Google'ın Kuantum Üstünlüğü 2020'de Bitcoin'i Yenecek Mi? - BTC MAGAZİN

Google’ın Kuantum Üstünlüğü 2020’de Bitcoin’i Yenecek Mi?

Kuantum bilişimi, özellikle son 12 aydır kriptosferde sürekli olarak ilgi görüyor. Çevrimiçi ortamda azımsanamayacak kadar yanlış bilgi dolaştığı için, kripto topluluğu içinde artan merak ve endişeye karşılık olarak kuantum üstünlüğü hakkındaki soru işaretlerinin cevapsız bırakılmaması gerekiyor.

Bitcoinimiz Çalınacak Mı ?

Birçok kişi, Google’ın 54 kubit kuantum işlemcisi olan Sycamore’un sistemi alt edeceği ve herkesin Bitcoin‘ini çalacağı endişesine sahip. Bitcoin ağının mevcut uygulamasında bir değişiklik olmazsa, bunun beş ila on yıl içinde gerçekleşme olasılığı oldukça yüksek. Şu anda kullanıcıların endişelenmesine gerek yokken, geliştiricilerin hazırlıklara başlaması gerekiyor.

Asıl endişelenilmesi gereken konu olarak da karşımıza sorunun gerçekliğini çürütmeye ve konu hakkındaki endişeleri ortadan kaldırmaya çalışan ‘kuantum inkarcıları’ çıkıyor. Karmaşık dağıtılmış sistemlerin yepyeni bir kripto yığınına yükseltilmesi kolaydır ve sorunun çözümüne toplu bir şekilde odaklanmalıyız. On yıl sonra sonra, kuantum bilişimi beklenen dereceye kadar ilerlerse ekosistem büyük ölçüde zayıflatılabilir.

Mevcut şifreleme şemalarının (Bitcoin ve Ethereum tarafından kullanılanlar da dahil olmak üzere) kuantum bilgisayarlar tarafından yürütülebilen imza sahteciliğine karşı savunmasız olduğu, bu konuya kesinlik katan, kanıtlanmış bir gerçektir.

Asimetrik kriptografi, kamunun özel muadilinden hesaplanabilir ancak başka bir şekilde hesaplanamaz olduğu anahtar çiftlerine (özel ve ortak bir anahtar) dayanır. Bunun nedeni, bazı matematiksel problemlerin imkansızlığıdır.

Ortak bir anahtardan özel bir anahtarın hesaplanması şeklinde hesaplama yapılabilirse, tüm şema bozulur. Bu sistemlerde daha fazla kubit ve kararlılık, bu tür saldırıların yürütülebilir hale gelmesi için tek ihtiyacımız.

Google Arta Kalan Tüm Bitcoinlerle Madencilik Mi Yapacak?

Bir diğer sık sorulan soru budur, ancak gerçekte kuantum bilgisayarlar, simetrik kriptoyla ilgili hesaplamalarda asimetrik kriptoyla ilgili olanlardan çok daha az verimlidir. Belirli bir BTC genel anahtarının bir BTC özel anahtarını bulmak için genel bir bilgisayarda 2 ^ 128 işlem gerekir, oysa aynı başarıyı elde etmek için bir kuantum bilgisayarda yalnızca 128 ^ 3 işlem gerekir.

Aslında, Google’ın ne yapacağını düşünmekten ziyade, kuantum bilgisayarlarla paramızı çalan ve harcayan insanlar hakkında endişelenmeliyiz. Durum düşünüldüğü gibi olsa bile, 2016 bloklarıyla başarılı bir şekilde madencilik yaptıktan sonra zorluğu ‘kuantum seviyesine’ getirecektir. Bu, Bitcoin’in sadece kuantum bilgisayarlar tarafından minimize edilebileceği anlamına gelir.

Buradaki asıl zorluk, madencilerin, verilen blokların zaman damgası alanını yeniden ayarlayabilmek için beklemeleri gereken seviyelere çarpmasıdır, çünkü zaten zorluk hedefinin altında bir sonuç bulmadan belirli bir blok için olası tüm “nonces”lerden geçmişlerdir.

Herkesin Odaklanması Gereken Tek Şey

Bitcoin sahipleri 2020’deki kuantum problemi hakkında endişelenmeli mi? Hayır, ancak bir uyarı var: Kripto para birimleri (geliştirici toplulukları) ve işletmeler bu konuya odaklanmalıdır.

Ya halihazırda Google’ın Sycamore’undan çok daha yetenekli olan kuantum bilgisayarlar varsa ve bunları bilmemize izin verilmiyorsa?

Blockchain uygulamalarında ve asimetrik kriptoya (örneğin, bankalar, hükümetler vb.) bağlı sistemlerde kuantum dirençli bir kripto yığını oluşturmalı ve yükseltmeliyiz. Bunun için elimizi çabuk tutmalıyız çünkü kuantum üstünlüğü ne zaman olacağı belli olmamasına rağmen kaçınılmaz bir durumdur.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu