El Salvador Maliye Bakanı, Bitcoin Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Latin Amerika ülkesi El Salvador’un Bitcoin‘i ülkede yasal bir para birimi haline getirmesinin üzerinden neredeyse bir yıl geçti. 28 Temmuz Perşembe günü, El Salvador maliye bakanı Alejandro Zelaya, Bitcoin kararlarının ülke için yeterince iyi çalıştığını söyledi.

Bitcoin’in, aynı anda turizm ve yatırımları çekerken, büyük ölçüde banka hesabı olmayan bir nüfusa finansal hizmetler getirmelerine yardımcı olduğunu da sözlerine ekledi. Ancak, Bitcoin’in bir değişim aracı olarak kullanımının hala düşük olduğunu da sözlerine ekledi. Öte yandan, El Salvador hükümetinin blockchain teknolojisini kullanarak Bitcoin destekli bir tahvil çıkarma konusunda hala kararlı olduğunu açıkladı. Çarşamba günü Bloomberg ile yaptığı röportajda Zelaya şunları söyledi:

“Bazıları için bu yeni ve tamamen anlamadıkları bir şey ama var olan ve zemin kazanan ve önümüzdeki yıllarda da var olmaya devam edecek bir fenomen.”

El Salvador’un Bitcoin Rezervleri ve Gelecek Stratejisi

Geçen yıl boyunca El Salvador, kamu fonlarının bir parçası olarak 2.381 Bitcoin satın aldı. Ancak, ortalama satın alma fiyatlarından %50 kayıptalar.

ABD Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu tarafından yapılan ankete göre, çoğu tüketici hala Bitcoin yerine sabit para biriminde ödeme yapmayı tercih ediyor. Ancak Zelaya, kripto paraların gelecekte oynayacak daha büyük bir rolü olduğuna inanmaya devam ediyor:

“Bir gecede sonuç alamayacağız. Fakir yatıp milyoner uyanamayız. Yeni teknolojiler, insanların önceki yıllarda web siteleri ve dijital iş gibi şeylerden nasıl korktuklarını gösterdi, ancak zaman içinde gerçekliğin kendisini dayatırdığı gösterildi”.

Zelaya, El Salvador hükümetinin 1 milyar dolarlık Bitcoin tahvili ihraç etmeyi planladığını ancak piyasa koşullarının düzeldiği bir zamanda getireceklerini söyledi. El Salvador hükümeti “Bitcoin City” planıyla ilerlemek için çalışıyor ve önümüzdeki aylarda bazı Bitcoin projeleri başlatacak.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Robert Kiyosaki, Bitcoin'de Yeni Bir Dip Bekliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu