Bulut Çözümlerine Kıyasla Blok Zinciri Tabanlı Merkeziyetsiz Depolama

Merkeziyetsiz depolama nedir? Merkeziyetsiz depolamanın avantajları ve dezavantajları nelerdir? En iyi Blok Zinciri merkeziyetsiz depolama çözümleri

İşletmelerin global çapta büyümesi ve üretilen veri miktarının artmasıyla birlikte, onu depolamanın en verimli ve güvenli yolunu bulmamız zorunludur. Mevcut endüstri dinamikleri, geleneksel kağıt dosya depolama sisteminden daha esnek ve güvenilir olan dijital alternatiflere önemli bir geçiş gördü. Ancak geleceğe doğru ilerlerken, merkezi depolama çözümlerinin uzun vadede sürdürülebilir olup olmadığını sorgulamak elzemdir. Merkeziyetsiz blok zinciri tabanlı bulut depolama teknolojisinin devreye girdiği yer burasıdır ve çekici bir alternatif sunar.

Veri depolama endüstrisindeki değişim muhtemelen sandığımızdan daha yakın. Merkeziyetsiz depolama çözümlerinin faydaları çoktur ve işletmelerin verilerini depolaması için güvenli bir alan sunar. Blok zinciri tabanlı teknoloji, verilerin şifrelenmesini ve dağıtılmasını sağlayarak veri ihlalleri ve siber saldırı riskini azaltır.

Ayrıca, işletmeler büyüdükçe ve daha fazla veri ürettikçe, karmaşık depolama çözümlerine olan ihtiyaç da artıyor. Bulut gibi merkezi çözümler, işlemleri basitleştirdikleri için geniş çapta benimsenmiştir. Ancak, güvenlik riskleri ve iş büyüdükçe ölçeklenememe gibi olumsuzlukları da beraberinde getirir.

Merkeziyetsiz depolama teknolojisi, bu sorunlara potansiyel bir çözüm sunar. Hiçbir aracı olmadığı için verileri depolamak için daha uygun maliyetli bir yol sunar. Ayrıca, üçüncü bir tarafa güvenmeden doğrudan erişebildikleri için işletmelere verileri üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

Merkezi Bulut Depolama Neden Yetersiz?

Merkezi Bulut Depolama Neden Yetersiz?

Merkezi depolama çözümleri internet üzerinden veri depolamak için popüler bir seçenek. Bu çözümler, uygun fiyatlarla kolay erişilebilirlik, mobilite ve tüm cihazlarda hızlı dağıtım, yedekleme ve sınırsız depolama tesisleri dahil olmak üzere çeşitli avantajlar sunar. Google, Microsoft, Amazon, Samsung, Alibaba ve Apple gibi büyük şirketler, Hizmet olarak Altyapı (IaaS) aracılığıyla bulut depolama çözümleri sağlamada başı çekiyor.

Bununla birlikte, faydalarına rağmen, bulutta saklanan gizli verilerin güvenliği ile ilgili endişeler ortaya çıkmıştır. Aslında, işletmelerin %75’i, merkezi depolama sistemlerinde depolanan verileriyle ilgili güvenlikle ilgili endişelerini dile getirdi.

Ana endişelerden biri, verilerin siber saldırılara ve diğer güvenlik risklerine karşı savunmasız olmasıdır. Facebook’un 2018 ve 2021’deki veri sızıntısı ve ihlali skandalları, merkezi depolama sistemlerinin zayıf yönlerini vurguladı. Kuruluşlar, merkezi bir bulut depolama sistemini kullanırken ve yönetirken sahiplik ve kontrol eksikliği de dahil olmak üzere zorluklarla karşılaşır. Merkezi bir depolama sisteminde bir kuruluşun verileri ana bilgisayarın merkezi sunucusunda depolanır. Bu kontrol ve özelleştirme eksikliği, daha karmaşık veri gereksinimleri olan daha büyük işletmeler için rahatsızlık yaratır.

Diğer bir konu da artan depolama maliyetidir. Merkezi depolama sistemleri, işletmelerin veri depolama için pahalı altyapıya yatırım yapma ihtiyacını ortadan kaldırırken, bulut hizmeti sağlayıcıları, bant genişliği iletimi ve veri güvenliği için fahiş fiyatlar talep ediyor. Ek olarak, işletmelerin uzman çalıştırması veya bir bulut satıcısından diğerine geçmesi pahalı hale gelir. Önemli sayıda işletme sahibi, toplam bulut bütçelerinin %30’unun boşa gittiğinden şikayet ediyor.

Her sene on binlerce güvenlik olayı ve binlerce veri ihlali meydana geliyor. Daha da kötüsü, ihlallerin yarısından fazlasının kişisel bilgileri içermesi. Büyük endüstri oyuncularının tümü, son yıllarda artan güvenlik önlemlerine duyulan ihtiyacın altını çizen veri ihlallerini bildirdi.

Merkezi bulut sunucuları, hepsi tek bir alanda bulunduğundan birçok zorluk ortaya çıkarır. Bir güç kesintisi durumunda tüm ağ felç olabilir ve bu da kaydedilmemiş verilerin kaybolmasına neden olabilir. Ek olarak, merkezi sunucular kullanıcının kuruluşundan uzakta bulunur ve bu da iletim hızlarının düşmesine neden olabilir.

Blok Zinciri ve Merkeziyetsiz Depolama ile Bulunan Çözümler

Blok Zinciri ve Merkeziyetsiz Depolama ile Bulunan Çözümler

Blok zinciri teknolojisi, merkeziyetsiz depolama şeklinde bir çözüm sunar. Blok zinciri teknolojisi interneti dönüştürdü, uygulamaları artık video / ses yayını, akıllı sözleşmeler, sosyal medya ve çok daha fazlasını kapsayacak şekilde iyileştirdi. Kuruluşlar, bu esnek ve güvenli teknolojiyi bulut depolama için de kullanabilir. Blok zinciri teknolojisinin depolamada nasıl çalıştığını keşfetmeden önce, temel özelliklerini inceleyelim.

Blok zinciri, eşler arası bir ağ sistemine dayalıdır ve merkezi idari makamlara olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Madenci denilen sıradan insanlar bu sistemin işletilmesinden sorumludur. Karmaşık algoritmaları çözmek ve katkılarından dolayı ödüllendirilmek için bilgi işlem güçlerini ağa ödünç verirler.

Özünde, blok zinciri, verileri madenciler tarafından doğrulanan ve genel-özel anahtarlar ve karma kodlar kullanılarak şifrelenmiş bloklar halinde dağıtır ve depolar. Oluşturulan her blok doğrulanır, bu da defteri değiştirmeyi veya hile yapmayı neredeyse imkansız hale getirir. Bir davetsiz misafir verileri manipüle etmeye çalışırsa, blok geçersiz hale gelir ve blok zincirinin güvenli ve yönetilen kalmasını sağlar.

Bulut Depolamada Blok Zinciri

Bulut Depolamada Blok Zinciri

Blok zinciri bulut depolaması, kullanıcı verilerini daha küçük parçalara ayırır, karma kodlar ve genel-özel anahtarlar kullanarak şifreler, kopyalarını oluşturur ve bu kopyaları bağlı cihazlardan oluşan bir ağda birden çok konumda depolar. Bu yaklaşım yalnızca daha güvenli olmakla kalmaz, aynı zamanda çeşitli küçük varlıkların bilgi işlem güçlerini ve verileri depolamak için alanlarını sağlayarak bulut depolama ağının bir parçası olmalarını sağlar. İlgili tüm kuruluşlara katkıları için ödeme yapılır ve genel bulut depolama maliyetleri düşer.

Merkeziyetsiz depolama sistemleri, geleneksel merkezi depolama sistemlerine göre çeşitli avantajlar sunar. Kullanıcıların, bulut gibi büyük, merkezi veri silolarına güvenmeden dosyalarını depolamasına olanak tanır. Merkezi depolama sistemlerinin mahremiyet ve güvenlik gibi önemli değerleri baltaladığı aşikar hale geldiğinden, veri depolamada merkeziyetsizlik fikri ivme kazandı.

Merkeziyetsiz depolama sistemleri, her biri genel verilerin küçük, şifrelenmiş kısımlarını tutan kullanıcı-operatörlerden oluşan eşler arası bir ağdan yararlanarak çalışır. Bu yaklaşım, blok zinciri tabanlı bir sistem veya başka herhangi bir uçtan uca tabanlı ağ kullanabilen, veri depolama ve paylaşma için sağlam bir sistem oluşturur.

Veriler Nerede Depolanıyor?

Blok zinciri tabanlı depolama sisteminin, blok zincirinin kendisinde veri depolamadığına dikkat etmek önemlidir. Aksine, kullanıcı gruplarını sunuculara katılmaya, depolamaya ve barındırmaya teşvik eder. Küçük kuruluşlar, bilgi işlem gücü ve verileri depolamak için alan sağlayarak işletmeler ve diğer son kullanıcılar için toplam depolama maliyetini düşürerek ağa katılabilir.

Bu kurulumlardaki veriler, kullanıcı hakkında herhangi bir kişisel bilgi içermez. Madenciler, tüm dosyanın yalnızca küçük parçalarını alarak hassas bilgilerin gizliliğini ve güvenliğini sağlar. Araya girenler bu konumları hacklemeye çalışırsa, şifrelenmiş veri bloklarına ulaşırlar ve dosyanın tamamını değil, yalnızca bir parça veriyi elde edebilirler.

Kullanıcılar dosyalarını aldıklarında, önce tüm veri yığınları doğrulanır. Bir şey değiştirilmişse, madenci ağdan kaldırılır ve sistem, başka konumlarda depolanan orijinal dosyanın yedekli bir kopyasından değiştirilen parçayı getirir ve sunar, bu da kullanıcıların endişelerini azaltır.

Yük Dengeleme & Veri Yedekliliği

Merkeziyetsiz sistem, veri depolamayı ve almayı güvenli hale getirmek ve hızlandırmak için yük dengeleme ve veri yedekliliği uygular. Orijinal verilerin birden çok kopyasını birkaç konumda depolar, böylece bir makine kapanırsa kullanıcı herhangi bir veri kaybına uğramaz. Yük dengeleme sistemi, trafiğin tek bir yerde yoğunlaşmasını önleyerek tüm ağı optimize eder.

Kullanılmayan sabit disk alanı ve sabit bir ağ bağlantısı olan herkesin bir depolama düğümü haline gelerek pasif gelir elde etmesi için fırsatlar sunar. Filecoin, Sia, MaidSafe ve Storj gibi platformlar, kullanıcıların merkeziyetsiz depolama ağına katılmalarını sağlayarak daha fazla erişilebilirlik ve esneklik sağlar.

Merkeziyetsiz Depolamanın Avantajları

Merkeziyetsiz Depolamanın Avantajları

Merkeziyetsiz depolamanın, yüksek güvenilirlik ve daha düşük maliyetler dahil olmak üzere birçok avantajı vardır.

Güvenilirlik

Merkeziyetsiz depolamanın önemli bir avantajı, yüksek güvenilirliğidir. Veriler birden çok ana bilgisayarda dağıtılır ve depolanır ve sistem, kasıtlı bir veri fazlalığı yaratarak orijinal verilerin kopyalarını kaydeder. Herhangi bir kayıp veya donanım arızası durumunda sistem yedek kopyayı sunacaktır. Ek olarak, tüm parçalanmış verilerin parçaları, benzersiz bir hash kullanılarak ayrı ayrı şifrelenir ve verileri davetsiz misafirlerden korumak için ekstra bir güvenlik katmanı sağlar.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Haftanın Göze Çarpan Meme Tokenları (9 - 15 Mayıs)

Adil Piyasa Fiyatlandırması

Merkeziyetsiz depolamanın bir başka avantajı da daha düşük maliyetidir. Merkeziyetsiz veri depolama sistemi, hem donanım hem de depolama maliyetini önemli ölçüde azaltır. Merkeziyetsizlik, yüksek performanslı donanım ve yazılımlara yapılan maliyetli yatırımlara olan ihtiyacı ortadan kaldırarak, makine performansı gereksinimlerini azaltır.

Ayrıca merkeziyetsiz ağ, veri depolayan milyonlarca düğümden oluşur ve bu da kullanılabilir depolama alanı miktarını artırır. Sistem sürekli olarak tüm boş depolama alanını kullanır, israfı azaltır ve ekstra yatırım ihtiyacını ortadan kaldırır. Genel depolama maliyetini, merkezi bulut depolama sistemine kıyasla önemli ölçüde daha düşük tutar.

Mevcut milyonlarca düğümle, merkeziyetsiz depolama sistemleri pazarı, herhangi bir düğümün yüksek bir fiyat talep etmesini önleyerek mükemmel bir rekabet haline gelir. Bu, tüm pazarda adil fiyatlandırma sağlar ve yalnızca kaliteli düğümlerin rekabet edip hayatta kalabileceğini garanti eder.

Yüksek Hız

Merkeziyetsiz depolamanın önemli bir avantajı, artan hızıdır. Merkezi depolama sistemlerinden farklı olarak, merkeziyetsiz sistemler uçtan uca teknolojiyi kullanır, yani veri aktarımları trafiğin en yoğun olduğu zamanlarda yavaşlayabilen merkezi bir sunucu aracılığıyla gerçekleşmez. Bunun yerine, birkaç veri kopyası birden fazla konumda depolanır ve bu da daha hızlı indirmelere neden olur.

Yük Dengeleme

Merkeziyetsiz depolama sistemleri ayrıca, ana bilgisayarların sık kullanılan verileri sunucuya tekrar tekrar erişmeden yerel olarak önbelleğe almasına olanak tanıyan yük dengeleme ilkesini de izler. Bu, sunucu üzerindeki yükü azaltır ve ağ trafiğini kolaylaştırırken, sunucu merkezi sistem kaynaklarındaki darboğazları ortadan kaldırmak için verileri tahsis edebilir ve optimize edebilir.

Güvenlik ve Gizlilik

En önemlisi, merkeziyetsiz veri depolama sistemleri, yüksek düzeyde güvenlik ve gizlilik sağlar. Verileri daha küçük parçalara bölerler, orijinal verilerin kopyalarını oluştururlar ve karmaları veya genel-özel anahtarları kullanarak her bir bölümü ayrı ayrı şifrelerler. Bu süreç, verileri kötü aktörlerden korur ve merkezi depolama sistemlerinin aksine, sahibinin kişisel bilgilerinin hiçbiri depolanan verilerde bulunmaz.

Merkeziyetsiz Depolamanın Dezavantajları

Merkeziyetsiz Depolamanın Dezavantajları

Merkeziyetsiz depolama sistemleri çok sayıda avantaj sunarken, geliştiricilerin üzerinde çalıştığı bazı sınırlamaları da vardır. Bunlar arasında güven sorunları, geliştirmede zorluklar ve geçişle ilgili endişeler yer alır.

Yeni Teknolojiye Güven Eksikliği

Merkeziyetsiz depolama sistemlerinin önemli bir sınırlaması, güven eksikliğidir. Teknoloji, eşler arası işlemleri kullanır ve herhangi bir merkezi düzenleyici otoriteyi atlatır. Yine de, işletmeler ve müşteriler, kayıp veriler veya yanlış yerleştirilmiş işlemler için hesap verebilirlikten yoksun olduğu için merkeziyetsiz ağa güvenmeyi zor bulabilir. Geliştiriciler, güven oluşturmak için merkeziyetsiz ağ içinde en yüksek güvenlik düzeyini tasarlamak için çalışıyorlar, ancak işletmelerin yeni teknolojiye güvenmeleri biraz zaman alabilir.

Geliştirme Zorlukları

Geliştirmedeki zorluklar, merkeziyetsiz depolama sistemlerinin başka bir sınırlamasıdır. Konsensüs mekanizması, uzak dosyaların bütünlüğünü doğrulamaya yardımcı olan Depolama Kanıtı (PoS) için temeldir. Bununla birlikte, mutabakat mekanizmasının yürütülmesi zor ve uygulanması nispeten karmaşık olabilir. Geliştiriciler bu zorlukların üstesinden gelmek için çalışıyorlar ve tamamlanmış projelerden oluşan sağlam bir portföye sahip bir kurumsal blok zinciri geliştirme şirketi ile çalışmak süreci çok daha kolaylaştırabilir.

Merkeziyetsiz Sisteme Geçiş Zorluğu

Geçişle ilgili endişeler, merkeziyetsiz depolama sistemlerinin başka bir sınırlamasıdır. Teknoloji henüz gelişiminin ilk aşamalarında ve tespit edilebilir performans sorunları, işletmeleri ve tüketicileri derhal merkeziyetsiz depolama sistemlerine geçmekten alıkoyuyor. Ancak erken benimseyenler, bulut kadar yaygın hale gelmeden önce bu teknolojiyi kullanabilirler. Geliştiriciler zaten performansla ilgili tüm zorlukların üstesinden gelmek için çalışıyorlar.

En İyi Blok Zinciri Merkeziyetsiz Depolama Çözümleri

Merkeziyetsiz depolama dünyası, hem işletmeler hem de son kullanıcılar için benzersiz çözümler sunmaya çalışan çok sayıda proje ve kuruluşla birlikte hızla genişlemektedir. İşte merkeziyetsiz depolamayı mümkün kılan önde gelen proje ve kuruluşlardan bazıları.

Storj (STORJ)

Storj (STORJ)

Ethereum bulut ağını kullanan Storj, özellikle depolama senaryoları için oluşturulmuştur ve birkaç yıldır kullanılmaktadır. Depolama tarafı merkezden dağıtılmıştır, ancak yerleşim ve indeksleme işlevleri merkezileştirilmiştir. Geliştiriciler, depolama yeteneklerini alfa ağında test edebilir.

Filecoin (FIL)

Filecoin (FIL)

Filecoin, merkeziyetsiz web için yaygın olarak kullanılan HTTP protokolüyle rekabet etmeyi ve onun yerini almayı amaçlayan yeni bir protokol olan Gezegenler Arası Dosya Sistemi (IPFS) üzerine kurulu açık kaynaklı bir bulut depolama ağıdır. 2017’de başarılı bir ICO’nun ardından Filecoin, Ekim 2020’den beri yayında. Filecoin, herkesin müşterilere ekstra depolama alanı kiralamasına ve Filecoin (FIL) token kazanmasına olanak tanır. Kullanıcının verilerini daha küçük parçalara ayırır, şifreler ve birden fazla depolama sağlayıcısı arasında dağıtır. Madencilerin şifreleme anahtarlarına erişimi yoktur.

Siacoin (SC)

Siacoin (SC)

En eski merkeziyetsiz depolama projelerinden biri olan Siacoin, 2013’te çalışmaya başladı ve 2015’te resmi olarak piyasaya sürüldü. Dünyanın dört bir yanında kullanılan sabit disk depolama kapasitesindeki boşluklardan yararlanıyor. Siacoin, Çalışma Kanıtı’na (PoW) önem verir ve Siacoin madenciliği için kendi ASIC çiplerine sahiptir. Ayrıca, depolama gereksinimlerini belirlemek için dosya sözleşmelerini (akıllı sözleşmeler gibi) ve ağdaki dosya sözleşmelerini güvenceye almak ve doğrulamak için güçlü bir Depolama Kanıtı – Proof of Storage (PoS) algoritması kullanır.

Bu projeleri birbirinden ayıran şey, benzersiz özellikleri ve merkeziyetsiz depolamaya yaklaşımlarıdır. Storj’un alfa ağından Filecoin’in teşvik edilmiş depolama alanına ve Siacoin’in PoW ve PoS vurgusuna kadar her proje, kullanıcılar için farklı bir şey sunar.

MaidSafe (EMAID)

MaidSafe (EMAID)

MaidSafe, 2006 yılında Safe ağını yöneten küçük bir ekip olarak başladı ve Vault yazılımını çalıştıran küresel bir depolama düğümleri ağı sunuyor. Kaynak testine tabi olarak herkesin kolayca depolama sağlayıcısı olabileceği açık kaynaklı bir projedir ve kullanıcıların Safe ağındaki tüm genel bilgilere erişmesine olanak tanır. Proje, geliştiricilerin ağ ile doğrudan etkileşime girmesi için bir API sunar. Kullanıcılar, verileri depolamak için Safecoin ile ödeme yapar ve “ev sahipleri” veya “çiftçiler”, verileri depoladıkları için Safecoin alırlar. Geliştirilmiş olmasına rağmen, düzenli aralıklarla yeni özellikler eklendiğinden hala devam eden bir çalışmadır.

Swarm (BZZ)

Swarm (BZZ)

Ethereum blok zincirinde çalışan Swarm, eşler arası bir ağ üzerinden depolama ve iletişim hizmetleri sunan Storj’a oldukça benzer. Swarm, akıllı sözleşmeler kullanılarak kazanılan BZZ tokenlar aracılığıyla katılımcıları teşvik eder. Haziran 2021’de Swarm, dört yıllık geliştirme sürecinin ardından nihayet sistemini ana ağda başlattı. Ethereum Web3 yığınını temel alarak, merkeziyetsiz depolamayı destekleyen Web3 için çeşitli temel katman hizmetleri sunar.

Burst

Burst

Burstcoin’in arkasındaki şirket olan Burst, adını dünyanın ilk Kapasite Kanıtı (PoC) kripto parasının geliştiricisi olarak duyurdu. Ayrıca akıllı sözleşmeleri uygulamak için ilk blok zincirini geliştirdi. Burst, PoC3 protokolünü başlatmayı planlıyor, önce tüm kullanılmayan sabit disk alanını kiralamaya ve ardından bu alanı depolama için kullanmaya çalışıyor. Burst ayrıca Phoenix adında platformlar arası bir mobil cüzdan üzerinde çalışıyor.

Bu projelere ek olarak, çok sayıda başka grup farklı türde depolama çözümleri için çalışıyor. Bunlar, birkaç isim vermek gerekirse Arweave, Holo, Ocean Protocol, BitTorrent, Flux ve daha fazlasını içerir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu