FED’in 75 Bps Faiz Artışı Olasılığı Yükselirken Bitcoin Düşüyor

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun Eylül ayı tarım dışı istihdam verilerini yayınlamasının ardından Bitcoin (BTC) fiyatı %4’ün üzerine düştü. 

ABD’de işsizlik oranı Eylül ayında beklenen %3,7’nin altında %3,5’e geriledi. Ayrıca, Kasım ayında 75 baz puanlık bir Fed faiz artışı olasılığı, daha önceki %75 değerinden %80’in üzerine çıktı.

ABD İstihdam Verilerinden Sonra Bitcoin Fiyatı Düşüyor

ABD’nin Eylül ayı tarım dışı bordro verileri beklenenden daha iyi geldi. İşsizlik oranı, Temmuz verileriyle aynı olan %3,7’lik piyasa beklentilerinin altında %3,5’e geriledi. Ayrıca, Ağustos ayında işsizlik oranı %3,7 idi.

Ayrıca, işsiz sayısı Eylül’de 261 bin azalarak 5,75 milyona geriledi. İstihdam edilen kişi sayısı ise 204 bin artarak 158,9 milyona ulaştı.

Sonuç olarak, kripto ve hisse senedi piyasası, Federal Rezerv’in şahin duruşu nedeniyle düştü. Bitcoin fiyatı dakikalar içinde 20.020 dolardan 19.592 dolara sert bir şekilde düştü. Btcmagazin market verilerine göre BTC fiyatı yazı yazılırken 19.620 dolardan işlem görüyor.

Ethereum fiyatı da 1.356 dolardan 1.329 dolara düştü. ETH fiyatı şu anda 1.338 dolardan işlem görüyor. Diğer kripto para birimleri de ABD istihdam verilerinden sonra düştü.

ABD borsa endeksleri S&P 500, Nasdaq 100 ve Dow Jones, piyasa öncesi saatlerde %1’in üzerinde düştü. ABD istihdam raporunun ardından ABD dolar endeksi (DXY) de 112.83’e yükseldi ve kripto ve hisse senedi fiyatlarının baskı altına girmesine neden oldu.

Eylül ayında ABD maaş bordrolarındaki artış, Fed’in Kasım ayı faiz artırımı konusunda şahin bir duruş sergilemesine neden olacaktır. Birçok uzman, Fed’in ABD ekonomisini resesyona iten şahin duruşuyla ilgili endişelerini dile getirdi. Bununla birlikte, Fed, enflasyonu standart sınırlar altında ehlileştirmeyi taahhüt ediyor.

Ekonomist Jeremy Siegel’e göre en büyük tehdit enflasyon değil, resesyon. Federal Rezerv, para politikası konusunda aşırı agresif davranıyor.

CME FedWatch Tool’a göre, Kasım ayında 75 baz puanlık faiz artışı olasılığı %75,2’den %81,6’ya yükseldi. Ayrıca Aralık ayında 50 baz puanlık faiz artırımı olasılığı %63,3’tür.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Dell CEO'Su Bitcoin ve Blockchain Teknolojisini Yorumladı

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu