olmasını sağlayan bir yöntemdir. Bir şirket iflas ederse, bu varlıklar alacaklılara ödeme yapmak yerine tüketiciye iade edilir.

Temerrüde düşenler parmaklıkların arkasında 2-6 yıl ile yüzleşmek zorunda kalabilir

Yeni düzenlemeler, sanal para birimlerini yerel veya yabancı para birimleriyle takas eden, sanal varlıkları takas eden, transferler gerçekleştiren veya sanal varlık ihraççıları veya satıcılarıyla ilgili finansal hizmetlerde bulunan tüzel kişiler için geçerli olacak.

Tasarıya göre, yerel olarak aktif olan tüm kripto para birimi sağlayıcılarının ülkede fiziksel bir şirketi olması gerekiyor, buna ek olarak yasa tasarısına uymayanların para cezası ödemek zorunda kalacağı veya 2-6 yıl hapis cezasına çarptırılacağı belirtiliyor.

Tartışma konusu Senato tarafından önerilen değişiklik oldu. Projenin yaratıcısı Aureo Ribeiro (Solidariede), önerilen revizyonlara karşıydı. Piyasayı, özellikle de nihayetinde Meclis tarafından yasaklanan varlık ayrımı konusunu engelleyeceklerini söyledi.

Buna ek olarak, sürdürülebilir enerji ile kripto para madenciliği için vergi muafiyeti de Senato versiyonundan kaldırıldı. Expedito Netto’ya göre, vergi endişeleri belirli projelerde ele alınmalı ve çeşitli yenilenebilir enerji önlemleri şimdiden Kongre’de tartışılıyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   ABD'li Senatör: Bitcoin, ABD İçin Büyük Bir Fırsat

Dünyanın en büyük üç kripto para borsasından biri olan FTX’in başarısızlığı, ayrımcılık konusu etrafındaki tartışmayı kamusal söylemde ateşledi. Tüm işaretler, şirketin kurucusu Sam Bankman-Fried’in müşterilerinin parasını finansal faaliyetler yürütmek için kullandığını gösteriyor.

Uzmanlara göre, bu değişikliklerden sonra borsalar, yatırımlar için müşteri mevduatını kullanan bankalara benzeyebilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu