FED, Gelecekteki Faiz ve Enflasyon Planını Açıkladı

FED, dünkü Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında 75 baz puanlık faiz artırımı kararı aldı. 75 baz puanlık artış, Federal Rezerv’in önündeki iki seçenekten daha ılımlı olanıydı. Ağustos ayı ABD Tüketici Fiyat Endeksi yıllık %8.3 enflasyon gösterdi. Fed şimdi enflasyonu 2025 yılına kadar %2’ye getirebileceğini tahmin ediyor.

Fed’in açıklamasının ardından Bitcoin ve Ethereum düştü. 

Fed Enflasyon Tahmini Verdi

Federal Rezerv, faiz artırımları için daha kat etmesi gereken uzun bir yol olduğuna inanıyor. Fed, 2022 yılı sonuna kadar faiz oranlarını 400 baz puanın üzerine çıkarmayı beklediklerini açıkladı. Ayrıca enflasyon seviyesini 2022 sonunda %5,4’e, 2023 yılında ise %2,8’e getirmeyi bekliyor. 2025’te %2 hedefleniyor.

Northman Trader’ın kurucusu Svan Henrich, gelecek yıl faiz oranlarının enflasyondan ziyade resesyona bağlı olacağına inanıyor. Dünya Bankası, küresel ekonomilerin şahin para politikaları nedeniyle küresel ekonominin resesyona gireceğine inanıyor. Henrich, Fed başkanı Jerome Powell’ın gerçekten de selefi Paul Volcker’ın ayak izlerini takip etmesi halinde, 450 baz puanlık hedef orana ulaşmadan önce dönmesi gerektiğine inanıyor.

Jerome Powell, resesyon sorularına verdiği yanıtlarda tehlikeli görünüyordu. Resesyon veya derinliği hakkında herhangi bir tahmini olmadığını açıkladı. Daha önce, Fed herhangi bir resesyon olasılığını reddetmişti. 

Bir Sonraki Faiz Artışı Ne Zaman?

Şimdi gözler Eylül ayı Tüketici Fiyat Endeksi’nin açıklayacağı bir sonraki enflasyon verisine çevrildi. Bir sonraki FOMC toplantısı 2 Kasım 2022’de yapılacak.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Circle, Dijital Banka Olmayı Hedefliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu