Ethereum Arzının %1'i ETH 2.0'da Kilitli - BTC MAGAZİN

Ethereum Arzının %1’i ETH 2.0’da Kilitli

Bir hafta önce, 1 Aralık günü, ETH 2.0’ın 0. aşamasının gerekli sayıda ETH’nin stake edilmesinin ardından başarılı bir şekilde hayata geçti. Mevduat sözleşmesine toplamda 690 milyon doların üzerinde 1.15 milyondan fazla ETH yatırıldı.

Bu rakamlar, Beacon Chain’in başlatılmasını tetiklemek için gerekli olan 524.000 ETH’lik eşiğin %220.26’sını temsil ediyor. Yazı kaleme alınırken, 3.215 bireysel mevduat sahibi 26.797 işlem ile ETH 2.0’a ETH göndermiş durumda.

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Twitter üzerinden şu anda toplam Ether arzınn %1’lik kısmının mevduat sözleşmesinde kilitli olduğunu söyledi. Buterin, “Beklediğimden çok daha iyi gidiyor” dedi.

ETH 2.0’ın lansman gününde Coinbase’de 636.42$ seviyesini gören piyasa değeri ile ikinci en büyük kripto para birimi Ethereum, lansmanın hemen ardından yeniden düşüşe geçti ve o zamandan bu yana 600$ civarında seyrediyor.

ETH/USD 1 günlük grafik. Kaynak: TradingView

Bununla birlikte, 6.9 milyon ETH de merkezi olmayan finansta (DeFi) kilitlendi. Ancak bu rakamlar, Ekim ayında kaydedilen 9.25 milyon ETH’den daha düşüktür.

Bu arada, DeFi’de kilitlenen topla değer, DeFi tokenlerinin fiyat artışları nedeniyle 14.7 milyar dolar ile ATH’ye yaklaştı.

Hem Bitcoin hem de Ethereum fiyatları mücadele ederken, DeFi tokenleri bu sırada yükseliş trendinin tadını çıkarıyor. Aave V2 lansmanını duyururken, YFI, SushiSwap ile işbirliğini duyurmasıyla DeFi piyasası yeşillendi.

Ayrıca, geçtiğimiz hafta bildirdiğimiz üzere, DeFi 1 milyon kullanıcıya ulaştı. Dune Analytics verilerine göre, 2020’nin başında 100.000’den az DeFi kullanıcısı bulunurken, bu sayı bir yıldan daha kısa bir sürede 10 katına çıktı.

Dune Analytics’ten Richard Chen ise bu büyümeyi bu yaz görülen yield farming patlamasıyla bağdaştırdı.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu