Haziran 2022’de Bitcoin (BTC) Tarihin En Kötü Aylık Performansını Kaydetti, Şimdi Ne Olacak?

Haziran 2022, Bitcoin ve daha geniş piyasa düzeltmesi açısından acımasızdı. Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2011’den bu yana en kötü aylık performansını kaydederek %37’den fazla düştü.

O zamandan beri, Bitcoin yaklaşık 20.000 dolar seviyelerinde konsolide oluyor. Ayrıca, 2022’nin ikinci çeyreğinde %60’tan fazla değer kaybeden Bitcoin için en kötü üç aylık performanslardan biri oldu.

Zincir üstü veri sağlayıcı Glassnode, ABD enflasyon tahminlerinin etrafta dolaşan olası durgunluk bulutları ile yüksek kaldığı için pazarın büyük ölçüde risk altında kalmaya devam ettiğini söyledi. Ayrıca Bitcoin’in zincir üzerindeki performansına ve ağ etkinliğine de yansıdı. 

Bitcoin fiyat düzeltmesi, 2018 ve 2020’nin önceki ayı piyasası dipleriyle çarpıcı benzerlikler gösteriyor. Ancak şu an itibariyle Bitcoin fiyatının tersine çevrilmesi için yeterli katalizör yok. Glassnode’daki analistlere göre:

“Bitcoin dip oluşumu için durum, güçlü yatırımcıların gözlemlenebilir hakimiyetine, sayısız makro osilatörde tarihsel olarak önemli düşüşlere ve birkaç ayı piyasası fiyatlandırma modelinin çarpıcı mesafesinde seyreden fiyatların güçlü bir birleşimine dayanıyor. Ancak, bu HODLer’lar çizgiyi tutabilir mi?”

Zincir Üzerindeki Veriler Yüksek Kanaat Birikimi Gösteriyor

Glassnode raporunda, fiyat düzeltmesine rağmen, birikim ve kendi kendini saklama konusunda hala yüksek bir kanaat olduğunu belirtiyor. Döviz bakiyeleri benzeri görülmemiş oranlarda boşalıyor. Öte yandan Bitcoin “küçük yatırımcı ve balina bakiyeleri” önemli ölçüde artıyor.

Haziran 2022'de Bitcoin (BTC) Tarihin En Kötü Aylık Performansını Kaydetti, Şimdi Ne Olacak? 2
Kaynak: Glassnode

Öte yandan, zincir içi etkinlik, ağ etkinliğinin ve kullanıcı sayısının en derin ayı piyasası bölgesine yaklaştığını gösteriyor. Glassnode’un bildirdiği gibi:

Örneğin adres etkinliği, Kasım ayında 1 milyon/günden %13 azalarak bugün yalnızca 870k/güne düştü. Bu, yeni kullanıcılarda çok az büyüme olduğunu ve hatta mevcut kullanıcıları korumak için bir mücadele olduğunu gösteriyor.

Haziran 2022'de Bitcoin (BTC) Tarihin En Kötü Aylık Performansını Kaydetti, Şimdi Ne Olacak? 3
Kaynak: Glassnode

Bu aşamada Bitcoin dibini tahmin etmek zor olurdu. Küresel makro koşullar kötüleşirse, bazı piyasa analistleri BTC fiyatının 15.000 $ ve hatta altına düşmesini bekliyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bloomberg: Bitcoin Vadeli İşlemleri Toparlanma Yolunda

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu