Bitcoin Balinaları Nasıl Takip Edilir – En İyi Kripto Balina Takip Uygulamaları

Bitcoin'de büyük oyuncuların hareketlerini anlamak için hangi uygulamaları kullanmalısınız?

Kripto para ticareti yapmak için piyasanın döngülerine ilişkin makro ayrıntıları bilmeli ve teknik analiz yapma becerilerine sahip olmalısınız. Bunlara ek olarak büyük oyuncuların paralarını nereye akıttıklarını, hareket eden paranın bir varlıkta ne kadar kaldığını görmeniz de önemlidir. Bunu tespit etmenin basit bir yöntemi, piyasadaki para hareketlerinin ayak izlerini takip eden kripto balina cüzdanı takip uygulamalarını kullanmaktır.

Kripto balina cüzdanlarını takip etmek, balinaların kriptolarını nasıl hareket ettirip cüzdanlarına hangi varlıkları eklediklerini ve hangi varlıkları sattıklarını görmemize yardımcı olur. Balinalar milyon dolarlar seviyesinde kripto para varlıklarına sahip olan kişilere denir ve fiyatlar üzerinde önemli etki yaratabilirler.

Kripto balina cüzdanlarını takip etme uygulamalarının nasıl kullanıldığını öğrenmek, kripto traderlarının piyasanın bir adım önünde kalmasını ve fırsatlara daha hızlı ulaşmasını sağlar.

 

Kripto Balina Cüzdanlarını Takip Etmek Ne İşe Yarar?

Bitcoin Balinaları Nasıl Takip Edilir - En İyi Kripto Balina Takip Uygulamaları 2

Neden balina cüzdanlarını takip etmemiz gerektiğine başlamadan önce, balinaların kim olduklarını ve ne alıp sattıklarının neden önemli olduğunu daha iyi kavramalıyız. Kripto balinaları, kripto para piyasasındaki toplam kripto arzının azımsanamayacak kadar büyük bir yüzdesini yöneten grup veya bireylerdir. Kısa tabirle piyasadaki büyük oyunculardır. Herhangi bir altcoin’in balinası olarak isimlendirilmek için dolaşımdaki arzın %5’i veya daha fazlasına sahip olmak gerekir. Bu miktarda bir sahiplik, piyasada yön belirlemek için yeterlidir.

Bitcoin balinalarına örnek olarak Michael Saylor’ın sahip olduğu, düzenli aralıklarla BTC satın alan MicroStrategy firması gösterilebilir. MicroStrategy, güncel olarak 158.245 adet BTC’ye sahiptir. Bu coin’lerin şu anda toplam değeri 4 milyar 475 milyon dolar civarındadır. Bu miktar Bitcoin’in dolaşımdaki arzının %1’inden az olsa da bir kuruluşun sahip olduğu en yüksek miktar olarak göze çarpmaktadır.

Bildiğiniz gibi kripto pazarında balinaların varlığı kaçınılmaz. Neredeyse her altcoin’in arzının bir kısmını yöneten birden fazla balinası bulunuyor. Bunları izlemek için kripto balinası cüzdanı takibi araçları kullanılıyor.

 

Kripto Balinalarını Neden Takip Etmeliyim?

Kripto balinalarının hareketlerini takip etmenin ana nedeni kayıpları azaltarak kârlılığı artırmaya çalışmaktır. Kripto balinasının başka bir kriptoyu biriktirme veya yüklü satın alma kararı o kriptonun fiyatını önemli ölçüde artırabilir. Bunun yanında balinaların büyük çoğu orta – uzun vade yerine kısa vade yatırımcısıdır. Bu, balinanın kripto varlıklarının büyük bir yüzdesini satmaya karar verebileceğini, sattığında da kripto değerinde düşüşe neden olabileceğini bilmemiz gerektiğinin işaretçisidir.

Kripto balinaları sadece kriptoların fiyatlarını etkilemekle kalmaz, kendilerini takip ettiklerini bildikleri birçok piyasa katılımcısının kararlarını da etkilerler. Piyasa katılımcılarının bir kısmı doğrudan balinaların alım – satım hareketlerini izleyerek ayak izlerini takip ederler. Bu özellikle düşük piyasa değerine ve işlem hacmine sahip kripto paralarda çok hızlı fiyat hareketlerine yol açar.

 

Balinaların Motivasyonları ve Stratejileri

Bitcoin Balinaları Nasıl Takip Edilir - En İyi Kripto Balina Takip Uygulamaları 3

Balinaların alım – satım kararlarında etkili olan faktörlere bakıldığında:

 • Kısa / orta / uzun vadeli yatırım stratejileri
 • Fiyat dalgalanmalarından kâr etme amaçlı ticaret

Balinaların bir kısmı kısa vadeli fiyat oynaklıklarından faydalanarak para kazanmayı amaçlar. Popüler varlıklarda ya da düşüş trendindeki varlıklarda alım satım yaparak kâr elde etmeye çalışırlar.

 • Yeni projelere destek sağlama

Bazı balinalar yeni çıkan projelere erken dönemde yatırım yaparak destek olurlar. Böylece projenin itibarını ve tanınırlığını artırırlar.

 • Varlık arzını manipüle etme denemeleri
 • Risk yönetimi amacıyla portföy çeşitlendirmesi

Balinalar genellikle risk yönetimi stratejileri izler. Yatırımlarının bir kısmını daha riskli varlıklarda tutarken, kalanını daha az riskli varlıklarda tutabilirler. Böylece yatırımlarının büyük bir kısmı riske maruz kalmaz.

Balinaların stratejilerini anlamak onları takip etmeyi kolaylaştırır.

 

Kripto Balina Cüzdanı Takip Etme Yöntemleri

Bitcoin Balinaları Nasıl Takip Edilir - En İyi Kripto Balina Takip Uygulamaları 4

Balinaların hareketlerinin etkilerini daha iyi görmek için kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz birkaç takip yöntemi mevcut:

Cüzdandan Cüzdana İşlemler

Balinaların en etkisiz işlemleridir. Genellikle herhangi bir alım veya satım düşüncesini belirtmeyen bu hareket, balinanın tuttuğu kripto varlıkların cüzdanlarını çeşitlendirdiği ile ilişkilendirilir.

Cüzdandan Borsaya İşlemler

Soğuk veya sıcak cüzdanlar, anında ticaret yerine daha sonra kullanmak için kripto para depolamak amacıyla kullanılır. Balinalar, her an müşteri fonlarını kullanarak işlem yapma, batma, hacklenme ve daha birçok istismara sahip olma eğilimindeki borsalar yerine kripto para cüzdanlarını kullanmayı tercih ederler. Çoğu sıcak cüzdanın aynı zamanda piyasa fiyatı ile token alıp satma özellikleri de vardır.

Bir kripto paranın cüzdandan borsaya hareketi balinanın kripto parayı satma niyetinde olduğunu gösterir. Ancak bu bazen de bir oltalama taktiğidir. Balina, daha fazla token toplamak için yüksek oranda tokenı bir kripto para borsasına gönderir. Bu hareketi gören piyasa katılımcıları cüzdanlarındaki tokenları satarak token fiyatının düşmesine neden olur. Balina ise hem borsa cüzdanına yolladığı tokenları satmaz, hem de fiyatı düşen tokendan satın alarak maliyetini düşürür.

Eğer borsaya gönderilen kripto para bir stablecoin ise durum tam tersidir. USDT, USDC ve diğer stablecoin’ler, borsadan başka bir kripto para satın almak için kullanılır.

Zincir İçi Analiz

Balinaların faaliyetlerini anlamak için önce balinaları tespit etmek gerekir. Cüzdandan cüzdana ve cüzdandan borsaya gibi işlemleri Whale Alert hesapları bildiriyor olsa da zincir içinde gerçekleşen her işlemi takip etmek de mümkündür. Blok zincirleri şeffaf ve merkeziyetsiz yapıda oldukları için her blok zincirinin bir tarayıcısı vardır.

Borsadan Borsaya İşlem

Bir balina bir borsadan başka bir borsaya kripto yolluyorsa bunun iki ana nedeni vardır. Ya yeni borsada mevcut olan geniş özellik yelpazesine erişmek istiyordur ya da kriptoları tuttuğu borsanın batacağına dair kırmızı bayraklar mevcuttur. Eğer kullandığınız ve içinde varlık tuttuğunuz borsa ile alakalı şüpheleriniz varsa varlıklarınızı soğuk cüzdana veya en azından düzenlenmiş ve itibarı yüksek başka bir borsaya göndermeyi ihmal etmeyin.

Borsadan Cüzdana İşlem

Borsadan cüzdana yapılan işlemler söz konusu kripto para üzerinde olumlu etki yapar. Balinanın borsadan çektiği fonlar, bu kriptoyu daha uzun süre tutmaya karar verdiğinin bir işareti olabilir. Bu hareket aynı zamanda dolaşımdaki arzı azaltarak likidite kıtlığına yol açabilir ve talebin de artışıyla fiyatın artmasına sebep olabilir.

Bazen likidite kıtlığı stablecoin fiyatlarına bile etki edebilir. Bir borsadan başka bir borsaya stablecoin taşındığında stablecoin likiditesi azalan borsanın emir defterinde $0,98 veya $1,02 gibi fiyatlar en öne çıkabilir. Ancak piyasa yapıcıları arbitraj fırsatını değerlendirerek fiyatı kısa sürede yeniden gerekli sabite ulaştırır.

 

Kripto Balina Cüzdanlarını Takip Etmenin Artı ve Eksileri

Bitcoin Balinaları Nasıl Takip Edilir - En İyi Kripto Balina Takip Uygulamaları 5

Diğer kripto analiz araçları gibi kripto balina takip araçları da birçok artıya ve eksiye sahiptir.

Artılar

 • Balina takipçileri, verilere uygulama bildirimleri aracılığıyla kolayca erişebilir. Hızlı bilgilendirme sayesinde ticaret kararını da hızlı alırlar.
 • Uygulamalar verileri grafik ve kelimelerle anlaşılır formatlara dönüştürür. Bunun yerine on-chain verileri takip ederken kriptonun nereye gittiği, nasıl bir işlem yapıldığı gibi şeyler daha karmaşıktır.
 • Raporlama ve analiz sayesinde zamandan tasarruf eder. Bu, kripto tüccarının aynı anda başka işlere de yoğunlaşabilmesinin önünü açar.

Eksiler

 • Tam gelişmiş bir balina takip uygulaması yüksek maliyetlidir ve bazı kullanıcıların bütçesini aşabilir.
 • Tembel traderlar, alım satım için tek gösterge olarak kripto balina takip uygulamalarını kullanabilir. Bu, önemli ölçüde kayıplarla sonuçlanabilecek bir hatadır. Traderlar balina verilerini diğer analiz araçlarıyla birleştirerek kullanmalıdır.
 • Balinalar bir kripto parayı çok kısa sürede satmak için satın alabilir veya tam tersini yapabilir. Aynı zamanda yukarıda bahsettiğimiz gibi oltalama oyunları da yapabilirler. Bu sinyallere göre alım – satım kararı vermek kayıpla sonuçlanabilir.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   DYOR Nedir? Kripto Yatırımından Önce Kendi Araştırmanızı Yapma Rehberi

 

Balina İzleme Uygulamalarının Karşılaştırılması

Pazardaki farklı balina takip uygulamalarının özelliklerini, ücret politikalarını, hizmet kalitelerini karşılaştırmak yararlıdır. Buna göre bütçeye ve ihtiyaca uygun olan seçilebilir. Örneğin:

 • Ücretsiz mi yoksa abonelikli mi?
 • Hangileri daha kapsamlı veri sunuyor?
 • Bildirimler anlık mı?
 • Hangileri daha kullanışlı ara yüze sahip?
 • Mobil uygulaması var mı?

Uygulamaların avantaj ve dezavantajları irdelendikten sonra tercih edilen seçilmelidir.

 

En İyi 6 Kripto Balina Takip Aracı

En popüler kripto balina izleme araçlarından bazılarını avantaj ve dezavantajları ile karşılaştırdık.

Bitcoin Balinaları Nasıl Takip Edilir - En İyi Kripto Balina Takip Uygulamaları 6

DeBank

DeBank, kullanıcıların blok zinciri ağlarında verileri basitçe incelemesine yardımcı olur. Blok zincirlerinde kararlı hareketler yapan ve fiyatı etkileme potansiyeli olan kişileri bulmak için ağı denetleyebilirsiniz. DeBank, aşağıdaki gibi durumlarda kapsamlı araştırma yapabilmenizi sağlar:

 • Sıklıkla token ticareti yaparak fiyat dalgalanmalarına neden olan balinaları belirleme,
 • Sürekli olarak takip etmek istediğiniz cüzdanları seçme,
 • Belirli tokenların en zengin sahiplerini bulma.

DeBank, birçok özelliği kullanıcılarına ücretsiz olarak sunmaktadır. Ücretli plandaki özellikler ise gecikmesiz sunulur ve bilgi hacmi çok daha fazladır.

Bitcoin Balinaları Nasıl Takip Edilir - En İyi Kripto Balina Takip Uygulamaları 7

ClankApp

ClankApp, ara yüzü en iyi blok zinciri balina cüzdanı takip aracıdır. Blok zincirleri içindeki takip ve izleme hizmetleri tamamen ücretsizdir, ayrıca herkes API hizmetlerine de erişebilir. Blockchair aracılığıyla uygulamaya bağış yapabilirsiniz. 24’ten fazla blok zinciri üzerinde hizmet veren uygulama, çok etkileşimli bir web sitesine sahip. Aynı zamanda borsa analizleri ve e-posta uyarıları da mevcut.

Balina takibi için bütçe ayırmak istemeyen veya kısıtlı bütçesi olan yatırımcılar ClankApp’i tercih edebilirler.

Bitcoin Balinaları Nasıl Takip Edilir - En İyi Kripto Balina Takip Uygulamaları 8

Whalemap

Whalemap de ücretsiz kullanılabilen balina takip araçlarından biridir. Sağladığı bilgileri anlamak, ClankApp’e kıyasla daha zordur. Ancak Whalemap web sitesinde verileri anlamaya ve grafikleri okumaya yönelik birçok eğitim ve bilgi var.

Sitede ticaret, yatırım ve blok zinciri kursları da ücretsiz şekilde yer alıyor. Kripto piyasasına yeni giren ve balina takibine başlamak isteyenler için hem eğitim hem de takip hizmeti sağlayan ücretsiz bir uygulama.

Nansen - Crunchbase Investor Profile & Investments

Nansen

Nansen, traderların cüzdan adreslerini veya tokenları araştırmasına olanak tanıyan özellikler sunan bir on-chain analiz uygulamasıdır. Cüzdanları incelemek için birçok ayrıntı ve önceden belirlenmiş şablonları vardır. Token god modu ile herhangi bir token’ın on-chain verilerini kolayca analiz edebilirsiniz. Tokenların ne kadarının cüzdanlarda hareketsiz durduğunu, hareketlerini, DEX’lerdeki token miktarını ve CEX’lerdeki likiditeyi birkaç tıklama ile öğrenebilirsiniz.

Nansen’in ücretsiz deneme seçeneği yoktur, 7 günlük deneme için $9 ödemeniz gerekmektedir.

Bitcoin Balinaları Nasıl Takip Edilir - En İyi Kripto Balina Takip Uygulamaları 9

Whale Alert

2,5 milyona yakın takipçisi olan Whale Alert, balina hareketleri ve işlemleri hakkında canlı güncellemeler ve uyarılar veren bir topluluk platformudur. Bildirim ve uyarılar X (Twitter) ve Telegram platformlarında paylaşılıyor. Temel plan, kişiselleştirilmiş cüzdanlar için aylık $9,95’dır. Aylık $29,95 karşılığında tam gün kapsamlı izleme geçmişi sağlayan bir sürüm de mevcuttur.

Bitcoin Balinaları Nasıl Takip Edilir - En İyi Kripto Balina Takip Uygulamaları 10

Etherscan

En iyi cüzdan takipçilerinden bahsederken Etherscan’i de listeye eklemeliyiz. Etherscan doğrudan bir balina takip programı değil, Ethereum blok zincirinin kaşifi ve tarayıcısıdır. 2015 yılında başlatılan bu web sitesi Ethereum kullanıcıları için zincir içi analiz kaynağıdır. Balina takipçisi uygulamaları da verileri bu blok kaşifinden alırlar.

Etherscan ile bir cüzdanın tuttuğu her tokenı görüntüleyebilirsiniz. Cüzdandaki varlıkların toplam değerini de Etherscan kendi hesaplar. Cüzdanın oluşturulduğu andan yapılan son işleme kadar her işlem Etherscan’de kayıtlıdır. İsteyen kullanıcılar tüm işlemlerin özetini CSV dosyası halinde indirebilirler. Bu, verileri başka platforma aktarmak veya spesifik bir işlem aramak için süreci basitleştirir.

Token takip etmek için de Etherscan kullanılır. Bir tokenın en zengin sahiplerini, dolaşımdaki token dağılımını, balinaların sıralamalarını görebilirsiniz.

 

Diğer Balina Takip Uygulamaları

Kripto traderlarının kullanabileceği başka balina cüzdan takip uygulamaları da mevcut. Bu uygulamaların analiz yetenekleri ve bildirim hızları daha kısıtlı. Whale Watchers, Cryptocurrency Alerting, Polygon Scan, Dex Check, Candlestick ve WhaleBot Alert, bu uygulamalara örnektir.

 

Kripto Balina Takip Uygulamalarının Özellikleri

Bitcoin Balinaları Nasıl Takip Edilir - En İyi Kripto Balina Takip Uygulamaları 11

Kripto balina takip uygulamaları kullanıcılara bazı önemli özellikler sunar. Bunlardan en önemlileri:

 • Balina hareketlerini gerçek zamanlı olarak takip edebilme imkanı sunmasıdır. Bu sayede kullanıcılar anında fırsatlara yönlenebilir.
 • Farklı blok zinciri ağlarından veri toplayabilme kabiliyetine sahip olması gerekir. Çünkü balinalar birden fazla ağ üzerinde faaliyet gösterebilir.
 • Kullanıcılara belirli şartlar altında bildirim gönderebilme özelliğine sahip olmalıdır. Böylece dikkat çekici hareketlerden haberdar olabilirler.
 • Verileri grafik, harita ve tablolar gibi farklı görselleştirme formatlarında sunabilmelidir.
 • Kapsamlı raporlama ve ileri seviye analiz araçları içermelidir.
 • Kullanıcıların izlemek istedikleri balina ve cüzdan listelerini yönetebilmelerini sağlamalıdır.
 • Farklı bildirim kanallarına entegrasyon sağlamış olmalıdır.

 

Kripto Balina Takip Stratejileri

Bitcoin Balinaları Nasıl Takip Edilir - En İyi Kripto Balina Takip Uygulamaları 12

Balina hareketlerini takip ederek kârlı ticaret stratejileri geliştirmek mümkündür. Bunlardan bazıları:

 • Balinaların varlık hareketlerini izleyerek fırsat fiyat noktalarını belirlemek.
 • Balinaların yeni varlıklara yönelme eğilimlerinden haberdar olmak.
 • Balinaların büyük miktarda satış yapma işaretlerini yakalamak.
 • Balinaların düzenli olarak belirli borsalarda işlem yaptığını saptayarak fırsatları değerlendirmek.
 • Balinaların oluşturduğu tek yönlü hareketlerden etkilenmeden önce pozisyon kapatma stratejisi geliştirmek.
 • Balinaların birden fazla varlık arasında denge oluşturma eğilimlerini izleyerek arbitraj fırsatlarını değerlendirmek.

 

Balinaların Sosyal Medya Paylaşımları

Bazı büyük balinalar, sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları paylaşımlarla piyasalardaki eğilimlerine ilişkin ipucu verebilirler. Balinaların takipçi kitlesi de bu paylaşımları dikkatle izleyerek fırsatlar yakalayabilir. Balina takipçileri, sosyal medya paylaşımlarını da analizlerine dahil etmelidir.

 

Balinalarla Yapılan Görüşmeler

Bazı analiz grupları ve medya kuruluşları, zaman zaman büyük balinalarla yüz yüze veya çevrim içi görüşmeler gerçekleştirir. Bu görüşmelerde balinaların piyasalara ilişkin görüş ve analizleri alınabilir. Balina takipçileri, bu tür görüşmelerin kayıtlarını da inceleyerek faydalanabilir.

 

Takip edilen balinalar hakkında profil oluşturmak yararlıdır

Sürekli takip edilen balinalar için zaman içinde biriken veriler ışığında profil oluşturmak, balinaların genel eğilim ve stratejilerini öngörmeye yardımcı olur. Belirli balinaların yatırım tercihleri, risk iştahı, pozisyon değiştirme hızları vb. detayları analiz ederek daha isabetli tahminler yapılabilir.

 

Son Düşünceler

Temel ve teknik analize ek olarak kripto balina cüzdanlarını takip eder ve stratejilerinizi birleştirirseniz kripto pazarında diğer traderların önünde kalırsınız. Sadece tek bir uygulamaya güvenmek muhtemelen yatırımlarınızı kaybetmenize yol açacaktır. Kripto balinalarının varlıklarını aktardıkları yerler ve yaptıkları ticaretler iyi anlaşıldığında daha iyi ticaret kararları vererek kârlılığınızı artırmanızı sağlayabilir.

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu