Fidelity, Spot Bitcoin ETF İçin Resmi Başvuruda Bulundu

Kamuoyundaki yoğun spekülasyon ve beklentilerin ardından, Massachusetts merkezli çok uluslu finansal hizmetler şirketi Fidelity Investments, Wise Origin Bitcoin Trust adını verdiği bir Bitcoin (BTC) Spot Borsa Yatırım Fonu (ETF) için Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvuruda bulundu.

Başvuruda, ismi belirtilmemiş bir ABD spot tabanlı bitcoin işlem platformu ile “gözetim paylaşımı anlaşması”ndan bahsedildi.

Fidelity Investment’ın İlk Spot BTC ETF Başvurusu

Kayda değer bir şekilde, Fidelity daha önce aynı teklif için ABD düzenleyicisi ile özel bir toplantıda başvuruda bulunmuş ancak talebi bir engelle karşılaşmıştı.

O zamanlar, Fidelity Digital Assets Başkanı Tom Jessop, SEC’ye BTC türev ürününü onaylatmak için bazı sebepler öne sürmeye çalıştı.

Bu sebeplerden biri, Bitcoin sahiplerinin sayısındaki artıştı, diğeri ise dijital varlıklara olan yatırımcı ilgisindeki artış ve diğer ülkelerde Bitcoin ETF’nin onaylanmasıydı. SEC, o sıralar bunları satın almıyor gibiydi.

BlackRock’ın Spot BTC ETF Başvuruları Diğerlerini Kışkırtıyor

Geçen yıl talep reddedildikten sonra, iki hafta önce popüler yatırım varlık yönetim firması BlackRock’ın spot BTC ETF için başvuruda bulunduğuna kadar yeniden başvuru hakkında bir şey duyulmadı. BlackRock’ın iShares Bitcoin Trust için başvurusu, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düzenleyicilerin kripto varlıkları kısıtlamaya başladığı bir zamanda geldiği için tüm kripto endüstrisini şaşırttı. Önde gelen dijital varlık hizmet sağlayıcıları Binance ve Coinbase, tam o sıralarda SEC tarafından ayrı ayrı darbeler almıştı.

Sürprizin yanı sıra, BlackRock’ın spot BTC ETF için başvurusu, yeniden umut belirtisi gibi görünüyordu. Dolayısıyla, diğer varlık yöneticileri, aynı BTC türev ürünü için başvurmanın veya tekrar başvurmanın zamanı geldiğine karar verdi. ABD varlık yönetim firması WisdomTree, ‘WisdomTree Bitcoin Trust’ adı verilen spot Bitcoin ETF’i için yeniden başvuruda bulundu.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Peter Schiff'in Oğlu Daha Fazla Bitcoin Satın Alamayacağını Açıkladı

İki yıl reddedildikten sonra Invesco da spot Bitcoin ETF için yeniden başvuruda bulundu. Valkyrie ve Bitwise de trendi takip etti.

Bu ana kadar, SEC herhangi bir spot BTC ETF’yi onaylamadı, ancak, Grayscale’ın BTC ETF talebinin reddedilmesi için düzenleyiciye karşı açtığı davanın kazanması muhtemel olduğunu görerek, bu seferin onay zamanı olabileceği konusunda devam eden spekülasyonlar var.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu