GameStop NFT Pazar Yeri Nedir? Adım Adım Rehber

GameStop, NFT pazar yerini Ethereum tabanlı blok zinciri platformu ImmutableX üzerinde başlattı. Bu işbirliği, milyonlarca GameStop oyuncusuna NFT erişimi verecek ve NFT oyun varlıklarına olan talebi artıracak. İşbirliğinin bir parçası olarak, Immutable, GameStop’u Trading Rewards Spotlight programında öne çıkan yeni pazar yeri olarak belirledi. GameStop NFT Marketplace, 2 Kasım ile 16 Kasım arasında öne çıkarıldı.

Neden ImmutableX Seçildi?

Neden ImmutableX Seçildi?

GameStop ile ImmutableX’in ortaklığı ilk olarak Şubat 2022’de açıklandı. GameStop NFT platformunun beta sürümü aslında Temmuz ayından beri faaliyette. ImmutableX’te yapılan pazar yeri lansmanı, Illuvium, Gods Unchained ve Guild of Guardians gibi oyunları oynayan oyuncuların NFT’lere bu pazar yerinde erişebilmesini sağlıyor.

Ethereum Katman-2 platformu ImmutableX, karbon nötr ticaret, sıfır işlem ücreti ve madencilik imkanları sağlıyor. GameStop cüzdanına ImmutableX entegre eden kullanıcılar GameStop pazarında $IMX token kazanabilyor, kazandıkları tokenları stake ederek platform yönetişimine katılabiliyor ve potansiyel olarak bileşik getiriler elde edebiliyor.

ImmutableX Stratejik Ortaklıklar Başkan Yardımcısı Jonathan Reedy, “Her iki firma da eğitim materyalleri, kişisel ve sanal oyun sunarak yeni Web3 oyuncularını sektöre dahil etmeyi hedefliyor. Ek olarak, ImmutableX artık cüzdanlar, köprüler, zincirler ve rollup’lar açısından sadece blockchain oyunlarını düşünmeyen, bunun yerine içinde gerçek dijital sahiplik ve eğlencenin oturduğu bir oyun deneyimi yaratan manzara oluşturmayı umuyor.”

Bunun öncesinde iki platform, Web3 oyun geliştiricileri ve oluşturucuları için 100 milyon dollarlık bir hibe programı başlatmıştı. Gods Unchained ile de ortaklık kuran Immutable Games Studio, GameStop PowerUp Pro üyelerini tüm ekosisteme tanıttı.

Staking ve Ticaret Ödülleri

Staking ve Ticaret Ödülleri

Immutable’ın sunduğu Trading Rewards Spotlight programı, oyuncuların GameStop pazar yerinde NFT ticareti yapabilmesini ve $IMX token kazanmasını sağlıyor. GameStop, %0,2’lik bir pazar yeri ücreti sunuyor. GameStop’un işbirliği, topluluğu ödüllendirmek için özel bir sürüm olan Partner Spotlight’a da dahil. GameStop pazarında gerçekleştirilen ticaretler, bu ödül programı içinde yer alıyor.

Etkinliğe katılmak isteyen kullanıcılar, GameStop veya ImmutableX cüzdanını kaydetmelidir. GameStop pazar yerinde NFT ticareti yaparak IMX token toplayan kullanıcılar, günlük maksimum dağıtılan 100.000 IMX token ile ödüllendirilecek. NFT ticaretinde IMX token kazandıran uygun koleksiyonların bir listesi web sitesinde mevcut.

GameStop NFT Platformu

GameStop NFT Platformu

ImmutableX tarafından desteklenen NFT pazar yeri, Ethereum Katman-2 tabanlı olduğu için kullanıcıların hızlı ve maliyetsiz ticaret yapmasına olanak tanıyor. Amerikan video oyunları perakendeci şirketi GameStop, blok zinciri ve Web3 sektörlerini içlerine girerek keşfetmeyi amaçlıyor. Uygulamalara ve verilere erişim için dağıtılmış ve merkeziyetsiz bir çözüm olan Gezegenler Arası Dosya Sistemini (IPFS) kullanan GameStop, genel işlem maliyetlerini azaltmak ve daha büyük hıza sahip olmak için Immutable’ın Katman-2 protokolü ile entegrasyon sağladı.

Piyasaya yeni sürülen pazar yerinde 300’den fazla koleksiyon ve 80.000’e yakın NFT bulunuyor. Oyuncular, bu pazar yerinde silahlarını, oyun varlıklarını, karakterlerini, aksesuarları ve diğer oyun içi öğeleri takas edebilir, satabilir veya satın alabilir.

GameStop’un gelecekte metaverse ve web3 oyunları gibi bağlantılı alanlara doğru genişleme fikirleri de var. Bu pazar yerinin amacı, Binance NFT, OpenSea ve Rarible gibi mevcut platformlarla doğrudan rekabet edebilmek.

Mayıs 2021’den beri geliştirilmesi süren NFT pazar yeri, NFT’lerin potansiyelini keşfetmek ve metaverse’teki rollerini belirlemek için olağanüstü mühendisler, oyunlar, tasarımcılar, pazarlamacılar ve topluluk liderleriyle çalıştı. Şimdi ise şirkete yeni bir Web3 Gaming Başkanı aranıyor.

GameStop NFT pazar yeri tanıtım sayfasında gücün yaratıcılara, oyunculara ve koleksiyonerlere verilmesi konusunda çeşitli ipuçları var. Ticaret ve oyunun geleceğini hızlandırmaktan bahseden sayfa, blok zinciri teknolojisinin oyun NFT’lerini ve metaverse’leri çevreleyen ticareti güçlendireceğini söylüyor.

Geleceğe dair birçok ayrıntı çok net olmasa da Web3 yeteneklerine sahip bu NFT pazarının oluşturularak piyasaya sürülmüş olması, sektör için güçlü bir işaret. GameStop’un geçirdiği dijital dönüşüm, daha geniş Web3 planlarının bir parçası.

GameStop NFT Platformu Neden Benzersiz

Loopring, NFT-DEV kodunu değiştirmiş ve GameStop’un IPFS dosya sistemini düzenlemek için GitHub deposuna yeni şeyler eklemiştir. Geliştirici ekip projeyi açıkladığında GameStop’un IPFS kullanacağı belli olmuştur. IPFS, verileri, dosyaları, web sitelerini ve uygulamaları depolamak ve bunlara erişmek için dağıtılmış ve merkeziyetsiz bir çözüm sağlar.

Ethereum tabanlı NFT’lere ImmutableX teknolojisiyle sıfır maliyetle erişme ve onlarla ticaret yapma imkanı sunan GameStop, diğer Katman 2 protokolleri ile de uyumlu olabilir. Ethereum’un mevcut teknik kısıtlamalarının önüne geçebilen GameStop, alışılmadık şekilde 0 maliyetli işlemlere izin verir. Şu anda OpenSea’de bir ticaret yapmanın maliyeti $0,96, ki bu rakam geçen sene $50’lara kadar yükselebiliyordu.

NFT’ler ve Video Oyunlarının Birleşimi

NFT'ler ve Video Oyunlarının Birleşimi

Blok zinciri sektörü, oyunlardaki öğeleri NFT şeklinde tokenize ederek oyuncuların sahipliğine vermeyi başardı. GameStop, bu katılıma daha fazla meşruiyet getirirken oyun içi varlıkların sahipliğinin oyuncularda olması dolayısıyla oyna-kazan (P2E) konseptini de geliştirdi. Birçok blok zinciri oyunu halihazırda bu modeli benimsemiş durumda.

Oyuncular, oyunlardan kazandıkları token ve NFT’leri takas edebilir veya çeşitli borsalarda satarak fiat paraya çevirebilir.

Ancak, GameStop’un yalnızca kendi geliştirdikleri oyunlar için yeni NFT’ler oluşturması bekleniyor. Yine de GameStop’un bu sektörde farklı şekillerde varolma çabaları olacağından şüphemiz yok. GameStop ayrıca sadakat ödülleri, avantajlar ve markalı NFT’ler için programlar oluşturabilir. Belirli video oyunlarında ön sipariş bonuslanrının işleyişine benzer şekilde bonus programları kullanılabilir.

Sosyal Medya Heyecanlı

Reddit başta olmak üzere birçok sosyal medya platformu, GameStop’un sektöre girişi konusunda heyecanlı. Özellikle Robinhood ve WallstreetBets sayesinde 2021’in başlarında GameStop hisselerini uçuran kişiler bu konuda çok hevesli.

Birçok Redditör de GameStop’un NFT pazar yeri girişimini daha fazla GME hissesi satın almak için bir yükseliş sinyali olarak değerlendirdi.

GameStop NFT Marketplace Nasıl Çalışır?

GameStop NFT Marketplace Nasıl Çalışır?

Gamestop’ta NFT satın almak, e-ticaret mağazalarından tamamen farklı bir deneyimdir. GameStop, kullanıcıların doğrudan kendi pazar yerlerinden NFT satın almalarına olanak tanıyan kripto para birimi ticaretine de olanak tanır. Hiçbir aracı veya üçüncü taraf bu ticarete dahil değildir. Alıcılar, satın alma işlemleriyle ilgili daha rasyonel ve bilinçli kararlar verebilir. Diğer önemli fark, müşterilerin NFT’leri doğrudan sanatçılardan, markalardan ve diğer satıcılardan tamamen merkeziyetsiz bir şekilde satın almasıdır. Play to earn gelir akışının yükselişinde GameStop, bilinen bir isim olmak ve sektöre hakim olmak istiyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   X World Games (XWG) Nedir? X World Games (XWG) Geleceği ve Yorum 2022

Pazar, topluluk çabalarını hızlandırmak üzerine kuruludur. Dikkate değer bir diğer fark ise, müşterilerin oyun içi varlıkları üzerinde tam kontrole sahip olmalarıdır. NFT’lerini satış için listelemeyi, istedikleri gibi transfer etmeyi veya takas etmeyi seçebilirler. Çevrimiçi mağaza satışlarından farklı olarak, her koleksiyonun veya NFT’nin fiyatı satıcı yerine tüm pazar tarafından belirlenir. Yani satıcı istediği fiyat etiketini koyabilir ama diğer kullanıcılar pazar fiyatlarını hızlıca değerlendirebilir. Son olarak, kullanıcılar her bir işlemi de takip edebilir. Bu, işlem geçmişini izleyebilecekleri ve blok zincirinde fiyatı, teslimat ayrıntılarını vs. görebilecekleri anlamına gelir.

Gamestop Pazar Yerinden Nasıl NFT Satın Alabilirim?

GME NFT Marketplace’te ilk Gamestop NFT’nizi satın almak için tek yapmanız gereken aşağıdaki adımları takip etmek:

Bir cüzdan oluşturun veya bağlayın: GameStop, kullanıcıların mevcut web3 Cüzdanlarını (Metamask veya desteklenen diğer cüzdanlar) bağlamasına veya yerel GameStop Cüzdanını Google Chrome’da bir uzantı olarak indirmesine olanak tanır.

Bir görünen ad oluşturun ve profilinizi yapılandırın:  Ardından, seçtiğiniz bir görünen ad ve profil ayarlarının oluşturulması da dahil olmak üzere cüzdanınızdaki gerekli tüm ayrıntıları doldurabilirsiniz.

Cüzdanınıza kripto ekleyin: Cüzdanınıza kripto eklemenin iki yolu vardır. İlki, doğrudan GameStop’a bağladığınız cüzdandan ETH satın almak olacaktır. Bu şekilde, Katman 2 cüzdanınıza ETH yatırmış olacaksınız. İkinci yol, ETH’yi mevcut bir cüzdandan (katman 1) GameStop NFT’ye bağlı Katman 2 cüzdanına aktarmak olacaktır.

Cüzdanınızda 2. katmanı etkinleştirin: Merak ettiyseniz, evet, 2. Katman hesabınızı Gamestop’ta doğrudan etkinleştirebilirsiniz. Parayı (ETH) GameStop bağlantılı cüzdanınıza (Katman 2) yatırdıktan sonra, “Profil” menüsünü seçin ve “Katman 2’yi Etkinleştir” seçeneğine tıklayın. Bu, Loopring Layer 2 hesabınızı etkinleştirmek için tek seferlik ücreti onaylayan bir iletişim kutusu açacaktır. Daha sonra bu işlemi cüzdanınızda onaylayabilirsiniz.

Paranızı doğru ağa taşımak için yerleşik GameStop L1-L2 köprüsünü kullanın: GameStop’ta paranızı Katman 1 ile Katman 2 arasında köprülemek kolaydır. Para yatırdıktan ve yukarıdaki adımlarla 2. katmanı etkinleştirdikten sonra, artık paranızı katmanlar arasında köprüleyebilirsiniz. Cüzdanınızı bağladıktan sonra, “Profil” simgesine tıklayın. Ardından, “ETH Yatır” seçeneğine tıklayabilir ve köprülemek istediğiniz tutarı girebilirsiniz. İşlem otomatik olarak gerçekleşecek ve artık pazara göz atmakta özgür olacaksınız.

Satın almak istediğiniz bir NFT bulun: Pazar Yerinde “Keşfet” sekmesine tıklayın ve sanat eserleri ile koleksiyonlar arasında gezinin. Herhangi bir koleksiyonun görünümden hoşlandıysanız, NFT’nin ayrıntılar sayfasından ‘Şimdi Satın Al’ düğmesine tıklamanız yeterlidir.

Ödeme: Son olarak, her bir NFT koleksiyonuna & sürümüne bağlı olarak, satın almak istediğiniz NFT miktarını seçmeniz istenebilir. Gerekirse miktarı seçin ve ardından işlemi tamamlamak için “Ödemeyi Onayla”ya tıklayın.

Gamestop Marketplace’te Nasıl NFT Oluşturulur?

Gamestop Marketplace'te Nasıl NFT Oluşturulur?

Şu anda pazar yeri, içerik oluşturucuların yalnızca davetli bir süreç aracılığıyla erişmesine izin veriyor. Yaratıcılar, GME NFT pazarına girmek ve burada satış yapmak için bir başvuru formu doldurmalıdır. Platformda İçerik Oluşturucu olmak için web sitesinde bulunan Oluşturucu Tanıtım Formunu ziyaret etmelisiniz.

Onaylandıktan sonra, Gamestop Marketplace’te NFT’lerinizi oluşturabilecek, mint edebileceksiniz. GameStop’ta ilk NFT’lerinizi basmak için aşağıdaki adımları izleyin.

GameStop NFT Marketplace’te NFT Oluşturucu Olma Adımları

Cüzdanı Bağlayın: Cüzdanınızı bağlayın ve profil simgenizi tıklayın. Başlamak için profil sayfanızda Oluştur düğmesini seçin.

Koleksiyon Oluşturma: Bir NFT basmak için o NFT, bir koleksiyonun içinde olmalıdır. Yeni Bir Koleksiyon Oluşturmak için “+” simgesini seçin. Daha sonra bir başlık, küçük resim ve diğer ayrıntıları ekleyerek ayrıntıları doldurabilirsiniz. Bu ayrıntılar, siz koleksiyonu bastıktan sonra da düzenlenebilir durumda kalacaktır.

NFT Ayrıntılarını Ekle: NFT’nizi siteye eklemek için devam edin. Ayrıca NFT’leri açıklamaya, meta veriler eklemeye ve NFT’lerinizin her birinin basılmasını istediğiniz sürüm sayısını girmeye devam edebilirsiniz.

Onay İçin Bekle: Kaydet düğmesine bastıktan sonra, NFT’leriniz, moderatörler tarafından gözden geçirilecektir. Bir problem olmazsa önizleme görürsünüz ve NFT’ler basılmaya hazır olur.

Mint: Koleksiyonunuzdaki tüm NFT’leri taslak haline getirdikten sonra Mint düğmesine tıklayın. Koleksiyonunuzdaki NFT’leri basmak için gereken işlem ücretlerini göreceksiniz. Onaydan sonra işlemi imzalayın. Mint işlemi tamamlanırken sayfadan ayrılmayın.

Fiyatlandırma Belirleyin: Bu adımdan sonra yeni NFT koleksiyonunuzu cüzdanınızda ve profil sayfanızda “Koleksiyonlar” sekmesi altında bulabilirsiniz. Oradan, bir NFT’ye tıklayarak koleksiyonunuz için fiyatlandırma belirleyebilirsiniz. Bu sizi NFT ayrıntı sayfasına götürecektir. Daha sonra detay sayfasından NFT’yi Yönet düğmesine tıklayarak satmak için listeleyebilir, başka cüzdana gönderebilir veya Katman 1’e çekebilirsiniz.

Afişleri Düzenle: Koleksiyonunuzun banner ve küçük resim varlıklarını bu adımdan sonra düzenleyebilirsiniz. Koleksiyon detay sayfasından “Koleksiyonu düzenle”ye tıklayın, ardından koleksiyonunuzun Açıklamasını, Varlıklarını ve Bağlantılarını güncelleyebilirsiniz.

Bitiş: Son olarak, NFT’lerinizi pazarda bulmak için Değişiklikleri Kaydet’e tıklayın. Bir NFT basıldıktan sonra değiştirilemez. Başlığı, küçük resmi, açıklaması ve herhangi bir meta verisi kalıcı olarak Blockchain’e yüklenir.

Maskot

GameStop NFT Marketplace maskotu

GameStop NFT Marketplace maskotu bir astronottur. Pazar yeri, bu yılın başlarında da bazı tartışmalara sahne oldu. Bir GME içerik oluşturucusu, 11 Eylül’de İkiz Kuleler’de düşen adam olarak bilinen kişinin yere düşen bir astronot olarak görüntüsünü tasvir etti. NFT’ye Fallig Man (Düşen Adam) adı verildi ve trajik terör saldırıları sırasında Dünya Ticaret Merkezi’nden düşen bir adamın ikonik gerçek bir resmine benziyordu. Gamestop, olaydan sonra kullanıcının erişimini iptal etti ve içerik oluşturucuyu NFT platformundan kaldırdı.

Son Düşünceler

GME NFT market, ziyaretçiler için ücretsiz masaüstü ve mobil duvar kağıtları da sağlar. Gamestop ayrıca ImmutableX ve Loopring olmak üzere iki Ethereum katman-2 çözümünden de destek alıyor. Zaman geçtikçe GameStop, hem Immutable X hem de Loopring ekosistemlerinin GME NFT pazar yeri ekosisteminde bir arada var olacağını belirtti.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu