Fransız Ekonomist Bitcoin'in Para Birimi Olarak Başarısız Olduğunu Söyledi - BTC MAGAZİN

Fransız Ekonomist Bitcoin’in Para Birimi Olarak Başarısız Olduğunu Söyledi

BIS İnovasyon Merkezi’nin başında bulunan Fransız ekonomist Benoit Coeure, Bloomberg röportajına göre Bitcoin’in para birimi olarak oynadığı rolde oynaklığı nedeniyle başarısız olduğundan emin.

Coeure, kripto para biriminin dünyada “bir yeri olduğunu” kabul ederken, ödemelerde kullanılacak bir merkez bankası dijital para birimine ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Bankacı, Bitcoin’in bir “yatırım aracı” olabileceğini iddia etti, ancak buna karar vermenin kendisine bağlı olmadığını da ekledi.

Coeure, şirketinin finansal sistemi kontrol etmek yerine güvenliğini ve istikrarını sağlamak istediğini vurguladı.

Özel olarak ihraç edilen dijital para birimleri tehdidi

Ekonomist, farklı ülkelerde farklı roller üstleneceklerinden CBDC’leri başlatmak için bir yarış olmadığını iddia ediyor:

Ben öyle demezdim. Bütün ülkeler farklıdır. Çin’in projesine bakarsanız, çok yerli. Çin finans sistemine, çalışma şekline ve onu düzenlemek istediklerine gerçekten uyuyor… Her ülke kendi yolunda gidecek. Bu anlamda, ilk hareket edenlerin bir avantajı olduğunu düşünmüyorum.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulunun eski bir üyesi olan Coeure, büyük teknoloji şirketlerinin gerçekten de dijital para piyasasında ilk hareket eden olmak için çaba göstereceğine ve CBDC’lerin güçlenmesini engelleyeceğine inanıyor:

Herkesin kendi yolculuğuna çıkabilmesi için bunun haritasını çıkarmalıyız.

Facebook’un Libra’sı, 2019’da birçok devlet yetkilisinin tepkisiyle karşılaştı. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Libra’ya “yetki” veremeyeceğini söyledi.

Sosyal medya devi, o zamandan beri tartışmalı kripto para biriminin yapısını tamamen yeniledi ve Aralık ayında onu “Diem” olarak yeniden adlandırdı.

Coeure’ye göre, küresel liderler arasında Diem’i düzenlemek için uyumlu bir çaba gösterilmelidir:

Küresel koordinasyon olmadan küresel bir stabilcoin yetkilendirmek akıllıca olmaz.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu