Dogecoin (DOGE) Arzının Neredeyse Yarısı 10 Adresin Etkisi Altında

Dogecoin (DOGE), özellikle Twitter ve Tesla CEO’su Elon Musk ile olan ilişkisi nedeniyle günümüzün en popüler dijital para birimlerinden biri. Kendi halka açık blok zincirine sahip bir kripto para birimi olarak Dogecoin, merkezi olmayan bir ağ olarak sergileniyor; ancak, en iyi cüzdan adreslerinin gözden geçirilmesi aksini kanıtladı.

En iyi 10 Dogecoin adresi şu anda kripto para arzının toplam %48,02’sini elinde tutuyor. Zincir içi verilere göre Dogecoin’in toplam arzı 132.670.764.300 adet olarak belirlendi ve en büyük sahibi bu sayının tam olarak %25.28’ini kontrol ediyor.

Ağdaki toplam 4.508.886 adresten, ilk 20 cüzdan arzın %54,76’sını kontrol ederken, ilk 50 adres arzın %62,96’sını elinde tutuyor. Bu, token’ı mümkün olduğu kadar çok sayıda cüzdan sahibine eşit şekilde dağıtmayı amaçlayan ademi merkeziyetçilik fikrini ortadan kaldırıyor.

Dogecoin’in merkezileşmesine daha iyi bir genel bakış sağlamak için, Bitcoin’in en iyi 10 cüzdan adresi, kripto paranın mevcut toplam 19.247.075 arzının yalnızca toplam %5,38’ini kontrol ediyor. Ayrıca, BTC için ilk 100 kripto para arzın sadece %13,51’ini tutarken, meme kripto para için %67,55’tir.

Bir kripto para birimi için arz merkezileştirmenin en büyük tehlikelerinden biri, fiyat manipülasyonuna duyarlılığıdır. Dogecoin’in en büyük sahipleri, çantalarını boşalttıklarında kripto paranın fiyatını önemli ölçüde etkileyebilir ve DOGE’nin meşhur pump ve dump anlatımını geliştirebilir. Merkezileşme endişesi Dogecoin için önemli bir sorun olsa da, topluluk üyeleri kripto paranın Ethereum gibi hisse kanıtı (PoS) modeline geçmesini talep ediyor.

Bu yazıyı yazarken, DOGE fiyatı son 24 saat içinde %4,35 düşüşle 0,06779 $’dan işlem görüyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Tedarik günde %37 Arttığından Tether Para Yazıcısını Ateşledi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu