Fed 300 Milyar Dolar Bastı, Bitcoin ve Ethereum Fiyatı Yükseliyor

Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın çöküşünden bu yana merkez bankasının nakit sıkıntısı çeken bankaları kurtarmak için para basmaya başlamasıyla birlikte ABD Merkez Bankası bilançosu 300 milyar dolar arttı. Sonuç olarak Bitcoin ve Ethereum fiyatı yükseldi ve daha geniş kripto piyasası hissiyatı yükselişe geçti.

ABD Bankaları, ABD Merkez Bankası’ndan toplam 164,8 milyar dolar borç aldı. Fed’in iskonto penceresinden borçlanma, bir önceki haftaki 4,58 milyar dolardan 15 Mart itibarıyla 152,9 milyar dolara yükseldi. Fed acil durum kredisi, bankaların kısa vadeli fonlama ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olacak. Önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi, 2008 mali krizi sırasında 111 milyar dolardı.

Ayrıca, Federal Rezerv Bankası, Silikon Valley Bank’ın iflas etmesinden sonra banka akınlarını durdurmak için yeni acil Banka Vadeli Finansman Programı kapsamında ABD bankalarına 11,9 milyar dolar daha borç verdi. Ayrıca, federal düzenleyicilere veya kurumlara iki bankayı yönetmeleri için 142,8 milyar dolar sağlandı.

Kripto borsası Gemini’nin kurucu ortağı Cameron Winklevoss, ABD Federal Rezerv bilançosu 300 milyar dolar artarken Bitcoin’in daha fazla yükselişe geçtiğini söyledi.

Bu arada, BitMEX kurucu ortağı Arthur Hayes, ABD bankalarının daha derin bir kriz içinde olduğunu açıkladı. Bankaların tahvil portföylerinde 2,2 trilyon dolar zararda, ABD borç temerrüdü ve resesyon riskleri artıyor. Hayes, doğru bir şekilde ticaret yapabilen birinin çok karlı bir kripto boğa piyasası oluşturabileceğini iddia ediyor.

“Bu tabloya göre bankalar o kadar berbat durumda ki tahvil portföylerinde 2.2 trilyon dolar su altında. Yaşasın tarihin en büyük banka kurtarma programı!”

Arthur Hayes

Bitcoin ve Ethereum Fiyatı Yükseliyor

Bitcoin (BTC) fiyatı son 24 saatte %6 ve bir haftada %30 arttı ve şu anda 26.115 dolardan işlem görüyor. 24 saatlik düşük ve yüksek sırasıyla 24.462 dolar ve 26.234 dolar. Ancak, ticaret hacmi henüz artmadı, bu da traderların hala bir giriş beklediğini gösteriyor. Zincir üstü veriler ve analistler, 30.000 $’a hareket olasılığı ön görüyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Çinli Bankacı Zimmetine Geçirdiği 2.6 Milyon Yuan ile Bitcoin Satın Almakla Suçlandı

Bu arada, Ethereum fiyatı da artan Coinbase primi ve daha geniş kripto pazarındaki yükseliş hissi nedeniyle büyük bir yukarı yönlü harekete tanık oluyor. ETH fiyatı son 24 saatte %4 artışla 1.724 dolardan işlem görüyor. Ethereum geliştiricileri, Şanghay yükseltmesini 12 Nisan olarak belirlediler


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu