Çinli Tüketiciler Dijital Yuan Denemesinde 8,8 Milyon Harcadı - BTC MAGAZİN

Çinli Tüketiciler Dijital Yuan Denemesinde 8,8 Milyon Harcadı

Çin’deki tüketiciler, Çin’in merkez bankası dijital para biriminin fizibilitesini test etmek için yapılan denemelerin ilk haftasında, ülkede bugüne kadar gerçekleştirilecek türünün en büyük denemelerinden birinde; 8,8 milyon yuanın üzerinde para harcadı.

Bu miktar yaklaşık 1,3 milyon dolarlık harcamaya eşdeğerdir. İlk olarak South China Morning Post’ta bildirilen rakamlar, Çin’in son aylarda hız kazanan para birimini yavaşça piyasaya sürmesinin en son bulguları olarak değerlendiriliyor.

1,9 milyon kişinin testlere katılmak için başvurduğu ve sonuçta programa 47.000’den fazla tüketicinin katıldığı bildirildi. Katılmak üzere seçilenlere deneme süresince 62.000 kadar bireysel işlem gerçekleştirilerek, destek satış noktalarında kullanılmak üzere 200 dijital yuanlık paketler verildi.

Shenzhen’deki daha yeni olan bu denemeler, Çin’in dijital para birimindeki toplam harcamayı şimdiye kadar 1 milyar doların üzerine çıkarıyor; ve merkez bankası ve devlet yetkilileri, dijital yuanı daha büyük ölçekli olarak piyasaya sürmeden önce teknolojiyi kapsamlı bir şekilde denemek istiyor.

Haberler, Çin’in bir merkez bankası dijital para birimi geliştirmede diğer büyük merkez bankalarının önünde olduğunu gösteren raporlarla, Çin’in merkez bankası dijital para birimlerinde küresel bir lider konumunu doğruluyor.

Devlet destekli dijital para biriminin yayılmasının faydaları arasında; ödeme verimliliği ve güvenlik ile, dünya çapındaki merkez bankalarının CBDC’lere olan ilgisi artıyor.

Bununla birlikte, son günlerde ABD Merkez Bankası başkanı Jerome Powell; ABD’nin ilk başlatan olmak yerine doğru yapan olmayı istediğini belirtmişti.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeyi unutmayın!


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu