Bu Bitcoin Ayı Piyasası Diğerlerinden Farklı, İşte Nedeni

Bitcoin, Kasım ayının en yüksek seviyesinden %73’ün üzerinde değer kaybetti, bu nedenle artık tüm analistler bir ayı piyasasına girdiğimizde hemfikir.

Ancak bazı makroekonomik faktörler, bu ayı piyasasını 2020 ve 2018’de görülenlerden farklı kılıyor ve toparlanmanın zamanlamasını zorlaştırıyor. Bu dönemde aynı zamanda kripto piyasalarının 2 trilyon doları aşan tarihin en kötü düşüşlerinden birine tanık olduk.

Teknik cephede, zincir üstü veri firması Glassnode’un yakın tarihli bir raporu, Bitcoin’in geçmiş ayı piyasalarından önemli ölçüde daha büyük olan tarihteki en büyük sermaye çıkışını yaşadığını gösteriyor.

Kripto pazarının %43’ünü oluşturan Bitcoin, realize fiyatının çok altında işlem görüyor ve bu da çoğu yatırımcının BTC’yi zararda tuttuğunu gösteriyor.

Yazım anında Bitcoin 21.160 dolar civarında işlem görüyor. 

Teknik göstergeler Bitcoin için üzücü bir tablo çiziyor

Glassnode, Bitcoin fiyatlarının önceki ayı piyasası kayıplarının üst sınırı civarında olmasına rağmen, diğer teknik faktörlerin daha fazla piyasa sıkıntısı gösterdiğine dikkat çekti.

BTC, 200 günlük hareketli ortalamasının o kadar altına düştü ki, tarihteki işlem günlerinin sadece %2’si hiç olmadığı kadar kötü durumda. Bu aynı zamanda çok daha düşük değerlemelerde meydana geldi. Glassnode’a göre, spot fiyatlar şu anda realize fiyata göre %11,3 düşük ve bu da ortalama yatırımcının artık zararda olduğunu gösteriyor.

Böyle bir senaryo, önceki ayı piyasalarında bir dip göstermişti. Ama burada durum pek öyle görünmüyor. Sermaye çıkışları da Bitcoin için en kötü durumda. Çıkışlar, 2020 COVID-19 çöküşünden bile daha fazla.

Artık 2021-22 Bitcoin ayı piyasasının tarihin en önemli olmasa da en önemlilerinden biri olduğunu kesin olarak iddia edebiliriz.

-Glassnode analistleri

Eşi görülmemiş makro faktörler de ağırlık veriyor

Bitcoin, önceki Federal Rezerv yürüyüş döngülerinde işlem görmüş olsa da, bu popüler bir yatırım aracı olarak ilk döngüsü. Aynı zamanda, BTC’nin yaygın enflasyon ve durgunluk riskleri ile ilk büyük buluşması.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bloomberg Baş Emtia Stratejisti: Bitcoin 30.000 Doları Tekrar Ziyaret Edebilir

Bitcoin başlangıçta etkili bir enflasyon koruması olarak alınmıştı. Ancak 2022’de bu rolde büyük ölçüde başarısız oldu.

Fed, faiz oranlarını en azından yıl sonuna kadar tutmaya karar verirken, Bitcoin’in baskı altında kalması bekleniyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu