Dead, Scam, Shit, Pump Coinler!

Dead Coin nedir? Scam Coin nedir? Shit Coin nedir? Pump-dump coin nedir?

Kripto para piyasaları regülasyon- yani kanuni düzenlemelerin olmadığı bir piyasadır. Bu sebeple kripto para piyasası sık sık vahşi batıya benzetilir. Burada para kazananlar ancak sizlerin ve bizlerin para kaybetmesi ile başarılı olurlar. Regülasyonun olmadığı bir piyasada haliyle şikayet ,yargılama ,ceza gibi gereklilikler bulunmaz.Bu sebeple kripto para piyasasında dolandırıcıların başvurduğu bazı yöntemleri yazmak istedim

Dead coin nedir?

Dead, Scam, Shit, Pump Coinler! 2

Genel tabir ile fiyatı ”1 Cent” veya altına sert bir şekilde düşmüş ve önceki seviyesine çıkamamış kripto paralara DEAD COIN (Ölü Koin) adı verilir. Kullanım amacı,sert fiyat volatilitesi ile yatırımcı çekip ,ani sert düşüş ile kripto paradan çıkamamış yatırımcıya zarar verirken , çıkanların kısa zamanda kar etmesini sağlamaktır.

Dead coinlere baktığımız zaman fiyatta en az 1 adet sert yukarı hareket yaptığını daha sonra sert bir düşüşle dipleri gördüğünü görürüz. Hacimsiz ve sığ bir piyasaya sahip oldukları için fiyatta %80 -%90 zarar ettirebilmesi çok mümkündür. Yatırımcı alıp beklemeyi düşünse bile Dead coinlerin fiyatlarının tekrar yükselmesi genelde hiç mümkün olmaz. Piyasada şu anda 500’ün üzerinde dead coin bulunmaktadır.

Acaba Dead coinlere mi yatırım yaptım? Dolandırıldım mı?

Bir Kripto para eğer ;

*Özensiz ve çok basit bir internet sitesine sahip ise;

*Whitepaperları başka kripto paralardan aynen kopyalanmış ise;

*Uzun süredir internet sayfaları kapalı veya arızalı ise, (Özellikle fork veya çatallanmalar sonrası)

*Hiç bir aktif node çalışmıyor ise;

*Kripto paraya ait hiç güncelleme yapılmıyor ise veya göstermelik güncelleme yapılmış ise;

*Hiç bir sosyal ağa sahip değilse veya sosyal ağlarındaki ponzi toplulukları vasıtası ile sürekli yeni yatırımcı arayışı varsa;

*Kripto para yaratıcı takım; projeden uzaklaştırılmış ise;

Yatırımınız tehlikede olabilir. Dolayısı ile bu yatırımda kalmak için 2 defa düşünmek kesinlikle doğru olacaktır.

Scam coin nedir?

Dead, Scam, Shit, Pump Coinler! 3

Scam coinler dolandırıcılık amacı ile piyasaya sürülen coinlerdir. Borsalarda bu coinlerin fiyatı göstermelik olarak şişirilir. Bu şişirme ön stoktan satış veya kripto para borsasına giriş gibi sebeplerle yeni yatırımcıları kendine çeker.

Scam coin değer kazandıktan sonra kripto para geliştiricileri ellerindeki coinleri satıp aniden fiyatı düşererek diğer yatırımcıların zarar etmesini sağlar. PONZI tabir edilen coinler bunlara örnek gösterilebilir. Ponzi sistemi son yatırımcılarının zarar etmesi üzerine kurulmuş kripto para dolandırıcılık sistemidir.

Acaba Scam coinlere mi yatırım yaptım? Dolandırıldım mı?

Bir Kripto para eğer ;

*Size devamlı ve yüksek oranda kazanç vaat ediyor ise;

*Bitcoin veya Ethereum gibi coinlerden düzenli ve garanti ”kar yatırım paketi ” alabileceğiniz söyleniyor ise;

*Kısa zamanda 3 kat-5 kat gibi yüksek getiri kazanacağınız anlatılıyor ise;

*Teknik özelliklerinde açık kaynak kodu yerine kapalı kaynak kodu kullanılmış ise yani sistemin çalışma mantığı gizli ise (Bazı önemli projeler kopyalanmaması için kodlarını gizleyebilirler.)

*Sosyal medya katılımcı topluluğu yoksa veya aktif değil ise;

Yatırımınız tehlikede olabilir.

Shit coin Nedir?

Dead, Scam, Shit, Pump Coinler! 4

Shit coinler , Scam ve Dead coinlerden farklı olarak ICO sürecine başlayıp piyasaya girmiş fakat gerekli yatırımı sağlayamadığı için fiyatta hiç yükseliş sağlayamamış kripto para projelerine denir. Yatırımcı ilgisi olmadığı için hacim çok çok düşüktür. Bir çoğu kripto para borsalarına dahi girmeyi başaramazlar. Uzak durulması tavsiye edilir. Yatırım için düşünülmemelidir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   MOBOX (MBOX) Nedir? MOBOX (MBOX) Geleceği ve Yorum 2022

Pump -Dump Coini nedir?

Dead, Scam, Shit, Pump Coinler! 5

Bir kripto paranın fiyatının suni bir şekilde ani ve doğal olmayan bir şekilde yükseldiğini görüyorsanız, bu coin pump-dump coini haline gelmiştir. Hedef yatırımcı kitlesini belli bir zaman da alım için diğer iletişim kanalları ile şartlandırarak fiyat yükseltmesini sağlamak ve ilk önce satış yaparak da kar elde etmesini sağlamak üzerine kuruludur. Büyük veya küçük bir çok kripto para borsasında bu yöntem uygulanmaktadır.

Manüpülasyona açık büyük borsalarda hızlı yükseliş ve düşüşler grupça yapılan bu etkinlik sebebi ile olmaktadır. Piyasa hacmi çok büyük coinlerin pump -dump yapılması daha çok sermaye gerektirdiği için genelde düşük hacimli coinler seçilir. Pump -dump coinleri hızlı yükseldiği gibi çok hızlı da düşebilir. Bu sebeple terste kalmak çok kolaydır.

Yatırım yapacağınız coini-tokeni iyi araştırıp seçin. Bu işe paranızı yatırdığınızı unutmayın ve asla tüm birikimlerinizi bir ümitle bu işlere yatırmayın!

Bu yazı Kripto Tunç tarafından yazılmıştır. Yazıdaki tüm görüş ve fikirler, Kripto Tunç’a aittir. Twitter

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu