Enerji Krizi ve Enflasyon, Bitcoin ve Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkiliyor?

Global çapta siyasi gerilimler ve enflasyon problemi ile boğuştuğumuz bu dönemde dünyanın ekonomik durumunu tetikleyen yeni bir kriz daha var: Enerji krizi. Rusya’nın müdahaleleriyle gerçek bir krize dönüşen petrol ve enerji meselesi, Avrupa ülkelerini enerji tedarik etmek için alternatifler aramaya sevk ediyor. Nord Stream 1 boru hattının kapatılması, özellikle kış aylarında çok mühim olan yakıtı sadece fiyatı artırarak etkilemiyor.

Başlıca Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyayı etki altında bırakan enerji krizi, gelişmiş ülkelerin yenilenebilir ve yeşil enerjiyi benimsemesini gerektirdi. Ukrayna ile devam eden savaşta ülkelerin Rusya’ya karşı cephe alması ve Nord Stream 1 boru hattının kapatılması, gaz fiyatlarını daha da artırıyor ve Avrupa ülkelerinin enerji güvenliği açısından büyük tehdit oluşturuyor.

Akaryakıt, doğalgaz ve ham petrolü içine alan bu enerji krizi, finansal piyasalar ve kripto paralar üzerinde de zincirleme bir etki yaratıyor. Artan enerji maliyetleri, krizin küresel olarak hissedilmesini sağlıyor. Enerji krizinin nedenleri, enerji krizinin kripto para piyasasına etkileri, krize karşı hazırlık ve tepkiler gibi konuları bu içerikte tartışacağız.

Enerji Krizi ve Enflasyon, Bitcoin ve Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkiliyor? 2

Enerji Krizi Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkiliyor?

Avrupa’da başlayan enerji krizi, büyüyerek global çapta bir krize dönüştü. Tedarik zinciri başta olmak üzere hemen hemen her sektörü etkileyen ve dünyadaki birey ve işletmeleri düşündüren bu krizik bir yandan da ekonomik belirsizliğe sebep oluyor. En çok etkilenen piyasalardan biri de kripto para piyasası.

Enerji krizinin birden fazla yıl boyunca sürebilmesinin kripto ayı piyasasını uzatma ihtimali hiç de az değil. Ancak piyasadaki fiyatlar bundan etkilense de blok zinciri ve Web3 endüstrilerindeki gelişmeler hız kesmiyor, aksine kripto kışı dönemlerinde projeler gelişmeye daha çok özen gösteriyor. Yeni teknolojiler yaratarak gelişen projeler, daha enerji verimli konsensüs mekanizmaları da oluşturuyor.

Artan yakıt fiyatları, kripto para madenciliği üzerinde çok büyük bir problem oluşturuyor. PoW (iş kanıtı) konsensüs mekanizması kullanan Bitcoin, birçok Avrupa veya Güney Amerika ülkesi ile aşağı yukarı eşit miktarda enerji kullanıyor. Ağ büyüdükçe ve gerçekleştirilen işlem sayısı arttıkça blok zincirindeki işlemleri doğrulamak ve yeni bloklar üreterek BTC ödülleri kazanmak için gereken enerji miktarı da artıyor. Daha yenilikçi akıllı sözleşme platformları, çok daha az enerji kullanan PoS (hisse kanıtı) blok zincirini kullanıyor ve bu problemi aşıyor. Bunun en iyi örneği, Eylül 2022’de The Merge yükseltmesiyle PoW’dan PoS’a taşınan Ethereum blok zinciridir.

Enerji Krizi ve Enflasyon, Bitcoin ve Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkiliyor? 3

2022 enerji krizi, blok zinciri endüstrisini de yenilenebilir ve yeşil enerji kaynaklarını kullanmaya yöneltiyor. Dünya çapında BTC madenciliği çiftlikleri, sektör genelinde güneş, rüzgar ve düşük emisyonlu gaz kaynaklarından yararlanarak çalışıyor. Web3 ekosisteminin çevresel etkilerini en aza indirmeyi planlayan kripto para madenciliği firmaları, enerji şirketleriyle ortak çalışarak yeni çözümler üretiyor.

Enerji Krizi ve Enflasyon, Bitcoin ve Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkiliyor? 4

Tavan Doğalgaz Fiyatı Uygulaması

Avrupa ciddi bir akaryakıt ve doğalgaz kıtlığı problemi yaşarken AB liderleri kıta genelindeki işletme ve haneler üzerindeki yükü azaltmak için bir tavan gaz fiyatı uygulaması oluşturdu. Üye ülkelerin enerji liderlerinin uzun müzakereleri sonucunda tavan fiyat uygulaması onaylandı ve takip eden saatler içinde enerji ve özellikle doğalgaz piyasasında fiyatlarda %5 ila %10 arası düşüş yaşandı.

Tavan gaz fiyatı, artan fiyatların sonucu olarak enflasyonun artışının önlenmesi amacıyla geliştirildi. Bu anlaşma, Avrupa Birliği’nin yüksek volatilite yaşamadan yüklü ölçekte gaz satın almasını sağlayabilir. Bu uygulamayla Avrupa’nın enerji güvenliği bir dereceye kadar sağlanmıştır. Öte yandan Avrupa gaz endüstrisinin büyük aktörleri ise piyasalara hükümet müdahalesinin yatırımcılara zarar verdiğini öne sürerek regülasyona büyük ölçüde şüpheyle bakıyor. Birçok büyük işletmenin yakıt yoksulluğu veya fiyatları nedeniyle iflasa sürüklenme ihtimali, enerji fiyatlarında bir üst sınırın gerekli olduğunu doğruluyor.

Enerji Krizi ve Enflasyon, Bitcoin ve Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkiliyor? 5

Nord Stream 1 Doğal Gaz Boru Hattı

Nord Stream 1, Rusya’dan başlayan, Baltık Denizi’nden Avrupa’nın içine uzanan birincil doğal gaz boru hattıdır. Tüm kıtanın bir numaralı doğal gaz kaynağı olan Nord Stream 1, Avrupa’nın enerji güvenliğini sağlayan temel yapı taşıdır. Eylül ayına yaklaşırken bu boru hattındaki bir kesinti, Avrupa’ya giden gaz arzında ciddi azalmaya sebep olmuştur. Hasarın nedenleri ve tamir durumu belirsizliğini koruyor olsa da raporlara göre borulardan biri patladı ve boru hattı onarım için kapatıldı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Haftanın En İyi GameFi Tokenları (20 - 26 Haziran)
Enerji Krizi ve Enflasyon, Bitcoin ve Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkiliyor? 6

Raporlar böyle olsa da akıllarda “Avrupa bu kış soğuktan donacak” şeklinde açıklamalar yapan Vlaidimir Putin’in doğal gaz akışını hasar maskesiyle kesmesi gibi soru işaretleri olabilir. Yine de Rusya bu iddiaları reddederek başka ülkeleri suçluyor. Avrupa’nın yakıt güvenliğini tehlikeye atmak amacıyla Nord Stream 1’in kasıtlı olarak sabote edildiğini iddia eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hasarın ABD ve müttefiklerinden kaynaklandığını iddia ediyor. Hasarın nerede olduğu ve nedeni hala belirsiz. Bazı sigorta şirketlerine göre Kuzey Akım 1 boru hattına verilen hasar eğer kasıtlı bir saldırının sonucuysa bir savaş veya terör eylemi olabileceği de bir ihtimal.

Enerji Krizi ve Enflasyon, Bitcoin ve Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkiliyor? 7

Covid-19’u Takip Eden Yeni Krizler

Covid-19 salgını, 2020’nin özellikle ikinci çeyreğini büyük bir şekilde etkileyerek süregelen şekilde ekonomik üretkenlik kaybına yol açtı. Ekonomisinin iyiliğiyle bilinen birçok büyük ülke, birey ve işletmelere yardımcı olmak için para basmak zorunda kaldı. Covid’in etkilerinden henüz kurtulamadan bir de Avrupa’da süren bir savaşın olması, çok daha büyük ölçekli bir ekonomik problemi başlattı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Avrupa’ya giden gaz arzını yüksek düzeyde politize etti. Covid’le başlayan, savaşla devam eden ve enerji kriziyle tırmanan yaşam pahalılığı, kiralar, temel gıda maddeleri ve kredi ödemeleri gibi birçok hayati konuda insanları çaresiz bıraktı. Birçok hane, geçmiş yıllarda kullandığı kadar enerjiyi kullanamyacak, hatta bu enerjiye ulaşamayacak konuma düştü.

Yakıt ve temel yaşam pahalılığı en fazla alt gelirli ülke ve bireyleri etkiliyor. Büyük enerji şirketlerinin yeşil ve yenilenebilir enerji kapasitelerini yükseltme çabaları artmazsa bu iki problem uzun bir süre daha devam edecekmiş gibi duruyor.

Enerji Krizi Esnasında Emtialar ve Kripto

Geçmişte de olduğu gibi şimdi de ekonomik problemlerin olduğu dönemlerde insanlar servetlerini korumak için emtialara yöneliyordu. Enflasyondan korunma yöntemleri arasında hisse senetleri, emtialar, ETF’ler ve daha fazlası varken son senelerde bunların arasına kripto paralar da eklendi. Çünkü bu yatırım araçları tarihsel olarak fiat para birimlerinden daha iyi performans gösteriyor. Ancak şu anda bunu yapmak için de ciddi bir engel var: FED’in şimdiye kadar görülmemiş bir agresif faiz artırma politikası.

Bitcoin, altınla benzer şekilde değer depolama görevi görüyor. Üstelik altının veya diğer emtiaların arzı belli değilken Bitcoin arzının toplamda 21 milyona ulaşacağı ve senelik BTC enflasyonunun ne kadar olacağı açık şekilde belli. Üstelik 9 milyona yakın BTC’nin ulaşılamayan cüzdanlarda sonsuza kadar kaybolduğu da biliniyor.

Merkez bankaları ve hükümetler daha fazla para basmaya devam ettikçe itibari para birimlerinin satın alma gücü düşmeye devam edecektir. Evet, güçlü bir kripto kışının bilinmeyen bir bölümündeyiz, Bitcoin halving’e 511 gün kaldığını düşündüğümüzde BTC fiyatında yakında bir dip göreceğimizi ve satın alma güçlerini korumak isteyen yatırımcıların Bitcoin’i daha fazla tercih edebileceğini de düşünebiliriz.

Kripto para piyasasına ek olarak çoğu varlık piyasası düşüş eğilimi içinde. Düşüşte olan sektörlerin çoğunda inovasyonlar göremiyorken blok zinciri ve Web3 benimsenmesinde muazzam bir artış görebiliyoruz. Ayı sezonları, projeleri geliştirip büyüterek boğa rallisine hazırlamak için ideal bir zaman olarak görülüyor. Ayı piyasasının uzun sürmesi ve ATH’den büyük bir sapış gözlenmesi, gelecekteki boğa koşusunun gücünü yükseltebilir. Dünya çapındaki krizleri yatırım fırsatına çevirmek için kendi araştırmanızı yapmayı ve doğru zamanda doğru miktarda yatırımlar yapmayı düşünebilirsiniz.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu