FED Faiz Artırımını Duraklatma Kararı Aldı, Bitcoin (BTC) Yükseliyor!

20 Eylül 2023 tarihli toplantıda Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), federal fon faiz oranını 525-550 baz puan arasında sabit tutma kararı aldı. Bu karar, komitenin %2 enflasyon hedefine ulaşmayı ve istihdamda denge sağlamayı hedeflediğini ortaya koydu.

FOMC’nin Faiz Kararını Değerlendirmesi

Federal Rezerv yetkilileri, enflasyonun hâlâ kabul edilenden yüksek olduğunu belirtirken, işsizlik oranlarının düşük seyrettiğini ifade etti. Ayrıca, gelecekteki faiz kararlarını alırken ekonomik verilere ve bu verilerin para politikası üzerindeki olası etkilerine dikkat edeceklerini belirttiler. FOMC’nin son açıklamasında, “%2 oranında maksimum istihdam ve enflasyon hedefine ulaşmayı sürdürme amacıyla, faiz oranı hedefimizi %5.25 ile %5.50 arasında muhafaza etme kararı aldık” ifadelerine yer verildi.

Bloomberg kıdemli editörü John Authers’e göre, finansal piyasalar bu açıklamayı FOMC’nin şahin bir tutum içerisinde olduğunu gösteren bir işaret olarak algıladı.

FOMC duyurusu sonrası Bitcoin’in fiyatı yükselmeye başladı ve 27,281 dolara ulaştı. ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome H. Powell, FOMC sonrası konuşmasını canlı bir basın toplantısında yapacak ve burada Fed’in gelecek toplantılar için enflasyon hedefine ilişkin görünümünü aktaracak.

Fed’in Şahin Duruşu ve Faiz İndirimi İhtimalleri

FOMC’nin son açıklamaları, Federal Rezerv’in gerektiğinde para politikasını daha da sıkılaştırmaya hazır olduğunu gösterdi. Bu sıkılaştırma eğilimi, ekonomik göstergelerin ve beklenen enflasyon oranlarının yakından izlenerek karar verileceği anlamına geliyor. Ancak bu durum, 2024 yılında faiz indirimi ihtimalinin azalabileceği şeklinde yorumlanabilir mi? Bu sorunun cevabı şimdilik belirsizliğini koruyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin (BTC) Yatırımcılarına Mike Novogratz'dan Alım Önerisi Geldi

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu