CFTC’den FTX ve Alameda’ya Yönelik İş Birliği İddiası

ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu, Sam Bankman ile ticaret yapan Fried’in şirketi Alameda Research’ün, şu anda feshedilmiş FTX kripto para borsasında siparişleri işlerken gizli bir hız avantajına sahip olduğunu iddia ediyor.

CFTC’ye göre Alameda, sistemin belirli bölümlerini atlamayı ve daha hızlı erişim sağlamayı başardı. Kurumsal müşterilerin siparişleri hala FTX sistemi üzerinden yönlendirilmesine rağmen. Böylece işlem emirleri, diğer kurumsal müşterilerinkinden birkaç milisaniye daha hızlı alındı.

Alameda’nın ticaret hızı açısından belirgin bir avantajı olduğu iddia ediliyor. Çünkü bazı otomatik doğrulama süreçlerinden muaf tutulmuş. Temel olarak, bir işlemi tamamlamadan önce parası olup olmadığını kontrol etti.

Alameda otomatik prosedürlerden kaçındı

CFTC’ye göre sır olarak saklanan bu avantajlar “önemli bir hız avantajı” sağladı. Dava, Alameda’nın FTX hesabının özellikleri nedeniyle bir işlemi gerçekleştirmeden önce fonların kullanılabilir olduğunu doğrulamak gibi otomatik prosedürlerden kaçınabildiğini iddia ediyor.

Bununla birlikte, CFTC, diğer müşterilerin aynı anda birden fazla sipariş vermesi durumunda, bu kontrollerin sırayla gerçekleştiğini ve her işlemin uygulanabilir olarak onaylanmasına izin verdiğini iddia etti. Bu, Alameda hesabı için geçerli değildi. Bankman-Fried adına konuşan Mark Botnick, CFTC tarafından hız avantajıyla ilgili olarak öne sürülen spesifik iddiaları ele almayı reddetti.

CFTC, Bankman – Fried’a dava açıyor

Kripto topluluğunda, FTX’te özel muamele gördüğüne dair uzun süredir şüpheler vardı. Bankman-Fried’e göre Eylül ayında Alameda, diğer kullanıcılara benzer şekilde siparişler gönderdi ve müşteri verilerine erişti.

Bankman-Fried, FTX ve Alameda Research, CFTC tarafından federal emtia yasalarını çiğnedikleri için dava ediliyor. Salı günü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından yatırımcıları dolandırmak için çok yıllı bir plan yürütmekle suçlandı. Pazartesi günü Bahamalar’da gözaltına alındı ​​ve ABD’de de suçlu bulunuyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   BitMEX, AC Milan ile Çok Yıllı Ortaklığa İmza Attı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu