Cardano (ADA) Nedir? ADA Coin Geleceği

Cardano (ADA), akıllı sözleşmeler için kullanıcılara açık bir Blockchain platformu çalıştırmayı amaç edinen bir kripto para ağı ve açık kaynaklı bir projedir. Cardano’nun kripto para birimine ADA denir. Projenin gelişimi Zug, merkezi İsviçre olan Cardano Vakfı tarafından denetleniyor.

Platform 2015 yılında geliştirilmeye başlandı ve 2017 yılında Ethereum ve BitShares’in kurucu ortağı Charles Hoskinson tarafından başlatıldı. Platformun adı Gerolamo Cardano’dan ve kripto para biriminin adı da Ada Lovelace’den geliyor.

Cardano, akademisyenler ve mühendislerden oluşan bir ekip tarafından geliştirildi ve tasarlandı.

Cardano, kripto para birimlerini göndermek ve almak için kullanılabilen ADA kripto para sistemine sahip bir platformdur. Bu kripto para birimi, güvenliği kriptografi ile garanti edilen hızlı ve doğrudan para transferlerine izin vererek paranın geleceğini temsil eder.

Cardano sadece bir kripto para birimi değil, dünya çapında bireyler, kurumlar ve hükümetler tarafından kullanılan günlük finansal uygulamaları çalıştırabilen bir teknoloji platformudur. Platform, kolay sistem güncellemeleri ve yumuşak dallanmalarla seviyelendirme için bloklar halinde inşa edilmiştir.

ADA’yı yönetecek çekirdek katman tamamlandığında, akıllı sözleşmeleri, gelecekteki ticareti ve işletmeyi destekleyecek dijital yasal anlaşmaları yönetmek için ayrı bir bilgi işlem katmanı oluşturulacak. Cardano ayrıca alternatif bir blok zinciri üzerinde çalışan herhangi bir merkezi olmayan uygulama veya dapp hizmetini (kullanıcıları ve sağlayıcıları doğrudan bağlayan sistemler) çalıştıracaktır.

Cardano’nun sunduğu yenilik, kullanıcı ihtiyaçlarını düzenleyici gereksinimlerle dengelemesi ve gizliliği düzenlemeyle birleştirmesidir. Cardano’nun vizyonu, yeni bir düzenlenmiş bilgi işlem tarzının, herkes için adil finansal hizmetlere açık erişim sağlayarak daha fazla finansal gelir sağlamasıdır.

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson’dur. Blockchain geliştiricisi ve Blockchain’deki birçok önemli projenin kurucu ortağıdır. Cardano’nun yanı sıra Charles, Ethereum ve Ethereum Classic’in de kurucu ortağıdır.

Cardano ve Diğer Kripto Paralar Arasındaki Fark Nedir?

Cardano’nun olumlu yükseliş tahminlerinin çoğu teknik nedenlerden kaynaklanıyor. Bunlardan biri kripto para birimi blok oluşturma algoritmasıdır.

Bununla birlikte, kripto para madenciliği yaparken elektrik tüketimini azaltmanın bir yolu olarak “Alternatif Bahis Kanıtı” algoritması önem kazanıyor. Cardano’nun Ouroboros protokolü, bugüne kadarki ilk Proof-of-Work sistemlerinden biri ve kanıtlanmış bir güvenlik sistemidir. Daedalus cüzdanını geliştirmeye, kullanıcı güvenliği isteklerini geliştirerek başladılar. Daedalus, kripto cüzdanlarının olağan gizlilik hususlarına ek olarak, belirli harcama şifrelerinin ve işlem takibinin özelleştirilmesine de izin verir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Cere Network (CERE) Nedir? Cere Network (CERE) Geleceği ve Yorum 2022

Cardano (ADA) Genel Bilgiler

 • Kurucusu: Ethereum ve BitShares’in kurucularından Charles Hoskinson tarafından başlatıldı.
 • Kuruluş Yılı: Platform, 2015 yılında geliştirilmeye başladı ve 2017 yılında başlatıldı.
 • Blok Zinciri: Blockchain
 • Toplam Arzı: 34,239,675,267
 • Dolaşımdaki Arzı: 33.710.000.000
 • Piyasa Değeri: ₺ 469.049.187.873,44
 • En Düşük Fiyat: ₺ 11,15
 • En Yüksek Fiyat: ₺ 45,93
 • Proje Amacı: Cardano, kripto para birimleri yollamak ve satın almak için kullanılabilen ADA kripto para sistemine sahip bir platformdur. Kripto para birimi, güvenliği kriptografi ile garanti verilen hızlı ve doğrudan para transferlerine izin vererek paranın geleceğini temsil eder.

Cardano (ADA) Geleceği

Cardano, güvenliği, hızı, ölçeklenebilirliği ve esnekliği destekleyen modern teknolojiyle desteklenen en güvenli dijital varlıklardan biridir. Hisse senetlerine, hacme ve yatırımcı güvenine bakın; Basitçe, temellerin güçlü olduğu ve umut verici karlar ürettiği söyleniyor.

Cardano, esas olarak piyasa talebi tarafından yönlendirilen diğer kripto para birimlerinin çoğunun aksine, bilimsel bir felsefe ve araştırmaya dayalı yaklaşımdan gelişen ilk blok zinciri platformudur. Bu nedenle Cardano, “türünün ilk örneği” olarak adlandırılabilir.

ADA Basit ve Üstel Hareketli Ortalama, volatilite, konsolidasyon ve yukarı yönlü yörüngede iyileşme ile birlikte birçok yükseliş hareketine sahiptir.

Bu, diğer kripto para birimlerinin performansına ve ADA arzının miktarına bağlı olarak değişebilir. Eğer bir kripto para yatırımcısıysanız, bu varlıkların aniden düşebileceği gibi yükselebileceğini de unutmamalısınız.

Cardano (ADA) Nereden ve Nasıl Alınır?

Cardano (ADA) güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir;

 • Binance
 • Coinbase Exchange
 • Huobi Global
 • Kucoin
 • Bithumb
 • Gate io
 • Kraken
 • Bitfinex

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu