Global Blockchain Patent Yarışına Kim Liderlik Ediyor?

Bitcoin, yakın zamanda yeniden canlanmasının bir sonucu olarak popülerliğini yeniden kazandı, ancak diğer blok zinciri uygulamaları sessizce gelişiyor. Bazıları insanların yaşamları üzerinde önemli bir etki yapma potansiyeline sahip oluyor.

Blockchain teknolojisi, dijital bilgilerin güvenli dağıtımı için yeni kanallar açıyor ve çok sayıda sektörü bozma potansiyeline sahiptir.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu, dünyanın her yerindeki firmaların ortaya çıkan blok zinciri teknolojilerini korumaya çalışmasına neden oldu.

Kripto para alanındaki popülerliğine rağmen, blockchain uygulamaları finansın çok ötesine geçiyor. Örneğin, yasal teknolojideki patent başvuruları, blok zinciri özellikli akıllı sözleşmeleri içeriyor. Blockchain, dünya çapındaki tedarik ağlarındaki öğeleri izlemek ve doğrulamak için de kullanılabilir.

Blok zincirini çevreleyen artan patentleme faaliyeti, bu teknolojiye dünya çapında artan ilgiyi ve yatırımı göstermektedir.

Blockchain’i Anlamak

“Blockchain” terimi, veri depolamanın farklı bir yöntemini ifade eder. “Dağıtılmış defter” olarak da bilinen blok zinciri teknolojisi, verileri tüm bilgisayar ağı üzerinden depolar ve dağıtır. Amacı, kolayca doğrulanabilen doğru bir dijital işlem izi oluşturmaktır.

Bazıları blockchain teknolojisini finansal hizmetler altyapısının geleceği olarak görüyor. Bir tahmine göre, teknolojinin işlemleri hızlandırma, finansal altyapının güvenliğini artırma ve operasyonel giderleri yılda 20 milyar dolar azaltma potansiyeli var.

Blockchain Patentleri için Yarış

Huawei, Xiaomi, Alibaba, Tencent ve DJI gibi şirketler, Çin’in birinci sınıf, teknolojik olarak ilerici ve son derece rekabetçi bir ülke olduğunu gösteriyor. Bu firmaların teknolojik gücüyle birlikte bir dizi patent başvurusu geliyor.

Dosyalanan küresel blok zinciri patentleri söz konusu olduğunda, Çin’in de yarışa öncülük etmesi şaşırtıcı değil.

Huawei, Xiaomi, Alibaba, Tencent ve DJI gibi şirketler, Çin’in birinci sınıf, teknolojik olarak ilerici ve son derece rekabetçi bir ülke olduğunu gösteriyor. Bu firmaların teknolojik gücüyle birlikte bir dizi patent başvurusu geliyor.

Dosyalanan küresel blok zinciri patentleri söz konusu olduğunda, Çin’in de yarışa öncülük etmesi şaşırtıcı değil.

2017’den bu yana Çin, hem yeni başlayanlar hem de büyük şirketler tarafından blok zinciri teknolojisinin benimsenmesinde bir artış gördü. Çevrimiçi patent arama motoru Innojoy’a göre, Çin Ulusal Fikri Mülkiyet İdaresi’ne (CNIPA) 10.000’den fazla blockchain ile ilgili patent sunuldu.

Intellectual Asset Management Magazine tarafından hazırlanan bir rapora göre, Çin’in en popüler mobil ödeme uygulamalarından AliPay’in sahibi Ant Group, toplam 2.298 patent ailesi başvurusunda bulundu.

Shenzhen merkezli bir sigorta şirketi olan Ping An Group ikinci sırada geliyor. Toplam blok zinciri patent ailelerinin %69’unu oluşturan 1.215 blok zinciri patent ailesini 2016’dan beri dosyaladılar. 1.666 patent ailesiyle Çin’in diğer internet devi Tencent üçüncü sırada yer alıyor.

Aynı rapor, blockchain patent başvurularının sayısı açısından Çinli işletmelerin açık bir avantaja sahip olduğunu gösteriyor.

Dokuz Çinli firma, Ant Group, Ping An Group, China Unicom ve Baidu dahil olmak üzere blok zinciri patent ailesi sayıları açısından ilk 10 arasında yer alıyor. Dokuz firma tarafından açılan patentler, dünya çapındaki tüm blockchain patent başvurularının neredeyse üçte birini oluşturuyor. İlk on içinde Çinli olmayan tek işletme IBM.

Çin Neden Lider?

Basit cevap, Çin hükümetinin başvuru sürecini sübvanse etmesidir. Bu, sunulan şaşırtıcı miktarda blockchain patentine katkıda bulunur. Bu sistem, şirketlerin mali yükünü hafifletir ve özellikle yeni başlayanlar için faydalıdır.

2019’da Başkan Xi Jinping, “Çin’in dijital dönüşümünün bir sonraki dalgasına öncülük edeceğini” iddia ederek blok zinciri teknolojisinin ilerlemesini destekledi ve daha fazla çalışma, yatırım ve düzenleme çağrısında bulundu.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Çin Blockchain Projesine 100 Kamu Ağı Entegre Edecek

Bu nedenle, 35.000’den fazla firma, şirket adlarını ve “blockchain” kelimesine bağlanan önemli işletmeleri kaydederek ve işlerini blok zinciri endüstrilerine genişleterek Xi’nin çağrısına yanıt verdi. Bu işletmeler artık sadece “blockchain övünme hakları” talep etmekle kalmıyor, aynı zamanda blockchain ile ilgili daha fazla patent göndermek istiyor.

Ancak bu, Çinli şirketlerin aslında en fazla patente sahip olduğu anlamına gelmez. Aslında, Çinli işletmelere yalnızca birkaç patent verilmiştir.

Gerçek Liderler

Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki şirketler blok zinciri ile ilgili teknolojilerini korumak için patent başvurusunda bulundukça, son birkaç yılda bir “yer edinme yarışı” yaşandı. Buna rağmen, blok zinciri patent başvuruları, herkesin bildiği gibi yüksek bir başarısızlık oranına sahiptir.

Forkast Insights’ın açılış Çin Blockchain Raporuna göre, 2019’un sonlarında CNIPA’ya yaklaşık 10.000 blok zincirle ilgili patent sunuldu, ancak yalnızca birkaç  ödül verildi.

Küresel olarak, şimdiye kadar blockchain teknolojisi için 3.924 patent verildi. Bu, Blockchain Küresel Patent Yetkilendirmesinin 2020 raporuna göre. ABD şirketlerine verilen patentler, verilen tüm patentlerin %39’unu oluştururken, onu %21 ile Kore izliyor. Çin aslında %19 ile üçüncü sırada geliyor.

Ancak bireysel şirketlere bakarsak, IBM’in 136’sına karşı 212 blok zinciri patenti ile Alibaba en fazla patente sahip. Güney Kore’den Coinplug toplamda 107 ile üçüncü. Çin’in Tencent’inde 42 var.

Patent Yarışına Daha Yakından Bir Bakış

Çin hükümeti tarafından sağlanan sübvansiyonlar, kısmen Çin’in dosyalanan blok zinciri patentlerinin sayısında lider olmasının nedenidir. Ancak bu sübvansiyon sistemi aynı zamanda yüksek bir gürültü-sinyal oranı ile sonuçlanır. Bu, yerleşik olmayan firmaların neden tescil edilen patentlerin %68’ini aldıklarını, mukimlerin %26’sını aldığını açıklıyor.

Örnek vermek gerekirse, Çin’de kayıtlı 35.000 “blockchain” firması var. Bununla birlikte, birçoğu, yatırımcıların dikkatini çekmek için bir tür sinyal olarak adlarına “blockchain” kelimesini ekleyen paravan şirketlerdir.

Bu 35.000 işletmenin sadece 730’unun devlet tarafından zorunlu kılınan bir blok zinciri hizmet numarası var, bu da ülkedeki blok zinciri şirketlerinin %2’sinden azının adlarının gösterdiğini gerçekleştirdiğini ima ediyor.

Blockchain Patentlerine Daha Geniş Bir Bakış

Yeni teknolojinin, blockchain’in yönettiği vızıltı miktarını üretmesinden bu yana uzun zaman geçti.

Teknik, güvenilir bir işlem kaydı gerektiren herhangi bir iş için kullanılabilir. Blok zinciri teknolojisi, merkezi yöneticilere olan ihtiyacı en aza indiren yeni kimlik doğrulama ve yetkilendirme yöntemleri sağlayarak yeni dijital bağlantıların kurulmasını sağlar.

Alandaki patent başvurularının sayısı, blockchain’in potansiyeline güven veriyor. Ciddi firmalar, blok zincirinde geniş IP bölgesini güvence altına almanın uzun vadede oldukça faydalı olabileceğini fark ediyor.

Küresel olarak, Çinli firmalar benzer şekilde diğer ülkelerdeki eşdeğer patent başvurularını yapmakta temkinli davranıyorlar. Bu, bu firmaların iç pazara açılımını sınırlayabilir. Bu tereddüt, Çin’in verilen patentler açısından dünyada beşinci sırada yer almasına katkıda bulunmuş olabilir.

Başvuru-onay oranına dayanarak, Çin’in çok sayıda blok zinciri dosyalamasında kalite eksikliği olduğu sonucuna varmak mantıksız değildir. Bununla birlikte, yerleşiklerin ve yerleşik olmayanların yetkili patentleri arasındaki çarpıcı fark, yerel şirketlerden daha rekabetçi olabilecekleri için, küresel şirketler için patentlerini Çin’de sunma fırsatına işaret edebilir.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu