Ethereum Name Service (ENS) Nedir? Ethereum Name Service (ENS) Geleceği ve Yorum 2022

Ethereum Name Service (ENS) Nedir?

Ethereum Name Service (ENS), Ethereum Vakfı’nda geliştirici olarak çalışan Nick Johnson ve Alex Van de Sande tarafından Mayıs 2017’de kurulan Ethereum tabanlı bir projedir. Projenin amacı, uzun ve karmaşık Ethereum adreslerini metne dönüştürerek kullanımını kolaylaştırmaktır. Bu, adresleri ve diğer verileri paylaşmayı, kullanmayı ve hatırlamayı kolaylaştırır. Örnek vermek gerekirse 0xDc45 …… ile başlayan bir adresi hatırlamak zor. Bu rakamlar ve harfler makine tarafından okunur ve kripto para transfer ettiğimizde transfer bu numaraların sahiplerine gider. Öte yandan, Ethereum Name Service, bu sayıları insan tarafından okunabilir alternatiflere dönüştürmeyi amaçlıyor. Bu, blockchain benimsenmesini artıracak önemli bir adımdır.

Blok zincirinin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri, kullanılabilirliğini ve erişilebilirliğini geliştirmektir. Ethereum (ETH) veya Bitcoin (BTC) ile yapılan ödemelere baktığımızda, yeni ve deneyimli kullanıcıların bile uzun cüzdan adreslerini hantal ve kafa karıştırıcı bulduğunu görebiliriz. Onaltılık dizileri okumak bilgisayarlar için kolaydır, ancak insan kullanıcılar için o kadar kolay değildir. Ethereum Name Service (ENS), herkesin daha basit, hatırlaması daha kolay ve kullanımı daha kolay web sitesi benzeri bir adres oluşturmasına izin vererek bu sorunu çözer.

Ethereum Name Service (ENS)’ de ayrıca cüzdan adres sınırı yoktur. Genellikle kripto para birimlerinde işlem yapan kişileri ve verileri temsil etmek için de kullanılabilir. ENS’yi internetin telefon rehberi olarak düşünebiliriz. Bir adlandırma sistemi olan Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) olarak adlandırılır. DNS, hatırlanması zor IP adreslerini alır ve bunları kullanımı kolay bir URL’ye ekler. Böylece kullanıcılar, web sitesine erişmek için numara yazmak yerine ziyaret etmek istedikleri web sitesinin adını yazarak web sitesine erişebilirler. Başka bir deyişle ENS, Ethereum blok zincirinin DNS’si olarak düşünülebilir. ENS ile DNS arasındaki farka bakacak olursak ENS’nin blockchain üzerine kurulu olduğunu söyleyebiliriz.

Ethereum Name Service ekibinden bahsedecek olursak, Nick Johnson yaratıcı ve baş geliştirici olarak çalışıyor. Jeff Lau hem ön uç hem de Solidity geliştiricisidir. Brantly Millegan, aktivist gruba liderlik ediyor. Ekipteki bir diğer yazılım geliştiricisi olan Muhammed Tanrıkulu, Full Stack geliştiricisi olarak çalışıyor.

ENS alanı da benzersizdir ve bu benzerliği göstermek için ERC721 NFT kullanılır. NFT’leri başkalarına devrederek veya satarak alan adlarının ticaretini yapabilirsiniz. Sahipler, cüzdan adreslerini ve diğer verileri yönetebilir. ENS hizmetinin .eth ile bir uzantısı vardır.

Bir Ethereum alan adı satın almak için kullanılabilirliğini kontrol edebilir ve yıllık olarak kiralayabilirsiniz. Ünlü isimlerin “.eth” uzantılı alan adları ilk kez açık artırmaya çıkarıldı. Alan adına ek olarak, bir alt alan adı da mevcuttur. Öncelikle bir alan adınızın olması gerekiyor. Satın alma işleminizle birlikte ücretsiz olarak başka alanlar da oluşturabilirsiniz.

ENS’yi değerli kılan şeylere bir göz atarsak, birden fazla adresi karıştırmaktan veya yanlış adrese gönderilmekten endişe duyduğunuzda bir hesaptan diğerine kripto aktarırken ENS’ye olan ihtiyacı anlayacaksınız. Tıpkı bir arkadaşınızın telefon numarasını ismiyle birlikte kaydedeceğiniz gibi, ENS de kullanıcıların uzun sayıları akılda kalıcı kelimelere dönüştürmesine olanak tanır. Bu, daha az hata olasılığıyla basit ve çok kullanışlı bir deneyim yaratır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Golem (GLM) Nedir? Golem (GLM) Geleceği ve Yorum 2022

ENS etki alanı sahipleri, daha sonra başka veriler atanabilecek alt etki alanları da oluşturabilir. Ayrıca bir cüzdan adresi olmak zorunda değildir. Akıllı sözleşmelere, süreçlere veya verilere yönlendirmek için kullanabilirsiniz.

Kripto gönderirken birden fazla adresle kafanız karıştıysa, ENS’nin neden gerekli olduğunu kolayca görebilirsiniz. ENS, arkadaşların telefon numaralarını isimlerinin altına kaydetmeye benzer şekilde, kullanıcıların uzun sayıları akılda kalıcı kelimelere dönüştürmesini sağlar. Bu, daha az hata yapma riskiyle daha kolay bir deneyim sağlar.

ENS alanlarının sahipleri ayrıca alt alanlar oluşturabilir ve ardından bu alanlara başka veriler atayabilir. Her zaman bir cüzdan adresine sahip olmak gerekli değildir. Akıllı sözleşmelere, işlemlere veya meta verilere işaret etmek için alan adlarını da kullanabilirsiniz.

Ethereum Name Service (ENS) Genel Bilgiler

  • Kurucusu: Nick Johnson
  • Kuruluş Yılı: 2017
  • Blok ZinciriEthereum
  • Toplam Arzı: 100,000,000
  • Dolaşımdaki Arzı: 20,244,862
  • Piyasa Değeri: ₺ 2,912,903,937,51
  • En Düşük Fiyat: ₺ 127,74
  • En Yüksek Fiyat: ₺ 1479,17
  • Proje Amacı: ENS, Ethereum blok zincirinin üstüne oturan dağıtılmış bir adlandırma sistemidir ve kripto cüzdan adresleri ve uzun onaltılık sayı dizileri ve karmalar gibi karmaşık tanımlayıcıları basit, okunması kolay cüzdan adlarına çevirir.

Ethereum Name Service (ENS) Geleceği

Farklı finansörlere ve kripto uzmanlarına bakarsak, ortak olarak Ethereum isim hizmeti için çok olumlu tahminler olduğunu görüyoruz. ENS bu yıl ve önümüzdeki yıl güçlü bir şekilde büyümesi bekleniyor.

ENS Coin’in yüksek talep görmesinin birkaç nedeni var. Bunlardan biri kullanım kolaylığıdır. Halihazırda yapılan çalışmaların yanı sıra, birçok başka girişim de eklenecektir. Mevcut grafik iyi olsa da, gelecekte direnci kırması ve bir kırılma yaşaması beklenebilir. Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

Ethereum Name Service (ENS) Yorum

ENS Coin’e baktığımızda geçtiğimiz hafta keskin bir şekilde arttığı görülüyor. Kripto para birimlerinin yükselişinin nedenlerinden biri Binance, Ethereum Foundation ve Chainlink gibi büyük kurumsal platformlara finansal destek sağlayabilmektir.

Bunun dışında ENS ICANN coin dünya çapında üne kavuşmuş herhangi bir firmaya kayıt olabilme özelliği ile kurumsallığını ve güvenilirliğini bizlere başarıyla göstererek fiyat artışındaki en önemli etkenlerden biridir. ENS Coin’in bu rallisi ilgilenen yatırımcılar tarafından izlenmeye devam ediyor ve ENS Coin bu çekiciliği sürdürme çabalarına devam ederse ve başarılı olursa, bu ralli devam edecek.

Ethereum Name Service (ENS) Nereden ve Nasıl Alınır?

Ethereum Name Service (ENS)’i güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu