Enterprise Ethereum Alliance (EEA) Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Üye Olunur?

Enterprise Ethereum Alliance (EEA), devlet kurumlarını, akıllı sözleşme programcılarını, blok zinciri geliştiricilerini, akademisyenleri ve farklı kuruluşları birbirlerine bağlayarak Web3 farkındalığını artırmaya ve Web3 entegrasyonu sürecini iyileştirmeye yarar. EEA’yı kuran ekipte dünyanın en büyük şirketlerinin yöneticileri bulunmaktadır. Bu ekip, kurumların blok zinciri teknolojisini benimserken Ethereum’u tercih etmelerini sağlamak için küresel standartlar oluşturmaya çalışır.

Kuruluşlar ve işletmeler, blok zinciri teknolojisini giderek daha fazla benimsemeye başlıyor. Enterprise Ethereum Alliance (EEA), akademik kurumlara, bankalara, teknoloji şirketlerine ve başka endüstrilerdeki işletmelere kendi sektörleriyle alakalı blok zinciri çözümlerini entegre etmede yardımcı oluyor ve onları Web3’e taşıyor. EEA, kurumsal blok zinciri ihtiyaçlarına karşılık çözüm olarak Ethereum’a başvurulmasına olanak tanıyan, standartlara dayalı ve sağlam bir çerçeve oluşturmuştur. Bu içerikte hem blok zincirini farklı endüstrilere entegre etmenin faydalarından hem de EEA’nın amaçlarından, kurucu ortaklarından, üyelik sınıflarından ve üye olmanın yararlarından bahsedeceğiz.

Enterprise Ethereum Alliance (EEA) nedir?

Enterprise Ethereum Alliance (EEA) nedir?

Enterprise Ethereum Alliance (EEA), üyeler tarafından yönetilen bir Web3 organizasyonu olup, dünya üzerindeki tüm endüstrilerin Web3 devrimine katılmasını teşvik eden ve katılanları güçlendirmeyi hedefleyen bir ittifak gibi çalışır. Üye kuruluşlar içinde yeni startuplardan S&P 500’de yer alan şirketlere kadar giden geniş bir yelpaze vardır. EEA ayrıca teknoloji şirketlerinden, akademik gruplardan ve blok zinciri uzmanlarından da faydalanır.

2017’de Consensys, Microsoft, JP Morgan ve Santander gibi önde gelen fintech ve blok zinciri şirketlerinin katılımıyla kurulan Enterprise Ethereum Alliance (EEA), 2022’nin sonu itibariyle global çapta yaklaşık 500 üyeye sahiptir. Bu üyeler içinde pazarlama şirketlerinden sağlık firmalarına, tedarik zincirlerinden devlet kurumlarına çok fazla kategoride işletme bulunmaktadır. Üye şirketleri birbirine bağlayan şey, Ethereum’un merkeziyetsiz teknolojileri teşvik ederek gerçek dünya sorunlarına getirdiği çözümleri kullanıma açmasıdır.

EEA’nın asıl hedeflediği şey, Ethereum’un tüm işletmeler için Web3’e giriş platformu olmasııdr. İşletmelerin kripto paraları ve blok zincirini entegre etmesini kolaylaştıran açık kaynak çerçeveleri ve standartları geliştiren EEA, Web3’ün kurumsal olarak benimsenmesini teşvik etmek için dört temel alanı denetlemektedir:

  • İşletmelerin ihtiyaçlarını anlamak,
  • İhtiyaçları karşılamak için çözümler geliştirmek,
  • Blok zinciri endüstrisi ile gelişmeyi sürdürmek,
  • Sertifika programları aracılığıyla finansal ekosistemler ve blok zincirleri arasındaki birlikte çalışabilirliği artırmak.

EEA, sektör genelindeki işletmelerin çeşitli çözümler için Ethereum ağına entegre olmasını sağlayacak bir güven temeline dayalı işbirliği dünyası olmaya çalışmaktadır. Çeşitliliğe ve kapsayıcılığa kendini adamış bu küresel topluluk, geliştiricilerin ve işletmelerin herhangi bir şekilde işbirliği yapabilmesini sağlayan evrensel standart ve topluluk yönergeleri sağlamıştır. Bu, Ethereum ağının sorunsuz ölçeklenmesini kolaylaştırmayı ve düzenlemeyi de basitleştirecektir.

EEA ile Çalışan Sektörler

EEA ile Çalışan Sektörler

EEA, istisnasız her sektör için Web3’ün ve Ethereum’un benimsenmesini teşvik etmektedir. İşletmelerin Web3’e erişebilmesi için blok zinciri ortaklığına dayalı Hyperledger ve daha birkaç önde gelen blok zinciri kuruluşuyla ortaklık yapan EEA, özellikle kripto paralar, blok zinciri ve geleneksel finans ile ilişkili sektörlerde çok gelişmiştir.

EEA’nın işletmelerle ilk entegrasyonu genellikle kripto ödemeleri entegre ederek kullanıcı deneyimlerini iyileştirmek olmaktadır. Daha sonra ise akıllı sözleşmeler için çeşitli kullanım durumları vurgulanır.

EEA, diğer sektörler içinde ise tedarik zincirlerini küresel olarak optimize etmeye yardımcı olmak için birçok şirketle çalışır. İsrafları azaltmak, insan hatalarını minimuma indirmek ve süreçleri optimize etmek için Ethereum blok zincirini kullanan şirketler arasında Microsoft ve Coca-Cola bulunmaktadır. EEA, Ethereum’u çevresel ve sosyal iyileştirme için merkeziyetsiz girişimleri ve kimlik çözümleri geliştirmeye yönelik bir platform olarak desteklemektedir.

Neden Sadece Ethereum?

Neden Sadece Ethereum?

EEA, kendini Ethereum’a özgü teknolojileri desteklemeye adamıştır. Birçok iyi blok zinciri platformu daha olmasına rağmen Ethereum, en büyük Web3 geliştirme topluluğuna ev sahipliği yapmaktadır. Blok zinciri teknolojisini ilk olarak Bitcoin sunmuş olsa da başta akıllı sözleşmeler olmak üzere Web3 çerçevesini şekillendiren yeniliklerin çoğu Ethereum’un ve geliştirici topluluğunun katkılarıyla gelmiştir.

Akıllı sözleşmeler, dApp’lerin temellerini ve Web3 endüstrisinin merkeziyetsizliğini oluşturmanın kritik bileşenleridir. İnovasyonlara önem veren işletmeler ve markalar için önemli rol oynayan NFT’leri, geleneksel finansı merkeziyetsizleştiren DeFi’yi ve daha fazlasını da temelde Ethereum geliştiricileri geliştirmiştir.

Eğer Ethereum olmasaydı, blok zinciri teknolojileri bugünkü gelişmişliğinde olmazdı. Ayrıca Ethereum’un yüksek işlem ücretleri, ağ tıkanıklığı, yavaşlık gibi problemlerle karşılaşması da daha birçok geliştirici için yeni blok zinciri ağları, platformları ve protokolleri geliştirme teşviki yaratmıştır. Yani aslında Ethereum, yaşadığı problemlerle bile endüstrinin gelişmesine çok katkıda bulunmaktadır.

Ethereum 2.0 yükseltmesinin tamamlanmasına yaklaştıkça Ethereum’un karşılaştığı problemler minimuma inmeye devam edecek. Akıllı sözleşme geliştirme için endüstri standartlarını belirleyen Ethereum’un ERC-20 token standardının varyasyonları birçok blok zincirinde kullanılır. İşletmeler de kendini kanıtlamış bu öncü teknolojiyi kullanmayı tercih etmişlerdir.

Nasıl Enterprise Ethereum Alliance Üyesi Olunur?

Nasıl Enterprise Ethereum Alliance Üyesi Olunur?

Enterprise Ethereum Alliance üyesi olmak isteyen herhangi bir işletme, resmi web sitesi aracılığıyla başvuruda bulunabilir. İlk incelemeyi geçen başarılı adaylar, Enterprise Ethereum Alliance üyelik ekibinden imzalamaları gereken formları içeren bir e-posta alırlar. Üyelik sözleşmeleri 3 iş gününe kadar işleme alınmaktadır.

Farklı kategorideki katkıda bulunanlar ve işletmeler için dört farklı üyelik sınıfı vardır. Enterprise Ethereum Alliance yönetim kurulu, A sınıfı üyelerden oluşmaktadır. Çoğu kuruluş genellikle B sınıfına uygunken hukuk kategorisindeki kuruluşlar ise C sınıfı üyelik için başvururlar. D sınıfı üyelik, akademik gruplar, hükümetler ve hayır kurumları için oluşturulmuştur.

B ve C sınıfı üyeler, çalışma gruplarını ve topluluk etkinliklerini koordine ederek özel koda erişim kazanırlar. Tüm EEA topluluk toplantılarına katılabilen bu şirketler, etkinlikleri EEA üye takviminde paylaşmak, topluluk geri bildirimleri sağlamak ve sponsorluk indirimleri kazanmak için gruplarında oy kullanabilirler. D sınıfı üyeler de gruplar halinde oy kullanmak haricinde aynı haklara sahiplerdir. Tüm üyelikler yılda bir kez yenilenmektedir.

İşletmeler için Blok Zinciri Entegre Etmenin Faydaları Nelerdir?

İşletmeler için Blok Zinciri Entegre Etmenin Faydaları Nelerdir?

Birçok işletme günlük operasyonlar için blok zinciri kullanırken, blok zincirinin iş uygulamalarını optimize etmeye nerede yardımcı olabileceği genellikle belirsizdir. Bununla birlikte, blok zinciri kullanım durumları çok geniştir. Örneğin, blok zincirleri birçok işletme için ideal bir kayıt tutma çözümü olabilir.

Blok zincirleri, değişmez, dağıtılmış veritabanlarıdır. Verilerin kurcalanmasını önler ve bilgisayar korsanlığı, hırsızlık ve sunucu hasarının etkisini en aza indirir. Blok zincirleri, merkezi bir sunucu kullanmak yerine, her biri blok zinciri defterinin bir kopyasını saklayan dağıtılmış düğüm ağları kullanır. Blok zinciri ağı ne kadar büyük olursa, kesintilere veya saldırılara karşı o kadar dirençli olur.

Halka açık blok zincirlerindeki işlemler şeffaftır ve herkes tarafından görüntülenebilir. Blok zincirindeki verileri manipüle etmeye çalışan herhangi bir düğüm, ağdaki diğer düğümler tarafından tanınabilir çünkü hepsi aynı işlem veritabanının aynı kopyalarına sahiptir. Genel blok zincirleri tam şeffaflık sunarken, bazı işletmeler daha fazla esneklik sağlayan ve her tür blok zincirinin öğelerini birleştirerek Web3 entegrasyonlarını özelleştirmelerine olanak tanıyan özel veya hibrit blok zinciri çözümlerini tercih ediyor.

Akıllı sözleşmeler, Web3’ün her tür işletmeyi optimize etmesine yardımcı olabilecek diğer bir temel bileşenidir. Akıllı sözleşmeler, blok zincirinde yaşayan otomatik, değişmez sözleşmelerdir. Aracılar olmadan taraflar arasında güvene dayalı anlaşmalar oluştururlar. Taraflar, akıllı bir sözleşme içinde kriptoyu kilitleyebilir ve sözleşmeyi neredeyse tüm anlaşmalar için programlayabilir. İşletmeler, kripto paraları bu şekilde kilitleyerek, fonların yalnızca şartlar karşılandığında sözleşmeden çıkarılmasını sağlayabilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ethereum Bugün Güncelleniyor; İşte Tüm Ayrıntılar

Ayrıca, blok zinciri entegrasyonları, her büyüklükteki işletmenin operasyonlarını geleceğe hazır hale getirmesine ve yeni pazarlara ulaşmasına yardımcı olur, şeffaflığı artırır ve sahteciliği önleyebilir. Web3, kripto ödemeleri ve merkeziyetsiz otonom kuruluşlardan (DAO’lar) dağıtılmış dosya depolamaya ve NFT’lere kadar sektör çapında inovasyonun ön saflarında yer alır ve iş uygulamalarını optimize etmede önemli bir rol oynar.

Blok Zinciri Kullanan Başlıca Sektörler

Blok Zinciri Kullanan Başlıca Sektörler

Tüketici ve perakende sektörleri, blok zincirini en çok benimseyen sektörler arasında. Önde gelen birçok mağaza, çevrimiçi tüccar ve perakendeci, kripto ödemelerini kabul eder. Ayrıca, Lamborghini, Louis Vuitton, L’Oréal, Pepsi, McDonald’s ve Nike dahil olmak üzere birçok marka ve üretici NFT dünyasına atılıyor.

Ayrıca, Alibaba Group da NFT’lerle ilgilenmektedir. Amazon’un bir blok zinciri altyapı hizmeti vardır. Büyük perakendeci Walmart, tüm sektörlerde önde gelen bir tedarik zinciri yönetimini optimize etmek için blok zinciri kullanır. Pepsi, atıkları azaltmak ve zincirleme geri dönüşümü izlemek için bir girişimde yer almaktadır.

Blok zincirini benimseyen bir diğer önemli sektör finans sektörüdür. JP Morgan, Enterprise Ethereum Alliance’ın kurucu üyesidir ve yan kuruluşu JPMorgan Chase, metaverse’de sanal bir şube açan ilk ticari banka olmuştur. Blok zinciri, bankacılık sektöründe verimliliği önemli ölçüde artırma potansiyeline sahiptir. Finans sektöründeki blok zinciri entegrasyonları, küresel olarak Web3’ün benimsenmesinin en büyük itici güçleri arasındadır. Blok zinciri girişimlerine dahil olan diğer önde gelen bankalar arasında Wells Fargo, Bank of America, China Construction Bank ve Commonwealth Bank Australia yer alıyor.

Blok zinciri, şeffaflığı artırarak ve kayıt yönetimini optimize ederek sağlık hizmetlerinde çok önemli bir rol oynar. Blok zinciri, hassas hasta verilerinin saklanması için güvenli bir ortam sağlar ve sağlık hizmetlerinde ve diğer birçok sektörde tedarik zinciri boyunca hataların önlenmesine yardımcı olabilir.

Blok zinciri teknolojisi ek olarak teknoloji, medya, telekomünikasyon ve eğlence endüstrilerinde de popülaritesini artırıyor. NFT müzik dağıtımı, sanatçıları güçlendirir ve telif ücretlerinden daha önemli bir pay almalarını sağlar. Ayrıca yazılım şirketi Adobe, kullanıcıların oluşturdukları çizimleri Solana’da NFT olarak basmalarına olanak tanır.

Enerji sektörü, blok zinciri benimseme konusunda önemli bir itici güçtür ve her iki sektörün de karbon ayak izini azaltmada önemli bir rol oynayabilir. Blok zinciri girişimlerine sahip en iyi enerji şirketleri arasında ExxonMobil, Shell ve NextEra bulunmaktadır.

Ürün Yerine Açık Kaynak Standardı

Ürün Yerine Açık Kaynak Standardı

EEA, kurumsal Ethereum’u yalnızca ticari bir ürün değil, açık kaynak standardı haline getirmek istiyor. Bu şekilde, herhangi bir endüstri teknoloji geliştirmek için bu standardı kullanabilir. Herhangi bir Ethereum tabanlı teknolojiyi inşa etmek, teşvik etmek ve geniş çapta desteklemek bu kategoriye giriyor.

Ama neden bunu bir ürün yerine bir standart haline getiriyorlar? Bunun olası nedenleri var. Her şeyden önce, onu bir ürün haline getirmek, olanaklarını sınırlar. Bir ürünün çok fazla özelliği olması her sektör için kontrolü zorlaştırmakta hatta güvenliğini sağlamayı daha da zorlaştırmaktadır. Birçok sektörün ihtiyaç bile duymadığı gereksiz özellikler için daha yüksek maliyetlerden bahsetmiyorum bile.

Öte yandan, kurumsal Ethereum ittifakı üyelerine özel standartlar, en iyi uygulamalar ve referans mimarisi sunuyorsa, yenilikçiler bunu modellerini yapılandırmak için kolayca kullanabilirler. Örneğin, bankaların dahili ağları olarak kendi kurumsal blok zincirlerini oluşturmalarını sağlayacaktır. Benzer şekilde, diğer katılımcılar da tedarik zinciri yönetimi için kendi kurumsal blok zincirini uygulayabilir.

Ayrıca açık kaynak olduğu için, başka bir şirkette de kullanılabilecek bir kod tabanı yapan herhangi bir şirket, diğer şirketlere önayak olacaktır. Bu, kurumsal Ethereum üyeleri içinde geliştirmek ve kolaylaştırmak istedikleri türden bir koordinasyondur.

Sektörler Arası Gelişimi Yönetmek ve Kolaylaştırmak

Sektörler Arası Gelişimi Yönetmek ve Kolaylaştırmak

EEA, her türlü Kurumsal Ethereum dağıtımını yönetecek ve kurumsal gereksinimlere göre kolaylaştıracaktır. Ayrıca, dağıtımdaki bu yardım, yenilikçileri harika fikirler bulmaya da teşvik edecektir.

Pek çok şirket blok zincirinin doğasını tam olarak kavrayamadığı için, geçerli kurumsal gereksinimler bu konuda kesinlikle yardımcı olur. Bununla birlikte, kurumsal Ethereum ittifakı üyeleri yönetim pozisyonunu alırsa, birçok şirket üstün kaliteli destek alacaktır. Ayrıca kurumsal Ethereum ittifakı üyeleri, şirketlerin ERC standartlarını takip ettiğinden de emin olabilir.

Sonuç olarak EEA, tüketiciler için daha fazlasını sunacaktır. Örneğin, belki bir banka Enterprise Ethereum’da bir KYC platformu uygulamıştır. Dolayısıyla, bu durumda, kurumsal Ethereum üyeleri aynı şeyi başka bir şirket için yapmaya yardımcı olacaktır. Sonuç olarak, geliştirme maliyetinde ve zamanında EEA çok şey kazandıracak.

Ethereum ile Aynı Anda Gelişmek

Ethereum ile Aynı Anda Gelişmek

Enterprise Ethereum, halka açık Ethereum blok zinciri ile paralel olarak gelişecektir. Ayrıca Ethereum’un halka açık blok zincirinden en iyi özellikleri alacaktır. Bu süreç, genel sürümdeki herhangi bir güncellemenin otomatik olarak özel blok zincirinde de olmasını sağlar.

Böylece, özelliği platformunuza ayrı olarak ekleme konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. Ethereum ittifakı üyeleri, güncelleme sürecini tamamen halleder. Hatta yeni özellik ağınızın doğasına aykırıysa, özelliği eklememe seçeneğine sahip olacaksınız.

dApp geliştirme kılavuzu, halka açık Ethereum için yapıldı ve kurumsal Ethereum’u da destekliyor. Dolayısıyla her iki sürüm de birbirinden faydalanacak ve her iki sürüm de dApp’leri kullanabilecektir.

Enterprise Ethereum Alliance (EEA) Hakkında Son Düşünceler

Enterprise Ethereum Alliance (EEA) Hakkında Son Düşünceler

Enterprise Ethereum Alliance (EEA), merkeziyetsiz teknolojilerin benimsenmesini teşvik ederek Web3 manzarasının şekillenmesine yardımcı oluyor. Üye liderliğindeki kuruluş, blok zinciri entegrasyonlarını herkes için erişilebilir hale getirmek için işletmeler, hükümetler ve geliştiriciler arasındaki küresel işbirliğini teşvik ediyor. EEA ayrıca endüstri çapında Web3’ün benimsenmesini ilerleten açık kaynaklı bir blok zincir işbirlikçisi olan Hyperledger ile yakın bir şekilde çalışır. EEA, işletmelerin blok zincirinin faydaları ve tüm sektörlerde görevleri optimize etmek ve otomatikleştirmek için Web3 çözümlerini nasıl güvenli bir şekilde entegre edecekleri hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olacak araçlar ve kaynaklar sağlar.

Blok zinciri teknolojisi, tüm sektörlerde şeffaflığı ve verimliliği artırmaya yardımcı oluyor. Şirketlerin atıkları azaltmalarına ve karbon ayak izlerini en aza indirmelerine, denetimlere, otomasyona, ödemelere ve kayıt tutmaya yardımcı olur. Blok zinciri oracle’ları, dünyanın birçok yerinde merkeziyetsiz ürün sigortası sağlayarak çiftçiler için önemli bir rol oynuyor.

Ethereum, akıllı sözleşme geliştirme, DAO’lar, NFT‘ler ve DeFi için lider platformdur. Bu nedenle birçok işletme Ethereum’u en güvenilir ve geleceğe hazır blok zinciri ağı olarak görüyor. Diğer blok zincirleri daha hızlıyken veya daha düşük ücretlere sahipken, Ethereum herhangi bir blok zinciri ağının açık ara en büyük geliştirme topluluğuna sahiptir. Artı olarak, Ethereum 2.0 yükseltmesi, ağ tıkanıklığını azaltmayı, işlem hızlarını iyileştirmeyi ve ücretleri düşürmeyi vaat ediyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu