FIFA Dünya Kupası Devam Ederken Fan Token’lar Değer Kaybediyor

Çeşitli ulusal futbol takımlarıyla bağlantılı taraftar tokenları, son günlerde dünya kupası harareti yoğunlaşırken büyük bir ticaret faaliyeti gördü. Veriler, bu futbol taraftarı tokenları için işlem hacimlerinde on kata kadar bir sıçrama olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, bu kripto para birimleri, ilgili takımın taraftar tokenları için planlanan maçlar etrafında bir olumsuz duygu modelini takip ediyor. Turnuva şu anda grup aşamasında ve 17 Aralık’ta yapılması planlanan Final maçıyla sona erecek.

Ronaldo Bağlantılı Portekiz Taraftar Tokenı vs Messi Arjantin Taraftar Tokenı

Arjantin Futbol Federasyonu Taraftar Tokeni (ARG), kısa süre önce Suudi Arabistan’a şok mağlubiyetinin ardından istikrarlı bir düşüş gördü. Arjantin’in daha sonra Meksika’ya karşı kazandığı zaferden sonra da durum aynıydı. Suudi Arabistan’a olan yenilgi, ARG fiyatında %25’lik bir düşüşe ve Meksika’nın ardından %22’lik bir düşüşe yol açtı. Öte yandan Portekiz Milli Takım Taraftar Tokenı (POR), turnuvaya 10 gün kala %119’a kadar yükseldi. Ancak takımın yenilmezlik serisine rağmen dünya kupası başladıktan sonra değerinin neredeyse %50’sini kaybetti.

Uzmanlar, futbol taraftarı tokenlarının hacminin 10 kat arttığını söylüyor. Bir kripto veri firması olan Kaiko, tokenlar için ortalama günlük işlem hacminin geçen ay sadece 32 milyon dolardan Kasım ayında yaklaşık 300 milyon dolara yükseldiğini söyledi.

Piyasalardaki Dünya Kupası Laneti

İlginç bir şekilde araştırmalar, Dünya Kupası’nın geleneksel finansal piyasalar ve aynı şekilde kripto piyasası üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu gösteriyor. 2014, 2018 ve 2022 Dünya Kupaları sırasındaki ayların kripto pazarı için kötü geçtiği tespit edildi. Taraftar tokenlarının dünya kupaları başlamadan önce düştüğü de tespit edildi.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Elon Musk, Dogecoin Tweetleri Yüzünden SEC Soruşturması Altında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu