El Salvador, Bitcoin (BTC) Satın Aldı

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, ülkenin piyasadaki daha geniş bir düşüşün ortasında Cuma günü 80 Bitcoin satın aldığını duyurdu.

Güney Amerika ülkesi, her biri yaklaşık 19.000 dolardan 80 Bitcoin satın aldı ve toplam işlemi 152.000 dolar olarak değerlendirdi. Satın alma, Bitcoin fiyatını hafifçe artırdı ve kısa süreliğine 20.000 doları geri almalarına yardımcı oldu.

Satın alma, dünyanın en büyük kripto para biriminin Perşembe günü 19.000 doların altına düşmesinin ve risk odaklı piyasalarda daha geniş bir bozguna uğramasının ardından Bitcoin’in 18.763 dolara kadar düşmesinin ardından geldi. Token şu anda 19.430 dolar civarında işlem görüyor.

ABD seansı sırasında borsalar da düştü ve Nasdaq Composite-Bitcoin’in en yakın paraleli %1.3 kaybetti. Artan enflasyon, olası bir durgunluk ve Federal Rezerv’in faiz artırımlarına ilişkin endişeler son birkaç ayda piyasaları aşındırdı.

Bitcoin fiyatı El Salvador satın aldıktan sonra hafif destek gördü

El Salvador’un satın alması fiyatı kısaca destekledi ve Bitcoin’in birkaç saatliğine 20.000 dolar seviyesini geri almasına yardımcı oldu.

Ancak, Bitcoin‘in şimdi 20.000 doların altında işlem görmeye başladığı göz önüne alındığında, bu artış kısa ömürlü oldu.

Cuma günkü satın alma aynı zamanda Bukele’nin ilk kez Bitcoin düşüşü satın almaya çalışması değil. Bu yılın başlarında Bukele, ortalama 30.744 $ fiyatla 300 BTC satın almıştı.

Ülkenin Maliye Bakanı, kaybın ülke ekonomisi üzerinde çok az etkisi olduğunu söylese de, El Salvador Bitcoin’i önemli bir kayıpla elinde tutuyor.

El Salvador’un bir Bitcoin düşüşü zamanlaması konusunda biraz başarısız sicili göz önüne alındığında, BTC nedeniyle daha fazla kaybı olması muhtemel görünüyor. Durma belirtisi göstermeyen borsalardaki düşüşle birlikte, Bitcoin’in daha da zayıflaması muhtemel.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Goldman Sachs Anketi, Sigortacıların Bitcoin ve Kriptoya Isındığını Gösteriyor

Yakın tarihli bir tahmin, BTC’nin 2020 ortasından bu yana en düşük seviyesi olan 13.000 dolara düşeceğini ön görüyor. Ancak bu, 2022 sonuna kadar yaklaşık 28.000 dolarlık bir toparlanmadan önce gelebilir.

Yakın vadede, Bitcoin, herhangi bir sermaye akışını büyük ölçüde bozacak olası bir ABD durgunluğu ile mücadele etmek zorunda.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu