FED’in Faiz Kararının Ardından Bitcoin, S&P500 ve Altın Yükseliyor: Sırada Ne Var?

Santiment’in bildirdiği üzere, Fed’in tarihi ve uzun zamandır beklenen faiz artırımını takiben, kripto para birimindeki ve geleneksel finans piyasalarındaki çoğu varlık yükseldi.

Zincir üstü veri sağlayıcının verilerine göre, piyasa 50 baz puanlık bir artış bekliyordu ve daha önce ABD’nin para politikasının olası sıkılaşmasını fiyatlamıştı. Artıştan önce kripto para birimleri, emtialar ve hisse senetleri de dahil olmak üzere çoğu varlık değerlerinin bir kısmını kaybetti.

Sırada ne var?

İlk 50 baz puanlık faiz artırımının ardından finans uzmanları, daha önce 75 baz puan beklerken, Haziran ayında yaklaşık 25 baz puanlık daha mütevazı bir artış hedefliyor. Bir sonraki 50 baz puanlık artışın 27 Temmuz’da yapılması bekleniyor.

Daralma 1 Haziran’da 47.5 milyar dolar ile başlayacak ve başlangıçta 90 milyar dolar bekleniyor. Fed’in enflasyonu kontrol altına almak için doğru hamleler yapmasına rağmen, bazı piyasa uzmanları hızla yükselen enflasyonu dizginlemek için yeterli olmadığını düşünüyor.

Kriptoyu ne bekliyor?

Şu anda gördüğümüz faiz artışları serisi, kripto para piyasası için şimdiye kadarki ilk test. Ne yazık ki, dijital varlıklar çoğunlukla, yüksek riskli varlıklar olarak kabul edilen ve genellikle risksiz piyasada düşük performans gösteren teknoloji ve BT hisselerini takip ediyor.

Bazı kripto para piyasası katılımcıları, dijital varlıkların teknoloji hisseleri ile konsolidasyondan kopacağına ve bir dizi faiz artışı sırasında düşük performans göstermeyecek emtia benzeri varlıklar haline geleceğine inanıyor.

Para politikasının sıkılaştırılmasının başlangıcından bu yana, Bitcoin yaklaşık %6 oranında değer kaybetti. Altın gibi emtialar da Fed’den gelen şahin dönemlerde iyi gitmiyor ve Mart ayından bu yana yaklaşık %7 kaybetti.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   İtalyan Bankası 1.2 Milyon Müşterisine Bitcoin Ticareti Sağlıyor

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu