Çin’deki Protestolar Bir Sonraki Bitcoin Düşüşü Tetikleyecek mi?

Çin genelinde büyük protestolar patlak verdi ve ülkenin katı COVID-19 kısıtlamaları arasında orman yangını gibi yayıldı. Geçen hafta Foxconn’un iPhone fabrikasında meydana gelen olaylar, ülke genelinde yeni tepkileri tetikledi.

28 Kasım Pazartesi günü, artan yatırımcı kaygısıyla küresel piyasalar baskı altına girdi. Etki, kripto alanında da öne çıkıyor ve daha geniş kripto pazarı son 24 saatte %3 düştü.

Dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin yaklaşık %2 düşüşle 16.240 $ seviyelerinde işlem görüyor. Öte yandan, Ethereum (ETH), BNB, XRP, Polygon (MATIC) vb. altcoinlerin tümü %3-8 oranında düşüş yaşadı.

Çin’deki son huzursuzluk, kripto borsası FTX’in bu ayki çöküşüyle ​​zaten ürkütülmüş olan kripto piyasalarındaki güvenlik açığından yararlanabilir. Geçen ay boyunca, Bitcoin ve daha geniş kripto alanı şimdiden %20 düştü.

Kripto piyasasındaki bugünkü düşüş, Asya hisse senetleri ve ABD hisse senedi vadelilerindeki düzeltmeyi takip etti. Moody’s Analytics Inc.’in kıdemli ekonomisti Katrina Ell, Bloomberg’e şunları söyledi:

“Çin’deki bir risk, Pekin’in devam eden Covid-sıfır hareketliliği frenleme politikasının iç talebi istikrara kavuşturmanın önünde bir engel oluşturmasıdır”.

Söylendiği gibi, Bitcoin bu ay Kasım ayında zaten %20 düştü. Haziran 2022’den bu yana varlıkların en kötü aylık performansı oldu. Bu aynı zamanda Bitcoin için şimdiye kadar kaydedilen en kötü Kasım ayı oldu. Başka bir büyük çöküş tetikleyicisinin Bitcoin’in 5.000 dolara kadar düşmesine yol açabileceğine dair endişeler artıyor.

Bitcoin kasım performansı
Kaynak: Bloomberg

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Mike Novogratz, Bitcoin ve Kripto Paralardaki Düşüşü Değerlendirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu