FATF, Ülkelerin Kripto Standartlarını Ne Kadar İyi Uyguladığını Kontrol Etmeye Başlıyor - BTC MAGAZİN

FATF, Ülkelerin Kripto Standartlarını Ne Kadar İyi Uyguladığını Kontrol Etmeye Başlıyor

Mali Eylem Görev Gücü (FATF), ülkelerin kripto ile ilgili gereklilikleri uygulamak için gerekli adımları atıp atmadığını nasıl değerlendireceği konusunda fikir birliği sağladı. FATF, “Sanal varlık endüstrisinin küresel yapısı göz önüne alındığında, ülkelerin bu gereklilikleri hızlı bir şekilde yerine getirmeleri şart” dedi.

FATF, Ülkelerin Nasıl Değerlendirileceğini Açıkladı

FATF, 16-18 Ekim tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti’nden Xiangmin Liu başkanlığında ilk kez toplanan bir genel kurul düzenledi. Üç gün süren etkinliğe 205 yargı bölgesini temsil eden 800’den fazla delege ve uluslararası örgüt katıldı.

FATF, kara para aklama ile mücadele politikaları geliştirmek için kurulmuş hükümetler arası bir kuruluştur. Halen 37 üye yargı bölgesinden ve 2 bölgesel kuruluştan oluşmaktadır. İstikrarlı paralar ve diğer ortaya çıkan varlıklar gündemin başında geliyor.

FATF , G20 liderleri, maliye bakanları ve merkez bankası yöneticilerinin takip etme taahhüdünü açıkladıkları Haziran ayında kripto varlıkları ve ilgili hizmet sağlayıcılarla ilgili standartlarını yayınladı. Bazı ülkeler şimdiden bu standartlara uymaya başladı .

Bir sonraki adım, FATF için ülkelerin önerilen standartları nasıl uyguladıklarını değerlendirmelerini sağlamak. Örgüt, Haziran ayında “ülkelerin ve hizmet sağlayıcıların yeni gereksinimlerinin uygulanmasını izleyeceğini ve Haziran 2020’de 12 aylık bir inceleme yapacağını” ilan etti. Haziran ayından bu yana, FATF her ülkenin ilerlemesini nasıl değerlendireceği üzerinde çalışıyor. 

“FATF şimdi, ülkelerin yeni gereklilikleri uygulamak için gerekli adımları atıp atmadığını değerlendirmeyi kabul etti.

Sanal varlık endüstrisinin küresel niteliği göz önüne alındığında, ülkelerin bu gereklilikleri hızlı bir şekilde, özellikle de riskleri anlamak ve sektörün etkin bir şekilde denetlenmesini sağlamak şartıyla yerine getirmeleri gerekiyor.

Bundan böyle ki değerlendirmelerde, ülkelerin bu önlemleri ne kadar iyi uyguladıklarına özel olarak bakılacaktır.

Zaten karşılıklı değerlendirilmekte olan ülkelerin, bu alanda gerçekleştirdikleri eylemler hakkında takip süreci boyunca rapor vermeleri gerekiyor”

FATF

Stabil Coinler FATF Standartlarına Tabidir

Genel kurulda stabil coinler tartışıldı. FATF, bu tür varlıkların ve “önerilen küresel ağları ve platformlarının, sanal varlık ekosisteminde bir değişikliğe neden olabileceğine ve kara para aklama ve terör finansmanı riskleri için etkileri olabileceğine” inanıyor.

Stabil coinler ve hizmet sağlayıcıları, sanal varlıklar ve sanal varlık servis sağlayıcıları veya geleneksel finansal varlıklar ve servis sağlayıcıları olarak FATF standartlarına tabi olacak.

Ayrıca FATF, istikrarlı paralar dahil olmak üzere ortaya çıkan varlıkları aktif olarak izlemekte ve özelliklerini ve risklerini incelemeye devam edecek.

Dünyadaki düzenleyiciler, Facebook’un Haziran ayında Libra projesini açıklamasından bu yana stabil coinleri tartışıyorlar. Bazı ülkeler Libra’ya yanıt olarak merkez bankası dijital para birimleri üzerindeki çabalarını artırdılar. Ayrıca, G7 yakın zamanda stabil coinlerin çeşitli risklerini anlatan bir rapor yayınladı.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu