Dijital Para Projesi Çin'i ABD'nin Önüne Geçirebilir - BTC MAGAZİN

Dijital Para Projesi Çin’i ABD’nin Önüne Geçirebilir

Blockchain teknolojisine odaklanan lider bir küresel finans firması olan Circle Internet Financial’ın CEO’su Jeremy Allaire, Çin’in egemen bir dijital para birimi geliştirdiğinde ABD’nin önüne geçeceğini belirtti. Allaire, bu durumun Çinli şirketlere Amerikan şirketlerine göre avantaj sağlayabileceğini düşünüyor.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin, kısa sürede doğrudan yerleşim yoluyla Batı kurallarını aşabilecek daha gelişmiş bir finansal sisteme sahip olabilir.

Macalester College’den siyaset bilimi mezunu olan Allaire, Circle’ın USD Coin (USDC) ve diğer sabit paraların gelişimine odaklanmaya devam ettiğini açıkladı.

Ayrıca Circle’ın yönetiminin dünyanın en büyük rezerv para birimlerinin nihayetinde sanal para birimleri olacağına inandığını da belirtti. Circle ortak kurucusu şunları belirtti:

“İnternet üzerinden çalıştırılabilen yazılım platformlarında çalışan Renminbi’nin dijital para birimi versiyonu, Batı bankacılık sistemini geçerken Çin ve Çinli şirketler için gerçekten bir fırsat yaratıyor.”

Çin’in Dijital Para Birimi Projesi Neredeyse Tamamlandı

12 Ağustos 2019 tarihinde, Çin Halk Bankası (PBoC) bir yıllık dijital döviz araştırma projesi sonuçlandırıldığını açıkladı. PBoC’deki ödemeler bölümünün müdür yardımcısı Mu Changchun, kurumun araştırmacılarının Yuan’ın dijital versiyonunu geliştirmek için gerekli sistemler üzerinde çalıştığını söyledi. PBoC yetkilileri, projenin “tamamlanmaya yakın” olduğunu belirtti. 

Allaire, 2018 yılında ABD doları destekli bir istikrarlı tahvil ihraç eden Circle’ın, Çin’in devam eden ulusal bir dijital para birimin geliştirmesini yakından takip ettiğini belirtti. Allaire, sanal bir renminbinin gelecekteki dünya ekonomisi için daha uygun olduğu için ideal olacağını söyledi.

“Yuan’ın uluslararasılaşması kavramının daha geniş olduğunu düşünüyorum. Kuşak ve yol girişimi ve Çin’in ticari taraf olarak rolünü genişletme arzusu… Dijital para birimi büyümek için doğal bir yol. ”

Allaire

İngiltere Merkez Bankası Valisi Mark Carney, Ekonomik Politika Sempozyumu’nda (Jackson Hole, Wyoming’de) konuşma yaparken, merkez bankası destekli bir dijital para biriminin, dünyanın hedge para birimi olarak ABD dolarının yerini alabileceğini söyledi.

Carney ayrıca ABD dolarının küresel ekonomide son 100 yıl içinde öncü bir rol oynadığını belirtti. Ancak, küreselleşme ve uluslar arasındaki ticaret anlaşmazlıkları gibi son gelişmelerin, yerel ekonomiler üzerinde geçmişte olduğundan daha büyük bir etkisi olabileceğine dikkat çekti.

Carney, doların yuan veya dünyanın en büyük merkez bankalarının koalisyonu tarafından desteklenen dijital bir para birimi ile değiştirilebileceğine inanıyor.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu