Enigma (ENG) Nedir? Enigma (ENG) Geleceği ve Yorum 2022

Enigma (ENG) Nedir?

Enigma (ENG), öncü bir blok zinciri geliştirmesidir. Birden fazla blok zinciri platformunun varlığı, dünya çapında kripto para birimlerinin benimsenmesini ve kullanılmasını kolaylaştırır.

Kripto para birimleri kullanılarak yapılan işlemler, merkezi olmayan sistemler oldukları için gerçek USP olan bu dijital defterlere geri alınamaz şekilde kaydedilir.

Bununla birlikte, blok zincirlerin iki ana sorunu vardır; gizlilik ve ölçeklenebilirlik. Enigma’nın devreye girdiği yer burasıdır.

Bir grup MIT mezunu tarafından kurulan Enigma, merkezi olmayan bir bilgi işlem platformu olarak kripto para piyasasına damgasını vurdu. Bu proje, Amerikan girişimlerinin bir araştırma projesi olarak başladı ve şimdi dünyanın en iyi kripto para birimleri arasında bir yer buldu.

Enigma’nın başarısının argümanı, blok zinciri ağlarında depolama için daha ucuz çözümüdür. ENG olarak kısaltılan Enigma, kripto para piyasasına Eylül 2017’de girdi. Guy Zyskind ve Oz Nathan tarafından başlatıldı. Gizlilik ve ölçeklenebilirlik, blockchain verilerinin çözmeyi amaçladığı iki ana sorundur.

Enigma’nın geliştiricileri, üçüncü tarafları denklemin dışında tutarak “tasarım gereği gizlilik” yaratmaya çalışır. Ağ, Enigma ağının kendisinde özel bilgileri tutarken diğer blok zincirlerine bağlanabilir ve halka açık işlemleri ve verileri onlara aktarabilir. Bunu, özel bilgileri halka açıklamadan depolayabilen akıllı sözleşmelerin gelişmiş bir versiyonu olan özel sözleşmeleri kullanarak yapar.

Enigma (ENG), verilerin dağıtılmış düğümler kullanılarak hesaplanmasına izin veren Çok Taraflı Hesaplama (MPC) kavramı üzerinde çalışır. Bu sayede şifrelenmiş veriler birden fazla ağ arasında paylaşılır ve güvenli bir şekilde saklanması ve erişimi sağlanır. Tek bir düğümün tüm veri kümesine erişimi yoktur, bu da gizliliğini ve güvenliğini sağlar.

Enigma’nın dağıtılmış karma tablosu (DHT) teknolojisi, verilerin zincir dışı bir ağda depolanmasına olanak tanır. Karma tablo daha sonra verilerin kendisi yerine verilere referansları depolar. Ayrıca veri gizliliğini sağlar ve ağ ölçeklenebilirliğini kolaylaştırır.

MPC ve DHT, verileri merkezi olmayan ve zincir dışı tutarak ağ üzerinde tam gizlilik sağlamak için birlikte çalışır.

Enigma (ENG), işlem sürecini özel paylaşım yoluyla yönetir. Şifrelenmiş bilgi, bitlerinin tüm verilere erişimi olan tek bir ağ olmadan bir grup düğüm arasında paylaşılmasıyla hesaplanır. Mesajların paylaştığı tüm bilgiler tek başına önemsizdir, ancak bir araya getirildiğinde tüm veri setini oluşturur.

Bu veri paylaşımına katılan her düğüm, Enigma’nın münhasırlık sözleşmesini taahhüt eder. Bir düğüm yanlış hesap yaparsa bu depozito kaybedilir. Bu, düğümü hesaplamalarında dürüst olmaya teşvik eder.

Enigma’nın kurumsal kullanımı, genel blok zinciri ağlarının gelişmiş gizlilik özelliklerine odaklanır. Şirketler artık özel blok zincirlere ihtiyaç duymadan verilerini Enigma üzerinde verimli bir şekilde depolayabilir ve paylaşabilir.

Son projesi “Catalyst” ayrıca bir kripto hedge fonu oluşturmanıza ve üçüncü bir tarafa güvenmeden zincirler arası transferler yapmanıza olanak tanır. İşi kolaylaştırmak için veri ve token alışverişi yapmak için bir pazar yeri sağlar. Ana odak noktası finansal verilerdir ve iş potansiyeli çok büyüktür.

Nispeten yeni bir lansman olan Enigma, yalnızca Binance, Bittrex, Huobi gibi birkaç büyük platformda ve Liqui ve EtherDelta gibi bazı küçük platformlarda satın alınabilir. Yukarıda belirtilen platformlarda eşleşen BTC veya ETH ticareti yapabilirsiniz. Ancak Binance, en yüksek hacimle birlikte en düşük işlem ücretlerini sunar.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Litecoin (LTC) Nedir? Litecoin (LTC) Geleceği ve Yorum 2022

Enigma şu anda bir ERC-20 token’i olarak Ethereum ile ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle, Enigma tokeninizi myEtherWallet hesabınızda veya Ledger Nano S’de saklayabilirsiniz.

Enigma’nın Privacy Coins’e rakip olarak görülmesi yaygın bir yanılgıdır. Ancak, veri koruma ile ilgilenir ve bu nedenle işlemlerden ziyade veri güvenliği ve bilgi işlem üzerine odaklanır.

Teknoloji açısından, Enigma ekibi çağın ilerisindedir ve halihazırda Catalyst kullanarak yenilikler sunmaktadır. Gelecekte olacaklar sadece daha iyi olmalı. Enigma, değerini artırmak için KyberNetwork (KNC) gibi veri sağlayıcılarla ve EtherDelta gibi değiş tokuşlarla çalışıyor.

Enigma (ENG) Genel Bilgiler

  • Kurucusu: Guy Zyskind
  • Yayınlanma Yılı: 2015
  • Blok Zinciri: Ethereum
  • Toplam Arzı: 35,238,561
  • Dolaşımdaki Arzı: 13,891,797
  • Piyasa Değeri: ₺ 2,554,899
  • En Düşük Fiyat: ₺ 0.09832
  • En Yüksek Fiyat: ₺ 2.65
  • Proje Amacı: Enigma’nın ana hedefinin mahremiyet göz önünde bulundurularak merkezi olmayan teknolojilerin küresel olarak benimsenmesini sağlamak olduğunu söyleyebiliriz. Enigma ekibi bugün internetin merkezi yapısının neden olduğu gizlilik sorunlarını bu şekilde çözmeyi planlıyor.

Enigma (ENG) Geleceği

Veri pazarındaki umut verici potansiyeline rağmen, Enigma hala piyasada düşük değerdedir. Bununla birlikte, sunacak çok şeyi olan bir para birimi olarak kabul edilmektedir.

Catalyst’in verilerle dolu bir dünyada potansiyeli umut verici görünüyor. Değeri düşük bir fiyat ve büyüme potansiyeli ile Enigma’nın çok karlı bir yatırım olması bekleniyor.

Enigma’nın son ortaklıkları aynı zamanda kripto para birimlerinin gücünden de yararlanıyor. Bir sonraki girişimleri pazarda büyük bir fark yaratabilir. Harika bir ekip ve gelecek vaat eden bir gündem ile bu kripto para birimine yatırım yapmak verimli olabilir.

Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu unutmamalı, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

Enigma (ENG) Yorum

Enigma, zincir dışı hesaplamalar yapmak için geleneksel blok zincir platformlarına ek olarak çalışır. Kodlar hem genel blok zincirinde hem de Enigma zincir dışı ağında işlenir.

Veri güvenliğini sağlamak için, veriler ağ üzerinden gönderilmeden önce şifrelenir ve zincir dışı ağ katmanı bu verilerin Enigma düğümleriyle paylaşılmasından ve güvenliğinin sağlanmasından sorumludur.

Blockchain’in halka açık defteri, bu verilere yalnızca kayıt kanıtı olarak atıfta bulunur, ancak bu verilerin hiçbiri halka açık değildir; Zincir dışı bir ağda gizli, özel ve paylaşılmış olarak kalır.

Enigma (ENG) Nereden ve Nasıl Alınır?

Enigma (ENG)’yı güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu