Devasa Kripto Para Borsası Bitcoin Satışını Durdurdu, Bu Piyasayı Nasıl Etkiler?

Coinbase Premium Endeksi, Bitcoin’in Coinbase Pro’daki fiyatı ile Binance gibi borsalar arasındaki farkı belirlemek için bir araçtır. Endeksteki prim veya iskonto, kurumsal yatırımcıların aktif olarak spot varlığı satıp satmadıklarını veya satın alıp almadıklarını bize bildirir, bu da piyasa duyarlılığının doğrudan bir göstergesidir.

Daha önce CryptoQuant analisti, son 45 gündür Coinbase’deki piyasa yapıcıların, müşterilerinin taleplerini karşılamak için yeterli likiditeye sahip olmadıkları için alım satım botları aracılığıyla aktif olarak Bitcoin sattığını belirtti.

İndirimdeki artışın arkasındaki ana neden, Bitcoin’in %40’lık bir devalüasyonuyla sonuçlanan pazardaki büyük düşüşüne bağlandı.

Ancak şimdi aynı endekse göre, kurumsal tüccarlar artık varlıklarını aktif olarak satmıyorlar, ancak endeksi prim bölgesine iten nispeten büyük hacimli spot BTC satın alıyorlar. Gösterge, kripto para piyasası satışlarının başladığı Nisan 2022’den bu yana ilk kez pozitife döndü.

Endeks, kripto para piyasasında potansiyel olarak yaklaşan bir sıçrama gösteren birçok göstergeden biri olacaktır. Daha önce, büyük fonlara ve borç verenlere fon akışı, MVRV puanları ve dört yıllık eğilimler gibi göstergeler, Bitcoin’in tersine çevrilmeye hazır olduğunu gösteriyordu.

Ne yazık ki, piyasadaki her gösterge Bitcoin’in sıçrama zamanının geldiğini gösterse bile, piyasada giriş olmaması nedeniyle, Bitcoin veya başka herhangi bir kripto para biriminde volatil yukarı yönlü hareket görmeyeceğiz.

Hacim göstergesine göre, çeşitli merkezi borsalardaki işlem hacmi yıl ortalamasının altında kaldığından, traderlar ve yatırımcılar varlığı her iki yönde de itmeye henüz hazır değiller.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin (BTC) Fiyatı Balina Birikiminin Ortasında Yükseliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu