FOMC Toplantısı Öncesinde Bitcoin (BTC) Değer Kaybediyor


ABD hisse senedi vadeli işlemleri, Fed’in faiz artırım kararının açık bir beklentisiyle Salı günü kırmızıda işlem görüyor. Kripto piyasasının bu ay gösterdiği yükseliş akışına karşı, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) şu anda düzeltme aşamasından geçiyor. Ancak, faiz oranı kararını ve ardından Jerome Powell’ın düzenlediği basın toplantısını takiben, yatırımcı duyarlılığında anlatısal bir değişiklik olabilir. Dolayısıyla, önceki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarından sonra görüldüğü gibi, duyuru öncesi ve sonrası herhangi bir fiyat düşüşü devam etmeyebilir.

Piyasalar Şahin Açıklamaya Nasıl Tepki Verecek?

Powell’ın Temmuz 2022’de ABD ekonomisinin durumuna ilişkin şahin bir açıklamada bulunmasına rağmen, piyasalar olumlu tepki verdi. Sonraki Fed toplantılarında yatırımcılar faiz artırımı olgusuna alışmış göründüler ve piyasalar ılımlı tepki verdi. Benzer şekilde, kripto piyasası, ekonomik görünüme ve merkez bankasının gelecekteki eylem planına tepki olarak her iki şekilde de yanıt verebilir. Bununla birlikte, kripto para birimlerinin 1 Ocak 2023’ten bu yana gördüğü güçlü yükseliş momentumu göz önüne alındığında, trendin tersine çevrilmesi için yer olabilir.

Bu arada, ABD Dolar Endeksi (DXY) %0,18’lik hafif bir artışla yukarı doğru bir eğri çiziyor. Bu, kripto fiyatları için olumsuz olsa da, Powell’ın açıklamasının ardından toparlanma için bir alan olabilir.

DXY, bu yıl FOMC toplantısından hemen önce ilk kez yaşam belirtileri gösteriyor. Daha fazla itme, hem hisse senedi hem de kripto piyasalarında düzeltme anlamına gelir, düşüş BTC’nin daha yüksek uçmasına izin verir!

Sarah Parker

Merkez bankası toplantısı öncesinde hisse senetleri Pazartesi günü kırmızıya dönerken, kripto piyasası haftanın başlarında elde ettiği kazanımları kaybetti. Hem BTC hem de ETH, son 24 saatte yaklaşık %1 değer kaybetti. 

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   JPMorgan: Bitcoin ETF Onayı BTC'ye Zarar Verebilir

Btcmagazin market verilerine göre, bu yazı yazılırken BTC fiyatı son 24 saatte %0,93 düşerek 22.901 $ seviyesinde bulunuyor. ETH fiyatı ise son 24 saatte %0,55 düşüşle 1573 dolarda bulunuyor. 

Bu bağlamda, kripto piyasası, 25 baz puanlık bir oran artışı beklentisiyle mevcut senaryoda her iki yönde de hareket etmeye hazırlanıyor. 

CME Fed izleme aracı, yatırımcıların %98.1’lik bir hedef oran olasılığıyla %0.25’lik bir faiz artışından neredeyse emin olduğunu gösteriyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu