Ethereum Merge Yaklaşıyor, Yeni Bir Yükseliş Gelecek mi? İşte Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ethereum Merge için çok beklenen bekleyiş 15 Eylül’de sona erecek. Bitcoin’den sonra dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum, Proof-of-Work’ten Proof-of-Stake modeline geçeceğinden, bu kripto dünyası için önemli ve yakından izlenen bir olay olacak.

Proof of Stake mekanizması çok daha az enerji kullanıyor ve Ethereum’u %99 daha enerji verimli hale getirmesi bekleniyor.

Bu yazıda, Ethereum Merge ticaretinin yollarını tartışacağız. Bir sonraki kararınızı vermenizde size rehberlik edebilecek Ethereum fiyatını çevreleyen popüler teorileri listeledik.

Riskten korunma

Daha fazla piyasa oynaklığının olduğu ve kripto piyasasının Terra (LUNA) ve diğer kripto paraların korkunç bir performansını gördüğü bir zamanda, birinin gergin hissetmesi doğaldır. Bu gibi durumlarda, Riskten Korunma, Merge’den yalnızca yarı yarıya emin olan yatırımcılar için bir seçenek olabilir. Long Ether olanlar için, son 880 dolarlık “dip”ten bu yana, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinde short pozisyon tutmak, ETH keskin bir şekilde düzeltmeye girer ve PoW hardfork tokenlerini almayı başarırsa, onları kayıplardan koruyabilir.

“Söylentilerle al, haberlerle sat” 

Olaylar beklentilere göre geliştiğinde, piyasanın beklendiği gibi davranmadığına dair bir inanç var. Eski bir söz, “Söylentilere göre al, haberlere sat” böyle durumlarda devreye giriyor.

Bir elmas tüccarı ve finans uzmanı olan Joseph De La Vega, 1688’de Confusion de Confusiones adlı kitabında bu kavramdan bahsetmiştir.

Ana fikir, olumlu bir haber olayının etrafındaki söylentilerin satın almayla sonuçlanması, haberin kendisinin ise satmalarının ve kar almalarının nedeni olmasıdır.

Dogecoin’in son örneğini alırsak bu alıntı yapılabilir. Doge, 1 Ocak 2021’de 0,004681 $’lık bir açılıştan sonra 8 Mayıs 2021’de 0,73 $’ın üzerine yaklaşık %16.222 yükseldi.

Geçen yıl 8 Mayıs’ta Tesla CEO’su Elon Musk, Saturday Night Live’a (SNL) ev sahipliği yaptı ve Dogecoin’den bahsetti. Bundan hemen sonra Dogecoin’in fiyatı rekor bir seviyeye düştü. Bu arada, bu olaydan önce Dogecoin’in fiyatı bir noktada tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. İki gün sonra, 10 Mayıs’ta 0,45 dolardan fiyat %39’a kadar düştü.

Merge’den hemen önce, yatırımcılar token fiyatında daha fazla oynaklık bekleyebilirler; ancak, daha fazla risk iştahı olanlar, kar elde etmeden önce şu andan itibaren veya Merge’den bir veya iki gün önce daha fazla ETH satın almayı düşünebilir.

ETH, Ayı Ticaretini Uzattı

Ethereum’un düşüş eğilimi izlemesinin nedenleri şunlardır:

  • Federal Rezerv tarafından yapılan tutarlı faiz artışları, teknoloji hisse senetleri ve kripto para birimleri gibi riskli varlıklar için genellikle düşüş gösterir. Bu nedenle, ETH’nin düşmeye devam etmesi de mümkündür.
  • POW’u savunanlar, Ethereum’un POS’a geçmesi konusunda negatif duracaktır.
  • Proof-of-Stake’in merkezileştirilmeye daha yatkın olduğuna dair endişeler var.
  • Daha fazla düzenleme, Ethereum ağ ürünlerinin sansürü ve Tornado Cash’e yönelik bir baskıyı içeren son gelişmeler, kasvetli bir tablo ortaya koyuyor.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Binance Tarafından Devasa Miktarda Ethereum Transfer Edildi

Yatırımcılar bu ticareti BTC veya ETH satarak, USD satarak ve ETH’yi açığa satarak gerçekleştirebilirler.

ETH neden Ethereum Merge’de bir yükseliş modeli izleyebilir?

  • POS, Ethereum Vakfı’na göre POW’dan yaklaşık %99,95 daha az enerji kullanır.
  • Ayı piyasaları, gelecekte büyümesi beklenen varlıklara yatırım yapmak için uygun bir zamandır. Geçmişteki emsaller, güçlü boğa piyasalarının kripto para biriminde uzun süreli ayı piyasalarını takip ettiğini gösteriyor.
  • VISA ve bankalar gibi kurumlar, Ethereum’da ürünlere girmeyi düşünüyor.
  • Ethereum hala çok yeni ve bu pazarın büyüme potansiyeli çok yüksek.

Yatırımcılar, ETH satın alarak veya elinde tutarak ve ETH stake ederek bu ticarete katılabilirler.

Proof-of-Work ETC ve Proof-of-Work ETHW ticareti

Ethereum’da düşüş veya yükselişten uzak, Ethereum Classic’te (ETC) işlem yapmak, alınabilecek bir başka büyük risktir. Ethereum Classic, Ethereum’un hard forkudur. Temmuz 2016’da başlatılan ETC, merkezi olmayan uygulamaları (DApp’ler) barındırır ve destekler. POW madencileri, 15 Eylül’de başka bir blok zincirine geçmezlerse modası geçmiş olacak makinelere sahipler. Buradaki ETC büyük olasılıkla hedeftir. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Proof-of-Work modelini beğenmeyen birinin ETC topluluğuna katılması gerektiğini bile tavsiye etti.

Bu, kısa vadeli bir “söylentiyi al, haberi sat” ticareti yoluyla yapılabilir. Bu, ETC’yi tutmayı, ETC madenciliğini, ETC’yi satın almayı veya satmayı içerir.

ETHW Ticaret Kanıtı, ETC’ye  geçmek isteyenler için başka bir seçenektir.

Şu anda alınıp satılabilen bir diğer token ise “ETHW IOU”. Bununla birlikte, buna bağlı daha büyük bir risk derecesi vardır. Bu token, en az yedi borsa tarafından ticaret için sunulmaktadır. Merge’den sonra “ETHW IOU”nun gerçek bir token olacağına dair varsayımlar var.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu