Dogecoin (DOGE) Nedir? Dogecoin (DOGE) Geleceği ve Yorum 2022

Dogecoin (DOGE) Nedir?

Son zamanlarda adından söz ettiren kripto para birimlerinden biri olan Dogecoin, Aralık 2013’te ortaya çıktı. Bugün DOGE ve türev dijital para birimleri, yatırım ve ticaret amaçlı kripto para birimlerinin öncelikli olması nedeniyle gündemde. DOGE, geleneksel banka işlem ücretleri olmadan ilginç bir ödeme sistemi oluşturmak için tasarlanan Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından oluşturuldu. Ocak 2014’de token, toplam işlem hacminde Bitcoin de dahil olmak üzere birçok kripto para birimini geride bıraktı.

DOGE, Litecoin blok zincirinin çatallanmasıyla oluşturuldu. Litecoin gibi, Scrypt şifreleme algoritmasını kullanır. Bu şekilde zorluk seviyesi Bitcoin’den daha düşüktür ve bloklar 1 dakika içinde doğrulanabilir. DOGE, Litecoin blok zincirinden üretilse de arzı sınırlı değildir.

DOGE blok zinciri teknolojisini yenilemeyi amaçlamadığından, transferleri Litecoin kripto para birimi tarafından kurulan blok zinciri ağında gerçekleştirilir. Litecoin ağ güncellemesi, DOGE ağı için de geçerlidir. DOGE ilk ortaya çıktığında, yatırım amaçlı çıkarılan her blok için kullanıcılara rastgele bir ödül veriliyordu, ancak bu ödül daha sonra statik hale getirildi.

Adını ünlü bir internet figüründen alan DOGE, daha kullanıcı dostu ve erişilebilir bir kripto para birimi olarak tasarlanmıştır. Bu sayede Bitcoin’in karmaşıklığından kurtulmuş kullanıcılara ulaşmanın mümkün olduğu varsayılmaktadır. Dogecoin (DOGE) piyasası açısından bakıldığında, kripto paranın en büyük ve en aktif topluluklardan birine sahip olduğu biliniyor. Özellikle bahşiş için yaygın olarak kullanılan bu kripto para, çeşitli projelere fon sağlamak için de tercih ediliyor.

Bir ipucu olarak, kullanıcılar, tanınmaları gerektiğini düşündükleri katkılar veya gönderenler için diğer kullanıcılara bahşiş verir. Etkili olduğu söyleniyor. DOGE diğer kripto paralardan ayıran en önemli özelliği deflasyonist değil enflasyonist olmasıdır. Dogecoin’de (DOGE) dolaşımda bir sınır yoktur. Bitcoin ve benzeri coinler sınıra ulaştığında bir süre sonra madenciliğe devam etmek artık karlı değil. Bu nedenle DOGE, uzun vadeli işlem avantajına da sahiptir.

Madencilik DOGE, genellikle DOGE satın alma fikrine sahip kişiler için ilk adım olacaktır. En basit haliyle, bu işlem, DOGE blok zincirinde işlem onaylandıktan sonra yeni bir DOGE ile ödüllendirilir. Ancak bunu doğrulamak için karmaşık matematiksel denklemlerin çözülmesi gerekir ve bu amaçla güçlü özelliklerle donatılmış bilgisayarlar tercih edilir. DOGE madenciliği yapılırken, blok süresi, zorluk, algoritma ve ödüller açısından diğer kripto para birimlerinden bir fark vardır. Örneğin DOGE için dakika başına blok süresi 1 iken bu süre Bitcoin için 10 dakika, Litecoin için 2,5 dakika olarak ifade edilmektedir. Dogecoin (DOGE) madenciliği diğerlerinden daha hızlıdır.

Madencilik için kullanıcılara iki farklı seçenek sunuluyor: Solo madencilik ve ortak madencilik. Yalnız, kendi işini yapan kişi. Grubun mantığına göre işlemleri onaylayıp ödül kazanmayı ve paylaşarak işlem gücünü arttırmayı hedefleyen bir kullanıcı grubu var. Madencilik havuz çerçevesinde yapılıyorsa ücret ödenmesi gerekecektir. Ayrıca ödülü aldıktan sonra kişiye bir pay bırakılacaktır. Tek başına madencilik yaparken bekleme süresi uzundur ve risk biraz daha yüksektir. Başka bir deyişle, ilk blok ödülü için bekleme süresi haftalar veya aylar olabilir. Ancak bir ödül kazanıldığında paylaşım yapılmaz ve bu kullanıcıya aittir. Bu şekilde herhangi bir ücret alınmayacaktır. Kazanılan kar belirlenirken DOGE TL’nin güncel fiyatı geçerli olacaktır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Harvest Finance (FARM) Nedir? Harvest Finance (FARM) Geleceği ve Yorum 2022

DOGE bakiyenizi yönetmek için hızlı senkronizasyon seçeneği sayesinde DOGE blok zincirinin tamamını bilgisayarınıza kaydetmeden Dogecoin’i transfer etmenize olanak tanır. DOGE Core Wallet, tüm DOGE blok zincirini senkronize etmenizi sağlayan bir yazılım cüzdanıdır.

DOGE, Bitcoin’den daha geniş bir kitleye erişmeyi umarak eşler arası bir kripto para birimi oluşturmak için yola çıkan Portland, Oregon’dan IBM yazılım mühendisi Billy Markus ve Adobe yazılım mühendisi Jackson Palmer tarafından oluşturuldu. Oluşturanlar ayrıca DOGE’yi diğer kripto para birimlerinin tartışmalı geçmişinden ayırmak istedi. DOGE resmi olarak 6 Aralık 2013’te piyasaya sürüldü ve ilk 30 gün içinde 1 milyondan fazla kişi Dogecoin.com’u ziyaret etti.

Dogecoin (DOGE) Genel Bilgiler

  • Kurucusu: Jackson Palmer
  • Kuruluş Yılı: 2013
  • Blok ZinciriLitecoin
  • Toplam Arzı: 132,670,764,300
  • Dolaşımdaki Arzı: 132.670.000.000
  • Piyasa Değeri: ₺ 147,507,919,439,97
  • En Düşük Fiyat: ₺ 0,84
  • En Yüksek Fiyat: ₺ 5,90
  • Proje Amacı: DOGE, geleneksel bankacılık ücretleri olmadan eğlenceli, anında ödeme sistemi oluşturmak için yola çıkan yazılım mühendisleri tarafından icat edilen bir kripto para birimidir.

Dogecoin (DOGE) Geleceği

Bildirildiğine göre, Dogecoin bu yıla inanılmaz bir başlangıç ​​yaptı. Bununla birlikte, Dogecoin bu üçlü listesinde hala en riskli kripto para birimidir. Bunun temel nedeni, Bitcoin ve Ethereum’dan farklı olarak Dogecoin’in kripto endüstrisinde önemli bir rekabet avantajına sahip olmamasıdır. Dogecoin, başlangıçta yiyecek ve diyet odaklı kripto projeleriyle alay etmek için piyasaya sürülen token temelinde bir şaka olarak yaratıldığından, bu Dogecoin’in güvenilirliğini zedeledi.

Dogecoin’in fiyat artışının ana nedeni, internette aldığı övgü ile gösterilebilir. Bu artışın nedeni, online yatırımcıların hızlı kar elde etmek için Dogecoin fiyatını artırması ve özellikle Elon Musk gibi ünlü milyarderlerin sosyal ağlarda Dogecoin’i tanıtmasıdır. Ancak, bir yatırımın fiyatı temel ilkelerle uyumlu olmadığında, hızla düşmesinin yalnızca bir zaman meselesi olduğunu unutmayın. Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

Dogecoin (DOGE) Yorum

Kripto para ve dijital varlık değişimi, son zamanların en trend konularından biri haline geldi. Artık televizyonda hem spekülatif hem de yatırım haberlerini izlemek mümkün. Kripto varlıklar arasında en çok konuşulan coin olan Dogecoin bu. Shiba Inu ve yerel SHIB token’ı, fiyat düşmeye devam ederken bile manşetlere çıkamadı. Bir gün önce SHIB, LEASH LOCKER özelliğini kullanarak ödüllerin dağıtımında bazı ayarlamalar yaptığını duyurdu. Arz, Shiba Inu (SHIB) için büyük bir sorundur ve ulaşabileceği maksimum değeri sınırlayan önemli bir faktördür.

Dogecoin (DOGE) Nereden ve Nasıl Alınır?

Dogecoin (DOGE)’i güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu