Fed Faiz Artışından Sonra Balinalar Bitcoin (BTC) Alımını Artırdı

Fed’in Çarşamba günü 75 baz puan faiz artırımı açıklamasının ardından Bitcoin %4 civarında yükseldi. Bununla birlikte, GSYİH rakamlarının, duyurudan sonra Bitcoin’in %1’den daha az düşmesiyle daha az etkisi oldu. Art arda ikinci kez negatif GSYİH büyümesi, bir durgunluk durumu olasılığına dair spekülasyonlara yol açtı.

Birkaç ABD’li yetkili, senaryo teknik olarak buna uygun olsa da ekonominin bir durgunluk durumunda olmadığını belirtiyor.

Fed Faiz Oranı Artışı Bitcoin (BTC) Birikimini Artırıyor mu?

Bu arada, veriler küçük ölçekli Bitcoin sahiplerinin giderek daha fazla varlık biriktirmeye meyilli olduğunu gösteriyor. Uzun vadeli sahipler arasında Bitcoin alımında net bir model var gibi görünüyor. Fed faiz oranı kararından bu yana, daha az hisseye sahip balinalar arasında Bitcoin alımında keskin bir artış oldu. Zincir içi verilere göre, 1.000 ila 10.000 Bitcoin arasında BTC’ye sahip olanlar, Fed’in açıklamasından sonra birikmeye başladı. CryptoQuant analizine göre, borsalardaki son stabilcoin birikimi BTC birikimine hazırlık niteliğindeydi:

“Dünkü Fed faiz kararının ardından 1k-10k BTC cüzdanı olan büyük adamlar rezervlerini artırmaya başladı. Bu, 26 Temmuz’da borsalara yapılan devasa stablecoin yatırma işlemlerini açıklayabilir.”

Buna göre, Bitcoin fiyatı Fed’in kararını açıklamasının ardından %4 civarında yükseldi. Yazım anında Bitcoin (BTC) son 24 saatte %4.53 artışla 24.027 $’dan işlem görüyor. Ethereum (ETH) son 24 saatte %6.19 artışla 1.723 dolardan işlem görüyor.

Kripto Rallisi Üzerindeki Şüpheler

Uzmanlar, Fed duyurusu sayesinde uzun vadede bir kripto piyasası rallisi olsa bile sürdürülebilir olamayacağına inanıyor. Alfonso Peccatiello, kripto rallisine ilişkin şüphelerini dile getirdi. Peccatiello, kripto rallisine neden olanın Fed başkanı Powell’ın konuşması olduğuna inanıyor: 

“Kripto piyasası, Powell’ın enflasyon seviyelerinin genel olarak nötr faiz oranlarıyla uyumlu olduğunu açıklamasına kadar iyi bir şekilde toparlanmaya başlamadı.”


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Küçük Yatırımcılar Dip Beklerken Balinalar Bitcoin Biriktirmeye Devam Ediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu