Fed’in Faiz Kararının Ardından Bitcoin (BTC) Fiyatı Toparlanıyor

Bitcoin (BTC), Fed’in faiz oranlarını artırma kararının ardından yükseldi. Lider kripto para birimi 40.000 dolara yaklaştı ve yazının yazıldığı sırada hala kazançlarını sürdürüyor. Genel piyasa %5’lik bir artış kaydettiği için tüm kripto para piyasası haberlere tepki gösterdi. 

Fed faiz artırımı

Çarşamba günü, FED faiz oranlarını 50 BPS artırdı. Faiz artırımıyla yüksek enflasyonun düşürülmesi hedefleniyor. Önümüzdeki toplantılarda, tekrar bir faiz artırımına gidilmesi bekleniyor. Bundan sonraki toplantıda 50 BPS daha artırıma gidilebilir. 

Fed Başkanı Jerome H. Powell Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, enflasyondaki artışın yanı sıra ülke üzerindeki ekonomik etkilerinin de farkında olduğunu belirtti. Daha sonra ABD halkına, ülkenin ekonomik krizle mücadele için iyi donanımlı olduğuna dair güvence verdi. 

Konferanstan yaptığı açıklamanın bir bölümü şöyle; 

“Enflasyon çok yüksek. Sebep olduğu zorluğu anlıyoruz ve onu geri getirmek için süratle hareket ediyoruz. Hem ihtiyacımız olan araçlara hem de Amerikan aileleri ve işletmeleri adına fiyat istikrarını yeniden sağlamak için gereken kararlılığa sahibiz.”

Powell, enflasyonun ülke ekonomisine hakim olmasını önlemenin Federallerin görevi olduğunu da sözlerine ekledi. Enflasyonu bastırmanın önemli bir bölümünün faiz oranlarını yükseltmek olduğunu belirtti

Hareketin sonucunun kendi olumsuzluklarıyla geleceğini iddia ederek tamamladı. Ancak yine de herkesin, özellikle gelir dağılımının alt ucundaki kişilerin ve sabit gelirli kişilerin “istikrarlı fiyatlarla daha iyi durumda” olacağını savunuyor.

ABD Enflasyonu ve Bitcoin için pozitifleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde 40 yılın en yüksek seviyesi olarak adlandırılan mevcut enflasyon, kripto para birimi endüstrisine, özellikle de Bitcoin’e ilgiyi arttırdı.

Lider kripto para birimi, Thomas Peterffy, Paul Tudor ve Ray Dalio gibi önemli sayıda ABD milyarderin ilgisini çekti. Hepsi, artan ABD enflasyonuna karşı bir korunma olarak Bitcoin‘i kullanmayı tercih etti.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Fed Faiz Oranlarını Değiştirmedi, Bitcoin Yükselişe Geçti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu