Göstergelere Göre Bitcoin ‘Olağanüstü’ Ucuz

Piyasadaki Bitcoin değeri, 2021 Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasından bu yana çok fazla değer kaybetti ve bazı göstergeler, son zamanlarda gördüğümüz toparlanmaya rağmen, dijital altının aşırı derecede düşük değerde olduğu tezini doğruluyor.

Zincir tabanlı gösterge, yatırımcıların herhangi bir karmaşık analiz aracı kullanmadan Bitcoin’i doğru bir şekilde değerlendirmelerini sağlamak için basit bir şekilde çalışır. Göstergenin formülü, kripto para biriminin piyasa kapitalizasyonunu, iki yıllık veri üzerinden normalize edilen hash oranına böler.

Metrik, PE oranına benzer şekilde çalışır, ancak hisse senedi kazançları yerine, Yardstick, Bitcoin ağını güvence altına almak için yapılan enerji çalışmasının fiyata göre oranını hesaba katar.

Bugün itibariyle gösterge, varlığın tarihindeki en düşük ikinci okumayı gösteriyor; bu, kripto para biriminin mevcut değerinin, ağını yedeklemek için kullanılan enerji hacmini göz önünde bulundurarak onu olağanüstü ucuz hale getirdiği anlamına geliyor.

Teknik olarak, ağın sürdürülebilirliğini karşılamak için gerekli değer ile BTC’nin piyasa fiyatı arasındaki dengesizlik, göreceli değerini belirleyen şeydir. Ağın hash oranının yeni zirvelere çıkması, enerji tüketiminin artması ve birkaç ayın en düşük seviyelerinde Bitcoin ticareti ile, düşük değerlemenin doğru bir değerlendirme olduğunu güvenle söyleyebiliriz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, şu anda Bitcoin ağını korumak için gereken güç miktarı, kripto para biriminin işlem yaptığı değerin yakınında bile değil. Bireysel madencilerin ve şirketlerin kârlarına göre, adil değerleme eksikliği ciddi sorunlar yaratıyor. Yazım zamanında, Bitcoin 20.427 dolardan işlem görüyor ve son 24 saatte değerinin yaklaşık %0.41’ini kaybediyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Türk Lirası Karşısında Rekor Seviyeye Ulaştı

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu