Ethereum Stake Etmek İçin En İyi 5 Platform

Ethereum, piyasa değeri en yüksek ikinci kripto para ve blok zinciridir. Ethereum stake etmek, pasif gelir elde etme yöntemlerinden biridir. Yüzlerce kripto platformu ETH alıp satma desteği verse de her platform ETH stake etmek için çok iyi değildir.

Normal şartlarda Ethereum stake etme gereksinimleri, minimum 32 ETH stake etmek, bir node çalıştırmak için kullanılacak belirli özelliklerde bir bilgisayara sahip olmak ve bu ETH’lerin belirli bir süre boyunca kilitlenmesine hazırlıklı olmaktır. Bu süre, Ethereum mainnet’inin PoW konsensüs mekanizmasından PoS’a geçeceği The Merge birleşmesinin tamamlanmasına kadardır. Ancak kripto platformları, bu gereksinimlere sahip olmadan da ETH stake edebilmenizi sağlar.

Ethereum Staking Platformları

Ethereum ağında doğrulayıcı olmakla ilgilenmiyor ve uzun vadeli Ethereum yatırımınızdan maksimum kârı elde etmek istiyorsanız, platformların sunduğu staking havuzlarına katılabilirsiniz. Çok daha az miktarda ETH ile staking yapabilir ve fonlarınızı genellikle istediğiniz zaman geri çekebilir veya belirli bir gün sayısı boyunca kilitleyebilirsiniz. En iyi ETH staking platformları listesini şöyle sıralayabiliriz:

Coinbase

Ethereum Stake Etmek İçin En İyi 5 Platform 2
Coinbase

Coinbase, 10 senedir tüm dünyadaki kripto para ilgililerinin en çok güvendiği kripto para borsalarından biridir. Coinbase’te bir havuzda staking yaptığınızda minimum ETH şartı aranmaz. Stake havuzları aracılığıyla ETH ödülleri kazanabilirsiniz. Ancak Coinbase, staking yoluyla kazandığınız tüm ödüller için %25 komisyon alır ve alacağınız faiz oranı Ethereum ağına göre günden güne küçük miktarda değişebilir. Diğer kötü yan ise, ABD dışında yaşayanların Coinbase’te ETH staking yapamamasıdır. Ancak ABD dışı kullanıcılar için diğer kriptolarda staking fırsatları devam etmektedir.

Lido

Ethereum Stake Etmek İçin En İyi 5 Platform 3
Lido

Lido, Ethereum tabanlı bir likit staking platformudur. Bir DAO tarafından yönetilen ve merkeziyetsiz çalışan bu platform, sadece Ethereum staking üzerine yoğunlaşmıştır. Lido havuzlarında fiyatı Ethereum’a sabitlenmiş bir ERC20 tokenı olan stETH kullanılır. Staking süreci boyunca kullanıcılar ETH yerine stETH ödülleri kazanır. Ethereum staking için ortalama %4 getiri oranı sunan Lido, kazançlarınızdan %10’luk bir kesinti uygular.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   The Graph (GRT) Nedir? The Graph (GRT) Geleceği ve Yorum 2022

Rocket Pool

Ethereum Stake Etmek İçin En İyi 5 Platform 4
Rocket Pool

Rocket Pool da Lido gibi bağımsız bir Ethereum staking protokolüdür. Rocket Pool’da staking yapmak için 32 ETH’ye gerek duyulmaz ancak 16 ETH’ye ihtiyaç duyulur. Ethereum’un PoS’a geçişi tamamlanmadan Rocket Pool’daki ETH’lerinizi kilitlemek zorundasınız. Rocket Pool’un avantajı, ortalama %6,5 ödül oranı sağlamasıdır.

Binance

Ethereum Stake Etmek İçin En İyi 5 Platform 5
Binance

Binance, hem Eth 2.0 staking hem de esnek kilit seçeneği ile iki türde Ethereum stake hizmeti sunar. Ethereum 2.0 için ETH stake etmek istediğinizde minimum 0,1 ETH’ye sahip olmalısınız ve varlıklarınızı Ethereum’un PoS’a geçmesine kadar kilitlersiniz. Esnek kilit seçeneği ile Ethereum stake ettiğinizde ise ETH’lerinizi geri talep ettiğiniz günün ertesi gününde ETH’ler spot cüzdanınıza geçecektir.

Eth 2.0 akıllı sözleşmesine ETH stake ettiğinizde ödül olarak BETH alırsınız. 1 BETH = 1 ETH olacak şekilde sabit fiyata sahip BEP20 tokenını istediğiniz an kullanabilir ve takas edebilirsiniz. Binance’te staking için işlem ücreti veya komisyon alınmaz.

Kraken

Ethereum Stake Etmek İçin En İyi 5 Platform 6
Kraken

Kraken de piyasanın en eski kripto para borsalarından biri olarak 11 yıldır hizmet vemektedir. Borsa, çeşitli kripto paraları stake etme hizmet sunmaktadır. Kraken’de bir staking havuzuna katılmak için 0,0001 ETH’ye sahip olmanız yeterlidir. Ödüllerden %15 idari ücret (yani komisyon) alan Kraken, ağın ortalama ödül oranı kadar ETH ödülü vermektedir.

Sonuç

Ethereum stake etmek, Ethereum yatırımından özellikle uzun vadede kâr elde etmek için iyi bir yöntemdir. Değerli kripto fonlarınızı kilitlemeden önce hangi platformların kullanıcılar için en iyi faydaları ve deneyimleri sunduğunu araştırmanız gerekmektedir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu