Ethereum İstemcisi, Vitalik Buterin’in Güncellenmiş Yol Haritası Sonrası Budama Güncellemesini Yayınladı

Ethereum istemci Nimbus, ağ uyumluluğunu artırmak ve artımsal budama desteği sağlamak amacıyla bir güncelleme yayınladığını duyurdu. Ethereum’un blockchain’inin sonluluk sorunları, tam budama önlemlerinin eksikliğinden kaynaklanıyor.

Ethereum, kurucu ortak ve geliştirici Vitalik Buterin’in belirlediği Ethereum yol haritasına göre sürekli olarak gelişiyor. İstemciler, Ethereum ağının genel performansını iyileştiren gerekli değişiklikleri uygulayacaklar. Ethereum istemcisi Nimbus, 21 Mayıs’ta doğrulayıcı istemci ve düğüm operatörleri için v23.5.1 güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme, 3. taraf doğrulayıcı istemciler ve beacon düğümleriyle uyumluluğu artırmayı hedefliyor ve artımsal budamayı destekliyor.

Nimbus ekibi, güncelleme hakkında şu açıklamada bulundu: “Eğer hala -history:prune seçeneğinden faydalanmıyorsanız, bir sonraki sürümümüzde varsayılan olarak etkinleştirileceğini belirterek, test etmenizi öneririz.”

Budama, eski verilerin silinerek disk alanı tasarrufu sağlayan bir süreçtir.

Ethereum ağı, 11 ve 12 Mayıs tarihlerinde iki kez 24 saat içinde sonluluk sorunları yaşadı. Bu nedenle Ethereum istemcileri, Beacon Zinciri düğemlerinin yüksek kaynak kullanımını önlemek için önemli güncellemeler yayınladılar.

Vitalik Buterin, 2022’de budamayı Ethereum Yol Haritasına ekledi. Ethereum’un ölçeklenebilirlik, merkeziyetsizlik ve düğem çalıştırma kolaylığı açısından budamaya ihtiyacı olduğunu belirtti. Düğemler artık geniş verileri depolamak zorunda kalmayacak ve sürdürülebilir olabilmek için eski verileri atabilecektir. Budama işlemi aynı zamanda istemcilerin tarihi blokları işleyen kodu kaldırmasına da olanak tanır. Budama işlevleri, Ethereum istemcilerinin bir sonraki güncellemelerinde varsayılan olarak etkinleştirilecektir. Nimbus doğrulayıcı istemcisi, belirli bir beacon düğemi URL’sini artık bir liman numarası veya protokol şeması içermeyen URL’leri kabul etmeyecektir.

Ayrıca, yeni güncellemedeki iyileştirmeler arasında geçmiş budamanın artık artımsal olması, ücret alıcısı adresi için varsayılan olarak doğrulayıcının çekilme adresinin kullanılması ve Gnosis ağındaki yaklaşan Capella hard forkunu desteklemesi bulunuyor.

Şu anda ETH fiyatı 1.817 dolar seviyesinde işlem görüyor ve son 24 saat içinde yatay bir eğilim sergiliyor. 24 saatlik düşük ve yüksek değerleri sırasıyla 1.812 dolar ve 1.829 dolar.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ethereum'un Piyasa Değeri Mastercard'ınkini Aştı

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu