Eşler Arası (P2P) Kripto Ticareti – Nasıl Güvende Kalınır? En İyi Platformlar

Siber saldırganlar günümüzde kripto sektörünü her sektörden daha fazla hedef alıyor. Kripto paraların artan popülaritesi, siber suçluların ve dolandırıcıların yöntemlerinde ustalaşmaları, daha akıllı yöntemlerle hırsızlık yapmalarını sağlıyor. Eşler arası ticarette (P2P) de kripto dolandırıcılığı oldukça yaygındır. Bu makalede P2P kripto ticareti nedir, dolandırıcılık yöntemleri nelerdir, nasıl güvende kalınır ve hangi platformlar kullanılabilir konuları üzerinde duracağız.

Eşler Arası (P2P) Kripto Ticareti Nedir?

Eşler Arası (P2P) Kripto Ticareti Nedir?

Eşler arası kripto ticareti, alıcı ve satıcının kripto para ticareti yaparken herhangi bir aracı veya üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan işlem gerçekleştirmesi anlamına gelir. Merkeziyetsiz borsa DeFi platformları aklınıza geliyor olabilir. P2P ticareti, merkeziyetsiz de olsa bir platformla veya akıllı sözleşme ile doğrudan ilişki kurulmaması ve genelde taraflardan birinin fiat para birimi kullanması bakımından DEX’lerden ayrılır.

Emanet (escrow) sistemleri ve KYC kontrolleri gibi önlemler, riskleri azaltmaya yardımcı olur. Ancak yine de bu ticaret türünde her gün dolandırıcılıklar sürüyor. Dolandırıcılar, yeni teknolojiler ve gelişmiş yöntemlerle karşılarındaki kullanıcıyı avlamayı başarabiliyorlar.

Neyse ki kullanıcıların gizliliğini ve güvenliğini ön planda tutan birçok P2P kripto platformu var. Bu platformların birçoğu emanet hizmeti de sunarlar. Bu hizmetin ne olduğundan makalenin ilerleyen bölümünde daha detaylı bahsedeceğiz.

Eşler arası kripto ticaretinde sorunsuz ve güvenli işlem yapmak ve kripto varlıklarını korumak için öncelikle dolandırıcıların sizi nasıl hedef alacağını bilmelisiniz. P2P, eskiye kıyasla daha az kullanılsa da dolandırıcılık yöntemleri artmaya devam ediyor. Aşağıda yaygın kripto ticareti dolandırıcılıkları listesi yaptık ve kendinizi her birinden nasıl koruyabileceğinizi özetledik.

P2P Kripto Dolandırıcılıklarından Korunma Yöntemleri

P2P Kripto Dolandırıcılıklarından Korunma Yöntemleri

Her adımı doğrulayın. Ticaret sırasında her yeni adımdan önce adımı doğru şekilde tamamladığınızı onaylayın. Bu, ekran görüntülerini tutmak, dekontların pdf’lerini indirmek, TX ID’yi kopyalamak, mesajlaşma ve görüşmeleri kayıt altına almak gibi şeyleri içerebilir. Üzerinde oynama yapılması muhtemel işlem kanıtlarına güvenmeyin.

Karşı tarafın kimliğinin doğrulanmış olduğuna emin olun. İster bir P2P kripto ticaret borsası kullanıyor olun, ister yüz yüze veya mesajlaşarak kripto ticareti yapıyor olun. Konuştuğunuz kişi ile ödeme yapacağınız / alacağınız kişinin aynı ad soyada sahip olduğundan emin olun. Birçok platform, KYC doğrulaması yapmadan P2P ticareti yapmaya izin vermez, çoğu platform ise yüksek düzeyde KYC tamamlanmasını şart koşar.

Müşteri hizmetleri ile görüşmekten çekinmeyin. Ticaret sırasında şüpheli faaliyet tespit ederseniz bunu anlaşma tamamlanmadan önce müşteri hizmetlerine danışabilirsiniz. Çoğu platformda 7/24 müşteri destek servisi bulunmaktadır. Herhangi bir durum genellikle ciddi şekilde incelenir.

İletişimi sadece platform üzerinden yapın. P2P kripto ticareti için hangi platformu kullanıyorsanız iletişimi sadece o platform üzerinden kurun. Karşınızdaki kişi sizinle konuşmak için WhatsApp, Telegram, Discord veya telefon numarası gibi şeyler isteyebilir. Bu iletişim kanallarını kullanırsanız, P2P platformu sizin haklarınızı koruyamayacaktır.

Emanet sistemi olan platformları kullanın. Eğer emanet sistemi olan bir platform haricinde ticaret yaparsanız, kripto paranız emanet altında olmaz. Binance, OKX ve daha birçok platform, sadece her şey doğru ilerlediğinde kripto paranın karşı tarafa geçeceği emanet sistemine sahiptir.

Yaygın P2P Kripto Ticareti Dolandırıcılıkları

Yaygın P2P Kripto Ticareti Dolandırıcılıkları

Ödemeyi Geri Çevirme (Chargeback – Ters İbraz)

Ters ibraz dolandırıcılığı, ödeme platformunun ödemeyi geri çevirme özelliği sunması durumunda gerçekleşebilir. Dolandırıcı, P2P ticareti başarıyla tamamlandıktan sonra kullandığı banka veya ödeme platformunda işlemin bilgisi dışında yapıldığını söyler. Bu, size gönderilen paranın dondurulmasına veya geri gönderilmesine sebep olabilir.

Ters ibraz dolandırıcılığı nasıl önlenir?

 • Kripto transferini yapmadan önce P2P ticaretinden parayı aldığınızdan emin olun. Para banka hesabınıza veya ödeme platformundaki hesabınıza ulaştığında onu başka hesabınıza gönderin.
 • PayPal başta olmak üzere ters ibrazı destekleyen ödeme platformlarını kullanmayın.
 • Mümkün olduğunca doğrulanmış tüccarlarla işlem yapmayı tercih edin. Doğrulanmış satıcılar, hem ileri düzeyde KYC doğrulaması tamamlamış, hem de daha önce başarılı ticaretler yapmış kullanıcılardır.

Taklit Dolandırıcılığı

Dolandırıcılar, sizinle ticaret yaptığınız kullanıcıymış gibi iletişime geçebilirler. Hatta ticaret yaptığınız platformun yetkilisi olduklarını da söyleyebilirler. Kripto varlıklarınızın donmasını veya kilitlenmesini önlemek için onları derhal yollamanız gerektiğini veya başka herhangi bir şeyi bahane edebilirler. Bu kişiler sizinle telefon numaranız veya herhangi bir sosyal iletişim kanalı üzerinden iletişime geçebilir.

Dolandırıcılar sizi ikna etmek için tanıdık kişilerin kılığına da girebilirler. Telefonlarımıza polis tarafından geldiği iddia edilen SMS ve aramalar gibi kripto sektöründe de benzer dolandırıcılıklar vardır. Özellikle YouTube ve Twitter’da Elon Musk’ın ismi ve görüntüleriyle dolandırıcılık yapan binlerce hırsız mevcut.

Taklit dolandırıcılığı nasıl önlenir?

 • Size gelen e-postaların gerçek ve resmi adreslerden geldiğini doğrulayın.
 • Kripto paralarınızı herhangi bir platform veya kişi kimliğine bürünen kimseye yollamayın. Herhangi bir platformun hiçbir müşteri hizmeti size farklı bir kanaldan ulaşmaz ve kripto paralarınızı göndermezseniz dondurulacaklarını söylemez.
 • Platformunuz destekliyorsa e-postalara kimlik avı koruma kodu ekleyin. Bu, e-postanın gerçekten platformdan gelip gelmediğini belirlemenizi sağlar.

Sahte Dekontlar

Sahte dekont dolandırıcılığı, karşı tarafın size nakit gönderdiğini doğrulamak için bilgisayarında oluşturduğu sahte ödeme dekontu göndermesini içerir. Bu dolandırıcılığın dikkat edilmesi gereken yönü, dolandırıcının sizi ikna etmek için paranın hesabınıza siz kripto parayı ona gönderdiğiniz zaman geçeceğini söylemesidir. Amacı, sizin buna inanarak kripto parayı ona göndermenizi sağlamaktır.

Bu dolandırıcılar, birden fazla dekont ve ekran görüntüsünü kısa sürede hazırlayabilir. Hesabınıza para gelmediği sürece ikna olmamalısınız.

Sahte dekont dolandırıcılığı nasıl önlenir?

 • Herhangi birinin sizi baskı altında bırakmasına izin vermeyin. Biri sizi ödeme yapmanız için acele etmeye teşvik ediyorsa ortada bir dolandırıcılık olabileceğinden şüphelenin.
 • Ödemeyi aldığınız hesabı 2-3 kez kontrol edin. Paranın hesabınıza geçtiğinden emin olmadan işlemi tamamlamayın.

Sosyal Mühendislik

Sosyal mühendislik, karşı tarafın sizi suçlayarak ticaretin iptal edilmesini sağlamaya çalıştığı bir dolandırıcılık türüdür. Dolandırıcılar, sizin hesabınızda veya kimliğinizde bir sorun olduğunu iddia ederek siz kripto paralarınızı yolladıktan sonra işlemin iptal edilmesini isteyebilir.

Dolandırıcılar, banka veya ödeme platformu hesaplarına yetkisiz erişim olduğunu iddia ederek de yaptıkları transferi yasal olarak geçersiz kılmaya çalışabilirler. Bu senaryoda dolandırıcılar, sizin suç işlediğinizi, sizi mahkemeye vereceklerini, şikayet edeceklerini ve daha fazlasını iddia edebilirler.

Sosyal mühendislik dolandırıcılığı nasıl önlenir?

Korkutma ve manipülasyon taktikleriyle gözünüzü korkutmayın. Anlaşmazlığı çözmek dolandırıcıyla iletişiminizin ekran görüntülerini ve kanıtlarını toplayın.

Gelmesi gereken kriptoyu veya fiat parayı almadıysanız, P2P işlemine onay vermekten veya iptal etmekten kaçının. Alıcı veya satıcı paranızı size transfer etmeyi reddederse derhal müşteri hizmetlerine itirazda bulunun.

Yüz Yüze Nakit İşlemler

Bu tür kripto dolandırıcılığında, kullanıcılar kripto parayı yüz yüze ve nakit olarak alıp satmayı tercih etmek ister. Ancak dolandırıcılar size sahte parayla ödeme yapabilir, kriptonun ismini taklit eden sahte bir kripto gönderebilir veya kriptoyu yollamadan ödeme alabilir.

Bu tür olaylarda platformların müşteri hizmetleri ekibi, yasal kanıt bulunmadığından işlemi doğrulayamaz. Bu nedenle bu ödeme yöntemi türünü seçen tüccarlar, nakit işlem yapmadan önce risklerin farkında olmalıdır.

Yüz yüze nakit dolandırıcılığı nasıl önlenir?

 • Herhangi bir kripto parayı yollamadan önce aldığınız nakdin gerçek ve tutarın doğru olduğunu doğrulayın.
 • Kripto paralarınızı yüz yüze takas etmek için her zaman halka açık ve güvenli bir yer seçin. Bir kişinin evi gibi özel alanlarda buluşmaktan kaçının ve buluşmadan önce satıcının kimliğini doğrulayın.
 • Buluşmalar sırasında daima güvendiğiniz biriyle olun, yalnız gitmeyin.

Yanlış Transfer Dolandırıcılığı

Bu dolandırıcılık türü, ters ibraz dolandırıcılığına benzer. Bir P2P hizmeti aracılığıyla sizden kripto para satın aldıktan sonra, dolandırıcı banka veya ödeme hizmeti sağlayıcısıyla iletişime geçerek ve yanlış adrese para gönderdiklerini veya hesaplarının ele geçirildiğini iddia ederek işlemi geçersiz kılmaya çalışır.

Çoğu durumda dolandırıcılar, genellikle işlemin bir şekilde “yasa dışı” olduğunu iddia ederek kullanıcıları bu tür olayları yetkililere bildirmemeleri için korkutmaya çalışır.

Yanlış transfer dolandırıcılığı nasıl önlenir?

Bu tür dolandırıcılıklardan kaçınmanın en iyi yolu, mümkün olduğu kadar çok ekran görüntüsü almak ve P2P ticaret taraflarınızla olan tüm yazışmalarınızı kaydetmektir.

P2P Kripto Ticareti Sırasında Dikkat Etmeniz Gereken Şeyler

P2P Kripto Ticareti Sırasında Dikkat Etmeniz Gereken Şeyler

Ne yazık ki dolandırıcılar her zaman olacak olsa da, P2P platformları herhangi birinin dürüst olmayan hareketler yapmasını mümkün olduğunca zorlaştırıyor.

Satıcıya herhangi bir ekstra ücret ödemeyi asla kabul etmeyin

Bazı kullanıcılar, anlaştığınız tutarın üzerine ek bir ücret ödemenizi isteyerek sizi dolandırmaya çalışıyor olabilir. Çoğu platform, alıcılar ve satıcılardan 0 veya minimum düzeyde ücret alır. Bu, sizden ek bir ücret ödemenizi isteyen herkesin dürüst olmayan bir şekilde hareket ettiği anlamına gelir.

P2P’de bir tüccarla pazarlık yaparken herhangi bir şüpheniz varsa iletişimi kesmekten çekinmeyin. Platformlarda birçok farklı kullanıcı var, bu nedenle büyük olasılıkla size uygun başka bir anlaşma bulabileceksiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Tutmak İçin En İyi 4 Bitcoin Cüzdanı

Emanet (Escrow) hizmeti

P2P platformlarının en önemli yönü, işlem yaparken kullanmanız gereken emanet hizmetidir. P2P emanet hizmeti, hem alıcı hem de satıcı anlaşmanın kendilerine düşen kısmını yerine getirene kadar P2P ticaretindeki fonları geçici olarak yönetir. Diyelim ki eşler arası ticaret yöntemi ile kripto para satın almak istiyorsunuz ve gereksinimlerinizi karşılayan bir satıcı buluyorsunuz. Ondan kripto para satın alma emrini verdikten sonra, satıcının kripto parası, ödemeyi sizden aldıklarını onaylayana kadar emanet hizmeti tarafından tutulacaktır. Onaydan sonra kripto emanetten çıkarılacak ve size gönderilerek işlem tamamlanacaktır.

Kripto paranın geçici olarak emanette tutulması gerekir çünkü bazen karşı taraf anlaşmanın kendisine düşen kısmını yerine getirmeyecektir. Bu gibi durumlarda, zarar gören kullanıcı bir itirazda bulunabilir ve P2P platfomu daha sonra itirazı inceleyebilir ve emanette tutulan fonları hak sahibine verebilir.

Escrow hizmetini destekleyen herhangi bir P2P platformunda tanıştığınız herhangi bir alıcı veya satıcıyla her zaman emanet hizmetini kullanmanız gerektiğini vurgulamak önemlidir. Sizi P2P platformunun dışında işlem yapmaya ve emanet hizmetinden vazgeçmeye ikna etmeye çalışıyorlarsa, muhtemelen bir tür dolandırıcılık yapmaya çalışıyorlardır.

İyi geri bildirim ve hesap doğrulama ile kullanıcılara öncelik verin

P2P platformları, iyi geri bildirimlere ve uzun bir tamamlanmış işlemler geçmişine sahip güvenilir P2P tüccarlarını bulmayı kolaylaştırır. Bu tür tüccarların sizi dolandırmaya çalışarak iyi itibarlarını riske atmaları pek olası değildir.

Mevcut teklifler listesine bakarken, tüccarın tamamlanan emir sayısına ve tamamlanma oranına özellikle dikkat edin. Genellikle kullanıcı adlarının yanında altın bir onay işareti bulunan satıcılar doğrulanmıştır, bu da P2P ticaret konusunda deneyimli olduklarını belirlemek için ek kontrollerden geçmiş oldukları anlamına gelir.

Güvenli tarafta kalmak istiyorsanız, çok sayıda tamamlanmış işlemi ve yüksek tamamlama oranı olan tüccarlarla ticaret yapın.

Gerçek olamayacak kadar iyi görünen anlaşmalardan kaçının

Bir şey gerçek olamayacak kadar iyi göründüğünde, genellikle gerçek değildir. P2P ticareti özelinde de çok çekici görünen tekliflere karşı dikkatli olun. Örneğin, birisi kripto paralarını mevcut piyasa fiyatının önemli ölçüde altında satmayı veya mevcut piyasa fiyatının önemli ölçüde üzerinde kripto para satın almayı teklif ediyor olabilir.

Bu alıcılar ve satıcılar, paranızı veya kişisel bilgilerinizi çalmak ve sizi manipüle edebilmek için olta atmışlardır.

En İyi Eşler Arası (P2P) Kripto Para Ticaret Platformları

En iyi P2P ticaret platformu seçimlerimizi belirlemek için, kullanıcı deneyimi, güvenlik, özellikler, desteklenen varlıklar ve ücretler dahil olmak üzere çeşitli yönlere dayalı olarak birçok P2P platformunu karşılaştırdık.

Paxful

Paxful

Paxful, Bitcoin, Ethereum, USDT ve USDC dahil olmak üzere birçok kripto paranın alım satımı yapmanızı sağlayan eşler arası bir ticaret platformudur. Oyun öğeleri veya Amazon kuponları gibi mal ve hizmetler için kripto ticareti yapabileceğiniz bir pazar yeri de vardır. Platformun 12 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı var ve 400’e yakın ödeme yöntemini kabul ediyor.

 • Paxful’u kullanarak, kripto ve itibari para birimleri alıp satarken fiyatlarınızı seçebilirsiniz. Bir P2P ticaretini onayladığınızda, Paxful işlem tamamlanana kadar parayı güvenli bir şekilde emanette tutar.
 • Platform, dijital varlıklarınızı güvenli bir şekilde saklamanıza yardımcı olacak dahili bir cüzdana ve kripto para kullanarak mal ve hizmet satın almak için bir dijital pazara sahiptir.
 • Paxful’da P2P ticareti yapmadan veya pazar yerini kullanmadan önce bir hesap oluşturmalı ve borsanın KYC doğrulama sürecini tamamlamanız gerekir.
 • Paxful’daki satış ücretleri %0,5 ile %5 arasındadır. Satın alma işlemleri bir ücrete tabi değildir.

Bybit

Bybit

Bybit, türev piyasalarda yüksek kaldıraç oranları sunan popüler bir kripto borsasıdır. Bununla birlikte Bybit, spot ve P2P ticaret hizmetleri de sunmaya başlamıştır.

P2P ticaret paketi şu anda dört kripto para birimini kapsar: USDT, USDC, BTC ve ETH. Birden çok itibari para birimi ve ödeme yöntemi desteklenir. Bybit, P2P alışverişini kullanmak için herhangi bir komisyon talep etmese de, satıcılar kendi fiyatlarını belirler. Bu, alıcıların iyi bir anlaşma yaptıklarından emin olmaları gerektiği anlamına gelir.

Alıcıların ve satıcıların güvenli bir şekilde ticaret yapmalarını sağlayan yerleşik bir emanet sistemi vardır. Bu alandaki en iyi P2P kripto borsalarında olduğu gibi, alıcılar satıcının önceki işlemlerden elde ettiği puanını görebilir. Bu, alıcıların güçlü bir ticaret geçmişine sahip itibarlı P2P satıcılarıyla çalıştıklarından emin olmalarını sağlar.

Huobi

Huobi

Huobi, en iyi P2P kripto borsalarından biri olarak kabul edilir. Şu anda günlük ortalama 564 milyon dollarlık işlem hacmiyle dünyanın en büyük spor borsalarından da biridir. Huobi ile kullanıcılar USDT, BTC, ETH ve HT (Huobi Token) ile P2P ticareti yapabilir ve bunları alıp satarken dünyanın her yerinden yaklaşık 50 farklı fiat para birimi ile işlem yapabilir. Ayrıca, hem satıcılar hem de alıcılar için sıfır komisyon ücreti vardır.

Huobi’nin en iyi P2P bitcoin borsalarından biri olmasının nedenlerinden biri, kullanıcıların müşteri desteğine haftanın 7 günü, günde 24 saat erişebilmesidir. Bu düzeyde bir müşteri hizmeti, P2P kripto alanında tüm platformlarda bulunmaz ve işlemler başarısız olduğunda veya takılıp kaldığında kullanışlıdır.

Huobi ayrıca işlem yapmak için çok çeşitli itibari para birimleri ve yaklaşık 100 ödeme yöntemi sunar. P2P kripto platformunun kullanımı basittir ve spot ticaret ve marj ticareti gibi diğer kripto hizmetlerine de erişebilirsiniz.

WazirX

WazirX

WazirX, Hindistan merkezli hızla yükselen bir kripto ticaret platformudur. 2020 yılında piyasaya sürülen kripto borsasının Binance borsası ile yakın bağları bulunuyor. Esas olarak Binance’in Asya pazarındaki franchise’ı olarak faaliyet göstermektedir. WazirX’in P2P hizmeti hızla büyüyen bir hizmet. Göz alıcı, temiz bir tasarım arayüzü ile birlikte gelir. Platformun sıfır ücreti var ve %100 güvenlik kaydına sahip olduğunu iddia ediyor.

WazirX kendisini dünyanın ilk otomatik eşlemeli P2P motoru olarak lanse ediyor, bu da bir siparişi saniyeler içinde en alakalı sonuçla kolayca eşleştirebileceği anlamına geliyor. Bu etkileyici ve P2P ticaret alanına yepyeni bir çerçeve getiriyor. Otomatik eşleme motoru sayesinde WazirX, P2P kripto borsası için çok iyi olan 19 dakikalık bir ortalama işlem süresine sahiptir. Ek olarak, platformdaki tüm tüccarlar KYC doğrulamasını tamamlamıştır.

WazirX’i diğer P2P platformlarından ayıran şey, büyük hacimli işlemler için işlem kimliklerini (transaction ID) kullanmasıdır. Bu, tarihsel referanslamaya yardımcı olur ve şikayetlerin ele alınmasını kolaylaştırır. Bu aynı zamanda WazirX’i büyük hacimli kripto varlıkları satın almak isteyen zengin yatırımcılar için ideal bir platform haline getiriyor.

WazirX’te P2P işlemleri için minimum başlangıç ​​fiyatı $20’dır ve bu, Binance ve Bybit’ten biraz daha yüksektir. WazirX, banka havalesi sistemi, kredi & banka kartı ve çoğu kişiye hitap edecek e-cüzdan çözümleri dahil olmak üzere 25’ten fazla çözümü destekler. Bununla birlikte, WazirX P2P işlemleri, 10’dan fazla itibari para ticaret çiftinin yanı sıra yalnızca USDT stablecoini destekler.

Binance

Binance

Dünyanın en büyük kripto borsasında kullanıcıların Bitcoin, Ethereum, USDT ve BNB dahil olmak üzere bir dizi kripto para birimi alıp satabilecekleri bir P2P bölümü vardır. Varlıkların fiyatları en düşükten en yükseğe doğru sıralanır ve kullanıcılar 45’ten fazla ülkeden satıcılarla doğrudan etkileşim kurabilir.

Hizmetin kullanımı çok kolay ve hızlıdır. Platform, spot ticarette olduğu gibi birçok ödeme yöntemi sunar. Emanet özelliği ve gelişmiş müşteri hizmetleri vardır.

LocalCoinSwap

LocalCoinSwap

Sezgisel ve gezinmesi kolay bir arayüze sahip olduğu için LocalCoinSwap, kripto para dünyasına yeni girenler için idealdir. Ayrıca, sabit %1 işlem ücreti alır. Bitcoin (BTC), Ether (ETH), Dash, USDT, USDC, DAI, LCS (LocalCoinSwap’ın sadakat tokenı) ve Nexo ile işlem yapılabilir.

KYC kontrolleri, platform tarafından sunulan ek bir özelliktir. Bu P2P kripto borsası, yüz yüze nakit, transfer yoluyla, yerel banka havalesi, nakit para yatırarak, PayPal, Skrill ve PayID gibi çeşitli ödeme yöntemleri sunar.

20’den fazla kriptoyu ve 160’tan fazla itibari para birimini destekler. Escrow koruması akıllı sözleşmesi ile desteklenir.

Son Düşünceler

P2P kripto borsaları, kripto para ticaretinde işlemleri kendileri halletmeyi tercih edenler için iyi bir seçenektir. Daha fazla zaman almasına rağmen, bu platformlar bazen merkezi borsalardan daha güvenlidir.

Hızlı ve sorunsuz bir kripto ticaretini kolaylaştırmak için gereken tüm özellikleri kapsayan birçok platform vardır. 2023’te bir P2P kripto borsası seçerken bu kılavuzu takip etmeyi unutmayın.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu