Libra Yöneticisi: Çin ABD Yetkililerinin Erişemeyeceği Bir Dijital Para Sistemi Yaratacak

Facebook’un Libra projesinin üst düzey yöneticisi olan David Marcus Çin ‘in ABD yetkililerinin tamamen erişemeyeceği bir dijital para birimi sistemi yaratacağını söyledi.

Marcus, bir röportajda, Washington’un “dünyanın bir kısmının ABD’nin yaptırımlarından tamamen korunmak için yeni bir dijital rezerv para birimine sahip olma girişimlerinden dolayı” risk altında olduğunu söyledi.

Marcus:

“Gelecek beş yılda, eğer iyi bir cevabımız olmazsa, Çin, dünyanın büyük bir bölümünü Blockchain’inde çalışan dijital Yuan ile yeniden saracak”

Çin, Facebook’un Haziran ayında Libra’yı duyurmasından bu yana Dijital Para Birimi Elektronik Ödemesi (DCEP) ile ilerlemeye yönelik çabalarını artırıyor.

Çin merkez bankası yetkilileri, Çin’in kripto para biriminin hedeflerinden birinin, doların baskınlığını uluslararası finansal sistemde güçlendirecek olan Libra’nın yükselişini engellemek olduğunu vurguladı .

Çin’in DCEP’si başlangıç aşamasındaydı, ancak Libra’nın duyurulmasından sonra projenin gelişimi hızlandı.

Çin Halk Bankası, Eylül ayında Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü’ne önderlik etmek üzere Mu Changchun’u atadı ve ulusal dijital paralarının büyük Çin ticari bankaları arasında dağıtılması için bir teklif hazırladı.

Facebook’un kripto girişimi, Haziran ayında açıklandığından bu yana ABD Senatosu ve Federal Rezerv’in direnişiyle karşı karşıya kaldı. PayPal, MasterCard ve Visa da dahil olmak üzere beş büyük ortak, iş ve yasal zorluklar nedeniyle bu ay desteklerini geri çekti.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Pakistan Bitcoin ve Kripto Paraları Yasaklayacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu