DeFi ile 5 Günde 200 Milyon Dolar Çalındı - BTC MAGAZİN

DeFi ile 5 Günde 200 Milyon Dolar Çalındı

Geçtiğimiz hafta içinde üç büyük DeFi saldırısı gerçekleşti. Bu sefer, Binance Smart Chain gibi gelişmekte olan platformlardaki DeFi projelerinin bilgisayar korsanlarının, dolandırıcılığın ve güvenlik ihlallerinin kurbanı olduğunu görüyoruz.

Bunlar 2021’in ilk DeFi saldırıları değil, ancak sonuncusu olma ihtimali düşük.

Meerkat Finance

4 Mart’ta Binance Smart Chain’de başlatılan bir DeFi projesi olan Meerkat Finance, projeden 31 milyon dolar çeken bir saldırının kurbanı oldu. Bu saldırı, Meerkat Finans’ın piyasaya sürülmesinden sadece bir gün sonra gerçekleşti.

Birçok katılımcı, Meerkat Finance saldırısının, projenin yaratıcısının veya projenin ekip üyelerinin fonları kendi cüzdanlarına aktardığı bir kaçış dolandırıcılığı olduğuna inanıyor. Saldırı gerçekleştikten kısa süre sonra Meerkat Finans web sitesi ve Twitter hesabı silindi.

PAID Network

5 Mart’ta Ethereum tabanlı PAID Network projesi 160 milyon dolara saldırıya uğradı. Saldırgan, kendi cüzdanına yaklaşık 60 milyon dolar değerinde PAID tokenini basmak için PAID sözleşmesinin token basma özelliğini kullanabildi. Ardından, saldırgan yeni basılan tokenlerini yaklaşık 2.000 ETH karşılığında Uniswap aracılığıyla değiştirdi.

Dodo Finance

En son gerçekleşen DeFi saldırısı, Dodo Finance saldırısıydı. Dodo Finance, hem Ethereum hem de Binance Smart Chain üzerinde bulunan merkezi olmayan bir borsadır. 8 Mart’ta, Dodo Finance saldırganı, Dodo sözleşmesindeki dolandırıcılıkla yeni tokenlar basmalarına izin veren bir hatadan yararlanabildi, saldırgan ayrıca saldırılarından en iyi şekilde yararlanmak için flash krediler kullandı.

Daha sonra, saldırgan, Dodo Finance likidite havuzlarını yaklaşık 3,8 milyon $ ‘a çıkarmak için yasadışı olarak basılan tokenlerini ve flaş krediden fonları kullandı.

Ancak, Dodo Finance ekibi çalıntı fonların 1.88 milyon $ ‘lık kısmının geri alınacağına inanıyor.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu